Wybory parlamentarne 2019

Wybory parlamentarne 2019

"Proszę publicznie PO o zwolnienie mnie z danego publicznie słowa, że będę głosował na PO. Chcę wesprzeć Kosiniaka-Kamysza" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent Lech Wałęsa, który jeszcze dwa dni temu na konwencji wyborczej w Warszawie deklarował poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Po kilku godzinach wpis zniknął z jego konta.

Sąd Okręgowy w Gliwicach orzekł we wtorek, że telewizja państwowa ma sprostować informację, jakoby wiceszef Platformy Obywatelskiej Borys Budka podawał nieprawdziwą cenę leku Valcyte. Zdaniem sądu rozpoznającego sprawę w trybie wyborczym, takie stwierdzenia godziły w dobre imię wnioskodawcy i podważały zaufanie do niego.

Cztery lata z panem prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim rozmawiałem na temat konieczności zmiany ordynacji wyborczej. Mam stuprocentową pewność, że PiS nie spełni moich postulatów - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" Paweł Kukiz. Odpowiedział także na wezwanie szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, który chce, by liderzy ugrupowań opozycyjnych złożyli deklarację, że po 13 października nie będą współpracować z PiS. Kukiz postawił mu dwa warunki.

We wtorek - na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi - w TVN24 odbędzie się debata przedstawicieli wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Odpowiedzą oni na pytania w czterech kategoriach i podsumują proponowane przez ich ugrupowania programy. Będą mogli też dyskutować z innymi uczestnikami debaty dzięki 30-sekundowym ripostom. Debata będzie też dostępna w serwisach tvn24.pl, onet.pl, wp.pl i wyborcza.pl.

W ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dotyczące małego ZUS-u, 13. i 14. emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników - zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. W konferencji uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki, który mówił o szczegółach propozycji PiS.

Sondaż wyborczy Kantar dla "Gazety Wyborczej": 42 procent ankietowanych deklaruje poparcie dla PiS w wyborach parlamentarnych, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 procent badanych, na Lewicę - 13 procent, na Konfederację - 5 procent. W Sejmie zabrakłoby miejsca dla PSL-Koalicji Polskiej (4 procent).

Kartom do głosowania nie polecałbym robić zdjęcia - wskazywał w TVN24 Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego, pytany o zasady zachowania w lokalu wyborczym w czasie głosowania. - Sobie zdjęcie można zrobić za zgodą przewodniczącego obwodowej komisji Wyborczej - podkreślił. Przypomniał jednocześnie, że "nie można rejestrować pracy samej komisji czy sposobu głosowania".

W niedzielę w Wieruszowie (województwo łódzkie) odbyły się prawybory. Zwyciężyło w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 46,5 procent. Druga Koalicja Obywatelska otrzymała 23,49 procent głosów. Próg wyborczy w sondażowym głosowaniu przekroczyły również komitety Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji. Frekwencja wyniosła około 13 procent.

Sławomir Neumann w oświadczeniu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej poinformował o rezygnacji z przewodniczenia klubowi parlamentarnemu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. Rezygnacja ma związek z opublikowanymi nagraniami z jego udziałem. Decyzję uzasadniał "wysokimi standardami" w Platformie Obywatelskiej.