Birma/Mjanma

Birma/Mjanma

Ciemna strona Pokojowej Nagrody Nobla. "Nie można przewidywać przyszłości"

Noblistka i liderka birmańskiego rządu Aung San Suu Kyi jest szeroko krytykowana za milczenie w kwestii prześladowań mniejszości Rohindża w jej kraju. Lista laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którzy na przestrzeni lat, podobnie jak ona rozczarowali opinię publiczną, jest jednak znacznie dłuższa. Jak pisze agencja Reutera, to ostrzeżenie i przestroga dla przyszłego laureata tej prestiżowej nagrody, który zostanie wyłoniony przez Norweski Komitet Noblowski już we wtorek 2 października.

"Gdzie doprowadzą nas dowody". ONZ chce pełnego dostępu do Birmy

Śledczy badający z ramienia ONZ doniesienia o przemocy i łamaniu praw człowieka w Birmie ponowili apel o "całkowity i nieskrępowany dostęp" do tego kraju. Przypomnieli, że trwa tam poważny kryzys humanitarny, na którym najpoważniej cierpi muzułmańska ludność Rohindża.

Krytykowana noblistka przerywa milczenie. Zapowiada surowe kary

Birmańska przywódczyni Aung San Suu Kyi potępiła w przemówieniu do narodu przypadki łamania praw człowieka w swoim kraju i zapewniła, że każdy winny nadużyć w ogarniętym konfliktem stanie Rakhine (Arakan) odpowie przed wymiarem sprawiedliwości.

W ONZ o kryzysie w Birmie. Krytykowana noblistka nie przyjedzie

W związku z kryzysem w Birmie, na wniosek Wielkiej Brytanii i Szwecji, w środę odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, niewykluczone jednak, że zostanie po nim ogłoszone oświadczenie uzgodnione podczas rozmów.

Dalajlama apeluje w sprawie Rohindżów

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV wezwał przywódczynię Birmy Aung San Suu Kyi do pokojowego rozwiązania kryzysu z muzułmańską mniejszością Rohindża. Przed przemocą z Birmy do Bangladeszu w ostatnich tygodniach uciekło już 300 tysięcy osób, głównie Rohindżów.

Prezydent Turcji obiecuje pomoc dla prześladowanej muzułmańskiej mniejszości

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że jego kraj dostarczy muzułmanom Rohingya, którzy uciekli z Birmy, 10 ton pomocy humanitarnej. Kilkadziesiąt tysięcy osób utknęło przy granicy z Bangladeszem, którego władze oznajmiły, że nie są w stanie przyjąć więcej uchodźców. Sytuacja tych, którzy pozostali w ogarniętej konfliktem części Birmy, jest dramatyczna.