Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

- Czekam na dowody, na czarne skrzynki. To jest polska własność. I te dowody powinny być nam zwrócone - mówił pięć lat temu Andrzej Duda. Gdy i on, i Zjednoczona Prawica, dopiero zabiegali o władzę, były zapewnienia, że sprawa katastrofy smoleńskiej będzie dla państwa polskiego bardzo istotna. Były też zarzuty wobec poprzedników o nieskuteczność i nieudolność. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

"Pamiętając o różnicach politycznych, apelujemy o udzielenie poparcia dla Rafała Trzaskowskiego" - napisali w czwartek we wspólnym oświadczeniu byli premierzy Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller, wyrażając wsparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. "Tylko w ten sposób zapobiegniemy dalszej destrukcji naszego państwa i narodowej wspólnoty" - ocenili.

Prezydent Andrzej Duda przez pięć lat swojej prezydentury nie wykonał żadnego gestu w kierunku tych, którzy myślą inaczej, a dzisiaj się obudził i chce współpracować - powiedział w czwartek w Ciechanowie (woj. mazowieckie) kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Wcześniej w Raciążu mówił, że "nie setki tysięcy czy miliony głosów, a kilkaset czy kilka tysięcy może przesądzić" o zwycięstwie w drugiej turze.

Kandydaci walczący o głosy wyborców, zbliżając się do końca kampanii wyborczej, zaostrzają język, którym opisują rzeczywistość i swoich politycznych rywali. - Od jakiegoś czasu mamy bardzo wyraźne podziały w społeczeństwie dokonywane za pomocą języka. Są pewne grupy społeczne, które są wykluczane w bardzo różny sposób - zwróciła uwagę w "Czasie Decyzji" w TVN24 językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego i przewodnicząca Rady Języka Polskiego dr hab. Katarzyna Kłosińska.

Polska polityka jest tak intensywna, że trudno uwierzyć w to, że są jeszcze jacyś niezdecydowani wyborcy. Jeśli jednak chcą podjąć decyzję, kogo poprzeć, to z pomocą przychodzi specjalna przeglądarka. W niej - tysiąc cytatów w kilku kategoriach, dzięki którym dowiemy się nie tylko, co kandydaci obiecują, ale i co na ważne tematy mówili kiedyś. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski na briefingu w Trzciance zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o ujawnienie informacji na temat ułaskawień osób skazanych za handel narkotykami, znęcanie się nad rodziną i morderstwo. Zdaniem Trzaskowskiego, system ułaskawień musi być jak najbardziej przejrzysty. W odpowiedzi na jego apel rzecznik prezydenta Dudy Błażej Spychalski przekazał, że "wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta".