MAEA

MAEA

MAEA: Iran nadal wzbogaca uran

Iran nadal zwiększa zapasy wzbogaconego uranu, naruszając porozumienie ze światowymi mocarstwami nuklearnymi - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Nie żyje szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Zmarł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rozesłane przez MAEA do państw członkowskich. Amano, japoński dyplomata, na czele MAEA stał od 2009 roku. Miał 72 lata.

Iran przekracza limity wzbogacania uranu. "Lepiej niech bardzo uważa"

W środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że Iran wzbogaca uran do 4,5 procent, a więc ponad limit 3,6 procent, wyznaczony w umowie nuklearnej z 2015 roku. Dodała, że wbrew międzynarodowym zobowiązaniom, Teheran zwiększył także swoje zapasy tego pierwiastka. Według Waszyngtonu to próba wymuszenia ustępstw. - Ten kraj robi teraz wiele złych rzeczy, więc lepiej niech bardzo uważa - ostrzegł prezydent USA Donald Trump.

Szef irańskiego MSZ: lepszego porozumienia nuklearnego nie będzie

Światowe mocarstwa nie będą w stanie wynegocjować lepszego niż historyczna umowa atomowa z 2015 roku porozumienia z Iranem - napisał w poniedziałek na Twitterze szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif. Wiceprezydent USA Mike Pence nazwał to porozumienie "katastrofalnym".

Iran przyznaje: przekroczyliśmy pułap wzbogacania uranu. I ostrzega, że to nie koniec

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 procent, co odpowiada obecnym potrzebom kraju - oświadczył w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. Limit wyznaczony przez międzynarodowe porozumienie atomowe to 3,67 procent. Wcześniej Kamalwandi ostrzegał, że Teheran może wzbogacać uran na jeszcze wyższych poziomach.

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu powyżej ustalonego poziomu

Iran rozpoczął w niedzielę wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym - ogłosił rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei. Jeśli sygnatariusze umowy nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania z umowy. Władze ostrzegły, że są gotowe do wzbogacania uranu na każdym poziomie i w każdej ilości. Wybrana data nie jest przypadkowa - w niedzielę mija termin wyznaczony państwom europejskim na zaoferowanie nowych warunków układu nuklearnego.

USA żądają nadzwyczajnej sesji MAEA w sprawie Iranu

USA zażądały zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To w związku z decyzją Iranu o ponownym wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku.

"Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy"

Począwszy od niedzieli 7 lipca Iran będzie zwiększał wzbogacanie uranu do takiego poziomu, jaki będzie mu potrzebny, powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku - zagroził w środę prezydent tego kraju Hasan Rowhani. - Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy i powróciły do stołu negocjacyjnego - dodał.

Trump: Iran igra z ogniem

Waszyngton będzie niezmiennie stosował "maksymalną presję" na reżim w Teheranie - ogłosił w poniedziałek Biały Dom w reakcji na informacje Teheranu o tym, że jego zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit, przewidziany w porozumieniu z 2015 roku dotyczącym irańskiego programu nuklearnego. W tej sprawie wypowiedział się też Donald Trump.

"Skrajne zaniepokojenie" po doniesieniach z Iranu

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i premier Izraela Benjamin Netanjahu wyrazili zaniepokojenie w związku z tym, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit przewidziany w międzynarodowym porozumieniu. "Nie złamaliśmy porozumienia nuklearnego" z 2015 roku - napisał w odpowiedzi irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Kuluarowe rozmowy i zaniepokojenie Iranem. Rusza szczyt G20 w Osace

W kuluarach szczytu G20 w Osace światowi przywódcy wyrażali w piątek zaniepokojenie w związku z Iranem, który może wkrótce złamać zasady umowy nuklearnej z 2015 roku. Prezydent USA Donald Trump oświadczył jednak, że "nie ma presji czasu" w tej sprawie. W piątek rozpoczyna się dwudniowy szczyt G20 w Osace.

Iran kontra USA. Spór na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Podczas środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do zderzenia poglądów na temat wcielania w życie postanowień porozumienia o irańskim programie nuklearnym. - Lekkomyślne zachowanie Iranu nie może być ignorowane w imię zachowania porozumienia, które nie odcina całkowicie drogi Iranu do broni nuklearnej - argumentował przedstawiciel USA, Jonathan Cohen. - Porozumienia przestrzega tylko jedna strona - stwierdził ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht-Rawanczi.

Pierwszy reaktor atomowy Arabii Saudyjskiej "bliski ukończenia"

Arabię Saudyjską dzielą miesiące od ukończenia pierwszego reaktora atomowego - informuje w czwartek brytyjski "Guardian" powołując się na zdjęcia satelitarne. Gazeta podkreśla zarazem, że saudyjskie władze jak dotąd nie przejawiały gotowości do przyjęcia zabezpieczeń uniemożliwiających stworzenie bomby atomowej.