Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Czekamy przede wszystkim na treść tego wniosku, ale ja uważam, że w tej sytuacji takie zabezpieczenie jest na wyrost - ocenił rzecznik rządu Piotr Mueller. Tak w "Rozmowie Piaseckiego" skomentował wtorkową decyzję Komisji Europejskiej, która wystąpi o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rzecznik ocenił, że KE w obecnym składzie nie jest "komisją marzeń" obozu rządzącego.

Wybraliśmy kandydata, który ma największy potencjał rozbudowania swojego poparcia - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" o Robercie Biedroniu Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. - Ja naprawdę mam przekonanie, że lewica jest w stanie zawalczyć o drugą turę w wyborach prezydenckich - dodał.

Nie wycofam się absolutnie i jestem przekonany o zwycięstwie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" kandydat na przewodniczącego PO Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że to nie jest moment na zwijanie partyjnego sztandaru. - Ten sztandar trzeba rozwijać właśnie - ocenił. Jak dodał, "Platforma się rozleci, jeżeli przewodniczący nie będzie miał misji jedności i jednoczenia".

Dojdzie do spotkania z Komisją Wenecką. Sądzę, że na szczeblu urzędniczym, może kierowniczym szczeblu. W spotkaniu nie będzie uczestniczył minister sprawiedliwości - powiedział w czwartkowej "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Stwierdził też, że marszałek Senatu nie ma prawa zapraszać Komisji Weneckiej do Polski.

Przed kilkoma dniami pani ambasador wróciła z Iraku, jest w Warszawie. Wspólnie z Brytyjczykami, z którymi dzielimy lokal ambasady, uznaliśmy, że ze względów bezpieczeństwa na ten czas chwilowy, prewencyjnie, dobrym rozwiązaniem będzie powrót ambasadora do kraju - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dodał, że polska ambasada w Iranie działa "absolutnie normalnie".

Jesteśmy w sytuacji takiej niepewności, że postawienie każdej twardej tezy jest nieodpowiedzialne - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. - Mamy dwa scenariusze - powiedział, odnosząc się do możliwego jego zdaniem rozwoju sytuacji po irańskich atakach na irackie bazy wojskowe z amerykańskimi żołnierzami. - Cały świat ma problem z tym, co jest w głowie Donalda Trumpa - dodał.

Wszyscy spodziewamy się niestety kontynuowania linii fałszowania historii przez Władimira Putina pod koniec stycznia, kiedy odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do grudniowych wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej.

Po konsultacjach uznaliśmy, że właściwe będzie zareagowanie na wyższym poziomie - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Odniósł się do oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego wydanego w reakcji na słowa prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące Polski i genezy II wojny światowej. Jak dodał, "nie chodziło o to, że ktoś został źle zrozumiany, tylko to jest celowe, z góry zaplanowane działanie propagandy rosyjskiej, które jest obliczone na uzyskanie pewnego efektu".

W nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa zostało dużo niebezpiecznych zapisów, które na obecną chwilę ją dyskwalifikują - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem ustawa ta nie nadaje się do poprawiania. - Trzeba szukać rozwiązań pozytywnych, a nie represyjnych, nie można tak kneblować trzeciego filaru państwa - mówił Grodzki.

Umowy międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej ma pierwszeństwo przed ustawami. W razie kolizji sędzia ma obowiązek stosować umowy i prawo międzynarodowe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były sędzia Trybunału Konstytucyjnego profesor Piotr Tuleja. Przekonywał, że "jeżeli sędziom się tego zakazuje, to jest trochę tak, jakby lekarzom zakazać wierności przysiędze Hipokratesa". Komentował w ten sposób zaproponowany przez klub PiS projekt dotyczący zmian w sądownictwie.

To jest projekt kagańcowy, który nie nadaje się do poprawek - ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, odnosząc się w "Rozmowie Piaseckiego" do proponowanych przez klub PiS zmian w sądownictwie. Komentował też wydane przez Prokuratura Krajowego polecenie, aby prokuratorzy "reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów" przez innych sędziów. - Zbigniew Ziobro i ludzie, którzy go otaczają, dopuszczą się każdego bezeceństwa - powiedział.

Sędzia jest kompetentny w aspektach prawnych, natomiast jest naiwnym dzieckiem, kiedy chodzi o procesy polityczne. Wbrew pozorom sędziami nie jest tak trudno manipulować - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Komentował w ten sposób reakcję środowiska sędziowskiego na projekt zmian w sądownictwie autorstwa PiS. Przyznał też, że w związku z reformą sądownictwa ma "jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości".

Podejmiemy tę decyzję w grudniu. Nie ukrywam, my się z tym nie spieszymy - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" lider Lewicy Razem Adrian Zandberg pytany, kiedy Lewica przedstawi swojego kandydata na prezydenta. - Nie pociągnie mnie pan za język, jeżeli chodzi o kandydaturę Lewicy, bo (...) jesteśmy dosyć konsekwentni w tym, że za język nie dajemy się w tej sprawie pociągać - dodał.

Znakomicie, że ta sprawa trafiła do prokuratury i zostanie wyjaśniona - mówił Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości w "Rozmowie Piaseckiego", odnosząc się do skierowania przez Najwyższą Izbę Kontroli zawiadomień w związku z realizacją programu "Praca dla więźniów". Zaznaczył, że decyzja NIK "budzi pewne podejrzenia", bo wcześniej Izba "nie dopatrzyła się zarzutów" w tej sprawie.

Mam świadomość, że jest mi trudniej wygrać prawybory niż potem wygrać z Andrzejem Dudą - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak startujący w prezydenckich prawyborach w PO. Zaznaczył, że gdy Andrzej Duda startował w wyborach prezydenckich, "miał jeszcze mniejszą rozpoznawalność". Na pytanie, kto - jeśli wygra wybory - będzie pierwszą damą, Jaśkowiak odpowiedział: - Teraz tak jak Kaczyński mogę powiedzieć, że mogę się poświęcić Polsce.

- Mam satysfakcję przede wszystkim z wyniku tej sprawy - zarówno przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak i Sądem Najwyższym. Muszę nawet powiedzieć, że przerosło to moje oczekiwania - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Andrzej Kuba. To właśnie on złożył odwołanie od uchwały nowej Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Później na tej podstawie orzeczenie w tej sprawie wydał unijny trybunał, a następnie Sąd Najwyższy.

Prawo i Sprawiedliwość musi sobie poradzić i odwołać Mariana Banasia zgodnie z prawem, w imię czegoś, co jest najbardziej elementarne w polityce: odpowiedzialności za swoje działania - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska). Podkreślił, że w tej sprawie opozycja może pomóc w jednym - w powołaniu komisji śledczej.

Nikt nie będzie zmuszał pana Mariana Banasia do podejmowania określonych kroków - zaznaczył w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do ewentualnej dymisji prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zapytany, czy w związku z działaniem służb specjalnych w tej sprawie ich koordynator, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powinien podać się do dymisji, odpowiedział: - Nie, ponieważ ma wielkie zasługi dla naszego obozu.