Porozumienie atomowe z Iranem

Porozumienie atomowe z Iranem

"Wystrzelenie zakończyło się sukcesem. Satelita dotarł na orbitę okołoziemską" - przekazała w środę irańska telewizja, komunikując o tym, że elitarne siły Gwardii Rewolucyjnej wysłały swojego pierwszego wojskowego satelitę. Zachodnie agencje przypominają, że o sukcesie poinformowano po kilku miesiącach nieudanych prób.

Unijna dyplomacja poinformowała w poniedziałek, że przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, Unii Europejskiej i Iranu spotkają się w środę w Wiedniu, żeby rozmawiać na temat możliwości utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell złożył w poniedziałek wizytę w Teheranie, gdzie spotkał się z irańskim prezydentem Hasanem Rowhanim. Przywódca Iranu zapewnił, że jego kraj chce współpracować z Brukselą w kwestii międzynarodowego porozumienia nuklearnego.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) oraz jej szefa - Ali Akbara Salehiego. Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook zaznaczył, że "zagraniczne firmy będą mogły kontynuować pracę w irańskich elektrowniach". Rzecznik irańskiej Organizacji Energii Atomowej w odpowiedzi zaznaczył, że "środki nie będą miały wpływu na program jądrowy".