Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Andrzeja Dudy Krzysztof Sobolewski skierował pismo do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym wskazał kilkadziesiąt aktywności osób wyrażających chęć kandydowania w wyborach prezydenckich, które, zdaniem Sobolewskiego, są agitacją wyborczą przez rozpoczęciem kampanii wyborczej. Autor pisma przypomina, że ta zaczyna się wraz z dniem ogłoszenia postanowienia przez marszałka Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów.

Podjęta decyzja była i jest ryzykowna. Ale rozumiem ją - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, poseł Grzegorz Schetyna. W TVN24 mówił o zmianie kandydata na prezydenta w szeregach swojej partii oraz naglących terminach na zebranie podpisów.

Dobrze, że jest kolejny kandydat, że wyborcy będą mieli szeroki wybór - powiedziała w "Debacie Faktów" szefowa sztabu Władysława Kosiniaka-Kamysza Magdalena Sobkowiak, komentując dołączenie do wyścigu prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego. - Platforma Obywatelska przedłużała ten proces. Tak naprawdę na końcu wyszło brzydko - ocenił szef kampanii wyborczej Szymona Hołowni Michał Kobosko.

Rafał Trzaskowski znalazł się na podium w trzech sondażach prezydenckich po tym, gdy w piątek jako kandydat Platformy Obywatelskiej dołączył do wyścigu o urząd głowy państwa, zastępując Małgorzatę Kidawę-Błońską. Liderem pozostaje ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Porównujemy wyniki trzech badań, przeprowadzonych w piątek i w sobotę.

Rafał Trzaskowski to jest zawodnik wagi ciężkiej - oceniła w TVN24 politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Ewa Marciniak, odnosząc się do startu w wyborach prezydenckich obecnego prezydenta Warszawy. Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej" stwierdził, że jest to "kandydat, który sprawia, że Andrzej Duda ma przed sobą parę nieprzespanych nocy". Andrzej Stankiewicz z Onetu wskazywał z kolei, że polityczny plan Trzaskowskiego był "zupełnie inny".

Dla mnie to jest zmiana techniczna wewnątrz jednej partii politycznej - w taki sposób kandydat niezależny Szymon Hołownia odniósł się w "Tak jest" w TVN24 do informacji, że kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich będzie Rafał Trzaskowski. Jednocześnie zapewnił, że chętnie stanie z nim "do sporu na wizje Polski".

Rafał Trzaskowski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - przekazali w piątek po spotkaniu zarządu Platformy Obywatelskiej liderzy partii, które tworzą Koalicję Obywatelską. Nowy kandydat mówił, że bierze "olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, o silne państwo". Wcześniej tego dnia o rezygnacji z kandydowania poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.