Kropka nad i

Kropka nad i

- To, co proponowane jest w ustawie "kagańcowej", czyli rejestrowanie, w jakich stowarzyszeniach działają sędziowie, to jest odtworzenie rozporządzenia z 86' roku, wprowadzonego przez ministra sprawiedliwości PRL - powiedział w "Kropce nad i" senator Krzysztof Brejza (KO). Senator Jan Maria Jackowski (PiS) ocenił z kolei, że "w większości krajów Unii Europejskiej, jeżeli nie we wszystkich, istnieje coś takiego jak różne instrumenty (…) czy procedury mające charakter dyscyplinujący" sędziów.

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie decyzję o wstrzymaniu prac Izby Dyscyplinarnej, to powinna ona de facto przestać działać - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się tak do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej, która wystąpi do TSUE o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących - ocenił szef ludowców.

Nie było żadnego skarżenia się, tylko mądra wymiana poglądów na poziomie marszałka i wiceszefowej Komisji Europejskiej oraz na poziomie ekspertów - powiedział w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odniósł się w ten sposób do spotkania z Vierą Jourovą w Brukseli oraz zarzutów, że myli swoje kompetencje z tymi ministra spraw zagranicznych.

Robert Biedroń ma realną szansę przy dobrej kampanii powalczyć o wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich - powiedział w "Kropce nad i" jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg. Jego zdaniem lider Wiosny "będzie jedynym kandydatem, który reprezentuje poglądy postępowe, który jest reprezentantem wyborców na lewo od centrum".

Putin użył takich słów, dlatego że Polska jest takim trochę zwornikiem interesów tych krajów, które wyszły z obozu sowieckiego. Jeżeli uderzą skutecznie w ten zwornik, podważą jego autorytet, pozycję, która i tak zresztą jest słabiutka, to interesy rosyjskie będą silniejsze - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Historyk i politolog profesor Antoni Dudek stwierdził, że "w interesie Polski nie jest robienie larum wielotygodniowego w tej sprawie".

Uważam to za skandaliczne zachowanie. Mam absolutnie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 poseł klubu PiS oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Skomentował wpis sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, w którym nazywa ona Małgorzatę Kidawę-Błońską "marionetką" i "nieudanym socjologiem z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się z kolei do słów prezydenta o pierwszej prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzacie Gersdorf. - To jest wstyd, że ktoś taki, jak Andrzej Duda jest prezydentem Polski - oceniła.

Polska jest zbyt duża, zbyt liczna, jeżeli chodzi o ludność i dobrze chroni jako terytorium przejściowe. W tym kierunku zmierzamy, sami się prowadzimy, że Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński pytany, czy projekt klubu PiS dyscyplinujący sędziów może być krokiem do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Te demonstracje pokazują, że jesteśmy w państwie demokratycznym, gdzie obywatele mają prawo wyjść i manifestować swoje poglądy - powiedział w "Kropce nad i" prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do środowych protestów przeciwko projektowi klubu PiS dotyczącemu dyscyplinowania sędziów. Dodał, że ma "bardzo prostą radę dla tych sędziów, którzy uważają, że stają się już politykami, występują na wiecach politycznych". - Przecież mogą odwiesić togę - zaproponował.

Przy okazji tego projektu jest bardzo dużo publicystyki, bardzo dużo polityki - stwierdził senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski, który komentował w "Kropce nad i" projekt nowelizacji przepisów dotyczących sądownictwa złożony przez klub PiS. Wicemarszałek Sejmu i posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak odpowiadała na to, że PiS "ukuł dla potrzeb tego, co robi hasło: sędziowie uprawiają politykę".

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w sądownictwie.

Chcielibyśmy znaleźć takie środki prawne, które spowodowałyby, że możliwe byłoby odwołanie pana prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Niestety wszystko wskazuje na to, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przekonywał też, że nie zgadzając się na wprowadzenie zmian w ustawie zasadniczej, "to opozycja niestety bierze na siebie odpowiedzialność, że pan prezes Banaś w dalszym ciągu będzie pełnił tę funkcję".

Jest pytanie nie tylko o zachowanie Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Banasia, ale też o zachowanie opozycji. Wcale nie jestem pewien, czy dobrą strategią jest narracja, że "to wasza sprawa" - mówił w "Kropce nad i" ekonomista Ryszard Bugaj, komentując kontrowersje wokół szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Redaktor naczelny "Liberte!" Leszek Jażdżewski ocenił, że "opozycja powinna pokazać, że jej tak naprawdę nie chodzi do końca o partyjny interes".

Jesteśmy w ogromnym kryzysie państwa prawnego - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował wtorkowe orzeczenie Sądu Najwyższego, związane z listopadowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dodał także, że "trzeba walczyć o niezawisłość sędziów" oraz "o ich prawo do orzekania w sposób zgodny z ich najlepszą wiedzą i przekonaniami, a nie z utartymi celami politycznymi".

- Mechanizm posiadania haków na określone osoby jest w tej chwili stosowany i tego typu historia, jaką ma Marian Banaś, może być atutem w staraniu się o wysoki urząd, a nie jakimś problemem - powiedział w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych, odnosząc się do sprawy prezesa Najwyższej Izby Kontroli i wątpliwości wokół jego oświadczeń majątkowych. Jego zdaniem "służby wiedziały o tych wszystkich okolicznościach i traktowano to jako rodzaj nacisku" na prezesa NIK, aby był "spolegliwy".

- Mechanizm posiadania haków na określone osoby jest w tej chwili stosowany i tego typu historia, jaką ma Marian Banaś, może być atutem w staraniu się o wysoki urząd, a nie jakimś problemem - powiedział w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych, odnosząc się do sprawy prezesa Najwyższej Izby Kontroli i wątpliwości wokół jego oświadczeń majątkowych. Jego zdaniem "służby wiedziały o tych wszystkich okolicznościach i traktowano to jako rodzaj nacisku" na prezesa NIK, aby był "spolegliwy".

Jednym z elementów przywracania porządku, praworządności w Polsce będzie rozliczenie osób, które dopuszczały się działań antykonstytucyjnych. Minister Ziobro niewątpliwie się na tej liście znajduje - mówił w "Kropce nad i" Adrian Zandberg z Lewicy Razem. Komentował m.in. decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie manifestacji, której uczestnicy powiesili na szubienicach zdjęcia europosłów.

Usunięcie sędziego za to, że zażądał od szefa Kancelarii Sejmu wykonania wyroku, to jest tak, jakby usunąć piłkarza za to, że strzelił gola - powiedział w "Kropce nad i" poseł Cezary Tomczyk (PO). Odniósł się do sprawy olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, który został odwołany z sędziowskiej delegacji. Wcześniej w postępowaniu wezwał on dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia list poparcia do nowej KRS. - Nie wyciągałbym daleko idących wniosków - komentował wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa (Porozumienie).