Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Jeżeli spotka mnie najwyższy zaszczyt zostać prezydentem, to nie pozwolę, żeby nas dzielono, żeby nas opluwano, nie pozwolę na ten język pogardy - mówił w sobotę w Krakowie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Do tej pory sztab Trzaskowskiego zebrał ponad 97 tysięcy podpisów potrzebnych do rejestracji. Termin upływa 10 czerwca.

Polsce potrzebny jest silny prezydent, który poprowadzi nas do zmiany, do zupełnie nowej Polski, który odbuduje wspólnotę. I o to chcę was dziś poprosić - mówił w Gdańsku kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski, przemawiając z okazji rocznicy wyborów z 1989 roku. Dziękował ludziom, którzy "dali nam wolność", w tym Lechowi Wałęsie i Annie Walentynowicz.

Cieszę się, że można pokazać, że nie tylko Warszawa, nie tylko Gdańsk, ale też ci, którzy z różnych powodów są poza granicami, też pomogą - mówił przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk. Były premier zbierał w czwartek w Brukseli podpisy pod listami poparcia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Szef EPL zapewnił, że swoje zaangażowanie uzgadniał z pretendentem do Pałacu Prezydenckiego, z którym - jak mówił - przyjaźni się od lat.

- Na pewno zbierzemy sto tysięcy podpisów - zapowiedział w czwartek kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do sugestii, jakoby miał zbierać podpisy przed ogłoszeniem zarządzenia o wyborach w Dzienniku Ustaw. - Nie zbieraliśmy podpisów, natomiast rozesłaliśmy puste karty - zapewniał w czwartek sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Wyszliśmy z systemu, który monitorowała i ograniczała konstytucja. Czy to okaże się uczciwe, czy nie, to będzie wynik woli i uzgodnień politycznych - stwierdził w programie "Czas Decyzji" profesor Andrzej Rychard. Gość TVN24 mówił także między innymi o prowadzeniu kampanii wyborczej w dobie pandemii COVID-19. - To jest bardzo standardowa kampania w kompletnie niestandardowej formie - mówił prof. Rychard.

Czy wiecie, ile razy słyszałem: "po co Ty Rafał poruszasz trudne tematy"? Powiem wam po co: dlatego, że mamy dosyć polityków, którzy uciekają od odpowiedzi na każde trudne pytanie - mówił do zgromadzonych w Poznaniu Rafał Trzaskowski, zapowiadający start w wyborach prezydenckich.