Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Przewodniczący Zgromadzenia to nie jest ktoś, kto wydaje decyzje władcze. To nie jest ktoś, kto decyduje o wszystkim zamiast Zgromadzenia. Tymczasem mamy do czynienia z taką sytuacją - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Odniósł się do przebiegu Zgromadzenia Ogólnego sędziów tego sądu. - Mam poczucie, że właśnie oglądam zmierzch państwa prawa - dodał.

Destrukcja państwa, rozbijanie struktury, zasad jego funkcjonowania rozpoczęła się kilka lat temu - przyznał w "Faktach po Faktach" profesor Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego. W TVN24 komentował ostatnie wydarzenia wokół wyborów prezydenckich. Mówił także o przebiegu Zgromadzenia Ogólnego, które ma zakończyć się wyborem kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Tylko od składu orzekającego zależy, jaka będzie treść podjętego orzeczenia. Wszelkie spekulacje, które pojawiają się w mediach w tym zakresie, traktuję jako element dyskursu publicznego bez żadnego wpływu na orzeczenia - powiedziała prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, sędzia Joanna Lemańska. To właśnie ta izba rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta.

Sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego powołał w środę prezydent Andrzej Duda Trzy osoby powołane zostały do Izby Dyscyplinarnej, dwie - do Izby Karnej, a jedna - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jak przekazał zespół prasowy SN, obecnie w sądzie pozostaje 26 nieobsadzonych stanowisk.

Nie da się przeprowadzić wyborów prezydenckich w maju czy bliskim terminie, któraś z tych fundamentalnych zasad dotyczących wyborów będzie naruszona - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Sądu Najwyższego i jego były rzecznik Michał Laskowski. Jednocześnie wskazywał, że możliwością na zgodne z prawem przesunięcie terminu wyborów jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej lub dymisja prezydenta Andrzeja Dudy.

Jeżeli gdziekolwiek trzeba coś zrobić, to oceniamy człowieka nie tylko po walorach intelektualnych, ale również po kompetencjach społecznych - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich komentowała powierzenie wykonywania obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Kamilowi Zaradkiewiczowi. - Tutaj jest pewien problem. Nie będę tego wątku rozwijała, ale problem jest dosyć spory - dodała.