Wrocław

Wrocław

Było to nieodpowiedzialne, było to na pewno złe - powiedział - na antenie "Radia Rodzina" - o gestach, które wykonywał w przeszłości Tomasz Greniuch, nowy szef wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W rozmowie podkreślał, że wykonywane gesty "nie determinowały zachowań". Historyk z przeszłością w Obozie Narodowo-Radykalnym tłumaczy się "brawurą młodzieńczą". Zajęcie przez niego stanowiska szefa wrocławskiego IPN wciąż budzi kontrowersje.

"W demokracji jest miejsce na istnienie różnych poglądów i postaw, jednak naszym zdaniem, niektóre z nich uniemożliwiają sprawowanie pewnych funkcji" – napisali, w skierowanym do Instytutu Pamięci Narodowej liście, historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego. To ich reakcja na zajęcie stanowiska szefa wrocławskiego oddziału IPN przez historyka z przeszłością w Obozie Narodowo-Radykalnym. Głos w sprawie zabrali też ambasada Izraela w Polsce i wiceprezydent Wrocławia.

Wystające z wykopu pełnego błota ręce i głowa - taki widok na jednym z placów budowy zastali wrocławscy policjanci. Mężczyzna, który prawdopodobnie chciał skrócić sobie drogę, wpadł do błotnego grzęzawiska. Walka o jego życie trwała kilkadziesiąt minut.

Wrocławskie lotnisko oferuje przylatującym do Polski możliwość wykonania testu na obecność koronawirusa, który - przy otrzymaniu negatywnego wyniku - zwalnia z 10-dniowej kwarantanny. Jednak Ministerstwo Zdrowia, w mediach społecznościowych, apeluje, aby nie wprowadzać ludzi w błąd. I przekonuje, że test wykonany na wrocławskim lotnisku z konieczności odbycia kwarantanny nie zwalnia.

Niemal 150 policjantów brało udział w interwencji w jednym z klubów w Rybniku (województwo śląskie). Funkcjonariusze użyli między innymi granatów hukowych i gazu. Padły też strzały ostrzegawcze. Wylegitymowali 213 osób, a trzy z nich zatrzymali. Policja twierdzi, że w czasie interwencji naruszono "nietykalność cielesną policjantów", zaś według przedstawicieli lokalu, to funkcjonariusze zachowywali się nieodpowiednio. Policja prowadziła działania także w innych miastach, gdzie właściciele lokali decydowali się na ich otwarcie.

Endoskopy, egzoskopy, mikroskopy diagnostyczne oraz inny sprzęt stanowiący wyposażenie pracowni laryngologicznych otrzymają wkrótce szpitale w całej Polsce. Wszystko dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i ofiarności Polaków. Podczas 29. Finału pieniądze będą zbierane właśnie na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Prokuratorzy z Wrocławia oskarżają Pawła P., który wielokrotnie odsiadywał kary między innymi za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, o to, że próbował zlecić zabójstwo prokuratora z Milicza (województwo dolnośląskie). Poszukiwania płatnego mordercy się jednak nie powiodły. Nikt nie chciał bowiem wykonać zlecenia.