Ochrona zwierząt

Ochrona zwierząt

Premier i minister rolnictwa zapowiedzieli możliwe zmiany w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W oczach rolników przegłosowane przez Sejm rozwiązania są dla ich branży zabójcze. Wśród zmian pojawiło się odsunięcie w czasie zakazu hodowli zwierząt na futra. Ma też powstać Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt. Materiał Moniki Celej.

Wiele krytycznych głosów ze strony senatorów PiS w stosunku do przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którą zajmuje się obecnie komisja senacka. Część z nich mówi, że "w tym kształcie ustawa jest nie do przyjęcia", ma wiele "niedoróbek, nieprecyzyjnych sformułowań, sprzeczności, a nawet niedorzeczności". Zapowiadają poprawki, nie wykluczają głosowania wbrew dyscyplinie.

Smród, plaga much, piski usypianych zwierząt - to rzeczywistość, z jaką zmagają się na co dzień mieszkańcy Kawęczyna i Jesiony w Wielkopolsce. Wszystko przez funkcjonujące tam wielkie fermy norek hodowanych na futra. O ich problemach z urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska i kontrole sanitarne oraz z samymi hodowcami rozmawiała Paulina Tomanek w materiale "Czarno na białym".