Wrocław

Wrocław

Prawie dwieście pustych krzeseł, a obok nich zapalone znicze, jako symbol umierającej branży gastronomicznej. W ten sposób wrocławscy restauratorzy protestują przeciwko wprowadzanym przez rząd obostrzeniom. Od soboty restauracje, puby i kawiarnie nie będą mogły prowadzić działalności stacjonarnej.

Wrocławscy policjanci zatrzymali niecodzienny duet trudniący się kradzieżami samochodów. Jak wyjaśniają "czarną robotę" wykonywał 49-letni mężczyzna, a pomagała mu jego matka, obserwując otoczenie i ostrzegając w przypadku pojawiającego się zagrożenia.

Łącznie 74 ozdobne maszkarony odkryli robotnicy remontujący most Pomorski we Wrocławiu. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat rzeźby zasłonięte były przez dwie rury ciepłownicze, które oszpecają przeprawę. Docelowo wszystkie maszkarony trafią w ręce artysty, który przeprowadzi ich renowację. Odnowione wrócą na swoje miejsce.

Dwie małe, choć mające już niemal 30 centymetrów długości, scynki nadrzewne przyszły na świat we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Na takie narodziny w zoo czekano od 10 lat. Teraz gadzim maluchom bacznie przypatrują się nie tylko ich opiekunowie, ale też matka, która broni potomstwa.

"Jeśli wciąż jest ktoś, kto macha ręką na dystans, maseczkę, czy w ogóle Covid, mam do niego parę słów" - napisał na Facebooku zakażony koronawirusem Konrad Imiela, dyrektor Teatru Capitol we Wrocławiu. Chory na COVID-19 mężczyzna przebywa w szpitalu. "Oba płuca mam zajęte przez ten bałagan" - opisuje i apeluje o noszenie maseczek, zachowywanie dystansu i mycie rąk.

Gad odłowiony w niedzielę we Wrocławiu to kajman karłowaty. Zwierzę trafiło do wrocławskiego zoo i na razie - do czasu znalezienia docelowego "domu" - tu pozostanie. Przedstawiciele zoo nie mają wątpliwości, że kajman musiał się komuś albo znudzić, albo zaskoczył właściciela swoimi rozmiarami. Zwierzę miało szczęście, bo na wolności nie przetrwałoby polskiej zimy.

Około metrowego gada na brzegu rzeki zauważyli spacerowicze. O sprawie powiadomiono policję, a ta przekazała informację pracownikom wrocławskiego zoo. W niedzielę gada udało się złapać.

Pracują codziennie od rana do wieczora. Ich praca dla wielu osób jest wymarzonym zajęciem. Jednak bycie opiekunem zwierząt w zoo to nie tylko przyjemność z obcowania z dzikimi zwierzętami, ale też olbrzymia odpowiedzialność. - To od nich zależy zdrowie i życie naszych zwierząt - podkreśla prezes Zoo Wrocław, które zatrudnia 94 opiekunów. 4 października obchodzony jest nie tylko Światowy Dzień Zwierząt, ale też Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt.