Pokaż nam WOŚP

Pokaż nam WOŚP

Pasjonujesz się kolejnictwem? Teraz przez niemal rok możesz mieć pociąg albo połączenie kolejowe swojego imienia. Wszystko dzięki Kolejom Dolnośląskim, które w ten sposób przyłączają się do grania w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziecko kocha pojazdy na torach? Można dla niego wylicytować przejazd w kabinie maszynisty.

Oczywiście czerwone. Ale ze styropianu. - Specyficzne - podkreśla Agnieszka Antoń, nurek z Aquadromu w Rudzie Śląskiej. - Dlatego wyrzucenie ich spod wody wymagało dużego obciążenia. Worek z sercami umieszczono na 7 m głębokości, w specjalnej tubie dla płetwonurków, którą w Polsce ma tylko rudzki park wodny. Dlatego nikt tego jeszcze nie zrobił. 250 serc, bo to 25. edycja WOŚP, wypłynęło na powierzchnię. Antoń: - Było ciężko, musiały być próby, kilka godzin pracy, ale efekt zaskakujący.

Ma półtora miesiąca i - jak mówi jego mama - pomaganie we krwi. Bo w niedzielę na WOŚP kwestuje i maleńki Antek, i jego brat - 2,5-letni Olek z rodzicami, a także z dziadkami. Do niedawna Antek był najmłodszym wolontariuszem Orkiestry. Dziś jest nim Alicja z Rybnika. W dniu wielkiego finału będzie miała dokładnie dwa tygodnie.

- Dzielny naród San Escobar wspiera przyjaciół z Polski. Ty też możesz - taki głos wsparcia pojawił się na facebookowym profilu Demokratycznej Republiki. I tym razem internauci nie zawiedli i nawiązując do wpadki ministra, zachęcają do wsparcia Orkiestry. Pomysł się spodobał. - WOŚP gra na całym świecie i o jeden kraj dalej - czytamy w komentarzach.

Woda ma zaledwie dwa stopnie, a oni radośnie w cyrkowych strojach kąpią się na Bagrach. Niedzielne morsowanie w Krakowie odbywa się dla WOŚP, bo poza kąpielą w planie przewidziana jest zbiórka pieniędzy. - Koleżanka ma puszeczkę, mówimy, żeby papierkowe zbierała, bo inaczej trudno będzie donieść do sztabu - żartuje jeden z morsów.

Miłośnicy biegu na dwóch deskach także wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ponad 300 osób wzięło udział w biegu na nartach na Polanie Jakuszyckiej (woj. dolnośląskie). Żeby wystartować na 7-kilometrowym dystansie, trzeba było wrzucić do puszki datek na rzecz WOŚP i ruszyć na dwóch deskach przed siebie. Przygotowano też dystans dla młodszych narciarzy. Ci mogli pobiec na rzecz WOŚP na dystansie 100 m.

Unieś się w przestworza z Robertem Biedroniem - wspólny lot nad Słupskiem, Ustką i Rowami jest do wylicytowania na jednej z aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie jedynej prezydenta Słupska: do wyboru mamy też obiad w jego towarzystwie.

Na co dzień jest prezydentem Piły. Raz w roku zamienia wygodny fotel w gabinecie na pracę w terenie. Stawiał już ściany, handlował piwem, rozdawał dzieciom cukierki w stroju świętego Mikołaja. Nie inaczej będzie w tym roku. Piotr Głowski już po raz szósty wystawia na licytację swój dzień pracy. Dochód z aukcji trafi oczywiście do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Chcieliśmy wykorzystać swój potencjał, czyli to, co potrafimy robić najlepiej: czyli golić – mówi pani Ola z krakowskiego salonu Gentleman Barber. Dzisiaj klienci strzygą się dla WOŚP. Jeśli jednak z owłosieniem rozstawać się nie chcą, to mogą wziąć udział w licytacji limitowanych produktów. Albo tradycyjnie wrzucić pieniądze do znajdującej się w salonie puszki.

Gdyby Forrest Gump był wolontariuszem WOŚP, powiedziałby pewnie, że darczyńcy są jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi. Jedni przez cały rok zbierają drobne, żeby w styczniu przekazać cały bilon kwestującym. Inni z rozbrajającą szczerością informują wolontariuszy, że pieniądze, które właśnie wrzucili do puszki mieli przeznaczyć na piwo. Wszystkie te osoby łączy jedno: wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- Najbardziej zapamiętałem, że wszędzie były te serduszka – mówi 12-letni Krzyś, który urodził się jako wcześniak. Kilka długich pobytów w szpitalu, wiele badań i chłopiec może się prawidłowo rozwijać. Kiedy miał 8 lat zapytał rodziców, czym jest WOŚP, bo to jego jedyne wspomnienie ze szpitalnej sali. Od tamtej pory sam pomaga, w tym roku jako szturmowiec z "Gwiezdnych Wojen".

Rozpoczął się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja Jerzego Owsiaka gra "dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom". Podobny cel przyświecał zeszłorocznemu Finałowi.