Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Wypowiedź prezydenta w Zwoleniu o zmianach w polskim sądownictwie jest absurdem - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Marek Borowski, senator Platformy Obywatelskiej. - Moim zdaniem, powód tej wypowiedzi jest jasny: to jest kampania wyborcza. Prezydent patrzy na wyniki aktualnych sondaży, tam troszkę mu spada i widzi, że musi poszukać sojuszników - dodał.

Senat odrzucił ustawę represyjną wobec sędziów, Sejm najprawdopodobniej ponownie ją przyjmie. A jaka będzie decyzja prezydenta? O tym wszystkim porozmawiają goście sobotniego wydania "Faktów po Faktach", których głównym tematem będzie reforma sądownictwa.

Walka o wolne sądy jest po to, żeby wymiar sprawiedliwości rzeczywiście działał tak, żeby zapewnił efektywne postępowanie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich. Oceniła, że celem "ustawy kagańcowej" jest to, "żeby nie mieć kłopotu, żeby nie mieć protestów, żeby mieć realizację takich zadań przez wymiar sprawiedliwości, który jest mile widziany przez władzę wykonawczą".

Jan Komasa jest dzisiaj w Polsce, obok Wojciecha Smarzowskiego, najbardziej sprawnym warsztatowo reżyserem - powiedział w "Faktach po Faktach" publicysta "Krytyki Politycznej" Jakub Majmurek. Film polskiego reżysera "Boże Ciało" otrzymał nominację do Oscara. Zdaniem krytyka filmowego Tomasza Raczka "Komasie udało się coś, co się bardzo rzadko w polskim kinie udaje". - On zrealizował, wydawałoby się, bardzo prostą zasadę, którą powinien kierować się każdy film, który chce zdobyć światowe powodzenie - dodał.

Ja jestem za taką właśnie Polską - radosną, miłą, pełną uśmiechu - mówił o Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak. Dodał, że w związku z brakami lekarzy w szpitalach, "jest ostatni moment, aby przeprowadzić obywatelską debatę o stanie opieki zdrowotnej". - Stąpamy po cienkim lodzie. Boimy się, że sprzęt będzie, ale nie będzie miał kto przy nim stać - powiedział.

Ludzie kochają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Cieszą się, że są razem. To jest rewelacja - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Miller, psycholożka i psychoterapeutka. - Lubimy pomagać, lubimy dawać, być wśród ludzi, odczuwać dobre emocje. To jest wirus, tym się zaraża - wtórowała jej Tatiana Mindewicz-Puacz, trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej.

- Orkiestra to nie jest żadna organizacja. To ruch ludzi, którzy wierzą, że czynienie dobra jest czymś absolutnie ponadczasowym, ponad wszelkimi podziałami i różnicami poglądów - powiedział w "Faktach po Faktach" Bogdan Maruszewski z zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Agata Młynarska z TVN Style wspominała pierwszy Finał WOŚP, który prowadziła 27 lat temu.

Sędziowie, prokuratorzy, którzy szli w "Marszu Tysiąca Tóg", nie walczyli o swoją korzyść. Wprost przeciwnie, będą prawdopodobnie szykanowani. Walczyli o dobro obywatela - wskazywał w "Faktach po Faktach" Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW. - Najpierw atakuje się sędziów, prokuratorów, prawników, a później zwyczajnego człowieka - tłumaczył. Sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ocenił, że frekwencja na demonstracji była "imponująca".

Wiceminister sprawiedliwości obniżył rangę wizyty Komisji Weneckiej w Polsce i zlekceważył prośby, które ona przedstawiła - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 konstytucjonalista profesor Marek Chmaj. Przekazał, że padła deklaracja, że opinia na temat ustawy dyscyplinującej sędziów będzie gotowa w przyszłą środę lub czwartek. Rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera ocenił, że spotkanie z delegacją Komisji miało "charakter kurtuazyjno-merytoryczny".

To nie jest ciało, które zostało zaproszone przez państwo polskie - tak w "Faktach po Faktach" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyjaśniał, dlaczego żaden przedstawiciel rządu nie spotkał się w czwartek z przebywającą w Warszawie delegacją Komisji Weneckiej, która ma wydać opinię o tak zwanej ustawie represyjnej. Szef dyplomacji ocenił, że "autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki".

Tak naprawdę chodzi o to, żeby uniemożliwić realizację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, sędzia TSUE, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, komentując przyjętą przez Sejm nowelizację ustaw dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Dodał, że konsekwencje wynikające z jej ewentualnego przyjęcia będą "odczuwalne przez każdego obywatela".

Według mojej orientacji nie ma żadnych newralgicznych informacji, które byłyby niedostępne dla kogoś, kto wejdzie na międzynarodowe źródła analityczne i zacznie sobie spokojnie czytać - powiedział w "Faktach po Faktach" doradca prezydenta profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się w ten sposób do apelu opozycji do prezydenta o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

Mam takie poczucie, że dzisiaj PiS rozmawiał sam z sobą, to znaczy prezydent z rekomendacji PiS-u rozmawiał z premierem, z ministrami z rekomendacji PiS-u. Coś ustalono, ale nie bardzo wiadomo co - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Poncyljusz (KO), komentując posiedzenie Rady Gabinetowej. - Snucie hipotez i krytykowanie prezydenta w sytuacji, w której toczy się bardzo niebezpieczna gra ze strony prezydenta Federacji Rosyjskiej, to nie jest konstruktywna rola opozycji. Stąd jak sądzę decyzja prezydenta, że nie warto dawać przestrzeni do dalszego uprawiania swego rodzaju harców politycznych wokół polityki zagranicznej - skomentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

W czasie ostatniej rozmowy z Robertem Biedroniem nie odniosłem wrażenia, że specjalnie zabiega o ten honor, ale widocznie zaszły jakieś okoliczności, które go ostatecznie przekonały - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller, odnosząc się do zapowiadanej kandydatury Biedronia w wyborach prezydenckich. - Jeśli Biedroń uzyska poparcie powyżej 12 procent, to będzie niewątpliwie sukces - ocenił.

Byłem najdłużej urzędującym ministrem obrony narodowej w historii i nikt nigdy nie zarzucał mi braku samodzielności - podkreślił w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, który kandyduje w wyborach na przewodniczącego PO. Były szef MON zapewnił, że "ma pomysł na Polskę"