Aborcja będzie zakazana?

Aborcja będzie zakazana?

Pod hasłem "Człowiek miłosierny życiu zawsze wierny" ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę XI Marsz Świętości Życia. Podczas mszy poprzedzającej marsz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mówił, że obrona życia jest obowiązkiem wszystkich ludzi. Tego samego dnia w Szczecinie zorganizowano Marsz dla Życia.

- Dla mojej mamy to była naprawdę trudna decyzja - skomentował podpisanie przez Danutę Wałęsę listu sprzeciwiającego się ewentualnemu odejściu od kompromisu ws. aborcji jej syn Jarosław. - Jestem dumny, że potrafiła wyjść naprzeciw innym kobietom i zrozumieć ich cierpienie. To było niezwykłe - podkreślił europoseł PO.

- Gdyby w mojej rodzinie przydarzył się taki przypadek [ciąży spowodowanej przez gwałt - red.], to ja bym cieszył się z tego, jeżeli udałoby się uratować życie - stwierdził w "Kropce nad i" senator PiS Jan Maria Jackowski pytany o kontrowersje wokół potencjalnych zmian w prawie aborcyjnym. Z kolei Sławomir Neumann (PO) przekonywał, że nie można kazać zgwałconym kobietom rodzić.

- Jeśli w Sejmie pojawi się projekt zakazujący aborcji, ma szansę zostać przyjęty. Spełni się życzenie wielu hierarchów, którzy mówią, że prawo boże ma być nadrzędne w stosunku do stawa stanowionego - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller.

- Nie powinienem używać tego cytatu. Dziś sformułowałbym to inaczej - tak prezydent Duda skomentował swoje słowa o "ojczyźnie dojnej", wypowiedziane w Otwocku na początku marca. Prezydent w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się także do kwestii ewentualnych zmian w prawie aborcyjnym.

Gwałtowna i trudna debata dotycząca ewentualnego zaostrzenia ustawy aborcyjnej stanowi dowód na zbliżenie pomiędzy rządzącymi politykami a Kościołem katolickim w Polsce. Francuski "Le Monde" twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość może na tym jednak wiele stracić, tymczasem amerykański portal Politico uważa, że zyski ze swoistego uzupełniania się państwa i Kościoła są dla obu stron oczywiste. Zachodnie media #PisząoPolsce.

W niedzielę w kościele św. Anny w Warszawie doszło do incydentu. Podczas odczytywania listu biskupów zorganizowana grupa osób na znak protestu wstała i opuściła budynek. Doszło do utarczek słownych. W reakcji na zaistniałą sytuację poseł Stanisław Pięta (PiS) zawiadomił prokuraturę.

Lech Kaczyński nie chciał naruszać obowiązującego kompromisu ws. aborcji - przypomniała w poniedziałek w Radiu Zet Ewa Junczyk-Ziomecka. Była minister w kancelarii ówczesnego prezydenta i konsul w Nowym Jorku mówiła też o okolicznościach podpisania przez Marię Kaczyńską apelu sprzeciwiającego się zmianom w konstytucji w tym zakresie.

- Język, jaki jest używany w tej ustawie, jest językiem pełnym pogardy dla kobiet ciężarnych - przekonywała we "Wstajesz i wiesz" Karolina Więckiewicz z Porozumienia Odzyskać Wybór. - Celem środowisk aborcyjnych jest zabijanie dzieci, nie pomaganie kobietom - mówił Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro - Prawo Do Życia.

- Lis zaprosił przedstawicieli wszystkich kurników, bo za głośno się zachowują - tak Kazimierz Marcinkiewicz w "Faktach po Faktach" określił zwołane z inicjatywy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego spotkanie z liderami opozycji parlamentarnej. Zdaniem byłego premiera miało ono charakter "czysto propagandowy".

- Prawo naturalne jest jedyną gwarancją życia w wolności, poszanowania godności osobistych i chronienia przed manipulacją ideologiczną - mówił podczas niedzielnej mszy w Piotrkowie Trybunalskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji w Unii Europejskiej, a chce je jeszcze bardziej zaostrzyć - pisze amerykańska agencja Bloomberg. Zauważa, że rozpoczęcie debaty na ten temat ma najprawdopodobniej odwrócić uwagę od Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie pisze też brytyjski "Guardian". #PisząoPolsce