News Active

News Active

Sytuacja hydrologiczna w Polsce powoli się stabilizuje, choć w niektórych rejonach nadal jest trudna. Najtrudniej jest na Lubelszczyźnie na rzece Bug. Ponad 100 gospodarstw pozostaje odciętych od świata.

Krakowscy licealiści mają na swoim koncie nie lada sukces. Stworzyli miniaturową sondę. Uczniów doceniła Europejska Agencja Kosmiczna, przyznając im pierwszą nagrodę w organizowanym przez siebie konkursie.

Badając charakter i chcąc przewidzieć zmiany w natężeniu tropikalnych deszczów, naukowcy napotykali dotąd na problem z oceną, który z dwóch znanych modeli ma większy wpływ na to zjawisko pogodowe. Jeden działa sezonowo, natomiast drugi w dłuższej skali - dowodzą naukowcy z Hawajów i San Diego.

Na Kontakt Meteo i Kontakt 24 cały czas otrzymujemy zdjęcia, które pokazują skalę powodzi na wschodzie kraju. Na przesyłanych przez Państwa fotografiach doskonale widać podtopione domy, budynki, a nawet całe miejscowości.

Ofiary wiosennych roztopów z niepokojem patrzą na wskazania wodowskazów i mają nadzieję, że sytuacja w końcu się unormuje. Jak dziś minął dzień na zalanych terenach - sprawdzał Bartosz Żurawicz.

Walka z wielką wodą budzi współczucie i poczucie bezradności. Okazuje się jednak, że na powstawanie powodzi mamy duży wpływ. O tym, jak nie dopuścić do zwiększania się stanu wód w rzekach - Bartosz Żurawicz.

Wiosenna pogoda do spacerowania zachęciła także bobry. Zwierzęta pojawiły się na ulicach Siedlec i Ciechanowa. Zagubionym zwierzętom do naturalnego środowiska pomogli wrócić strażacy i strażnicy miejscy. Przyrodnicy obecność bobrów w mazowieckich miastach tłumaczą wiosennym poszukiwaniem nowych siedlisk.

Sytuację powodziową, oprócz odpowiednich służb, cały czas monitorują Reporterzy 24. Dzięki nim możemy znaleźć się w centrum wydarzeń. Internauci podkreślają, że takiej wody na przykład na Lubelszczyźnie jeszcze nie było.

To był foczy początek wiosny. U ujścia Wisły zaobserwowano prawdziwą „foczą kumulację” – aż 40 osobników, które odpoczywały na piaszczystej wysepce. To dobre informacje, bo oznaczają, że foka szara wraca na polskie wybrzeże.

Mała sarenka zmagała się z silnym nurtem wezbranej Wisły w Płocku. Prąd rzeki był bardzo silny i zwierzę miało problem, aby utrzymać się na powierzchni. Wyraźnie przerażonej i zdezorientowanej sarence udało się w końcu dopłynąć do brzegu i bezpiecznie wyjść na suchy teren.

Wciąż trwa walka z podtopieniami. Obecnie najgorzej sytuacja wygląda woj. lubelskim i na podlasiu. O tym jak przebiega walka z żywiołem - Bartosz Żurawicz.

Pogoda ma kluczowe znaczenie przy skokach spadochronowych. Umożliwia bezpieczny lot, ale też wykonanie niesamowitych zdjęć dzięki kamerze umieszczonej na głowie. O profesjonalistach, dla których nagrywanie skoków spadochronowych to chleb powszedni, Katarzyna Rachańska.

A teraz coś dla miłośników astronomii. Jowisz zbliżył się do Księżyca tworząc na niebie bardzo jasny punkt. Spotkanie na pogodnym niebie zarejestrowali internauci.

Po wyjątkowo długich oczekiwaniach termiczna wiosna wreszcie do nas przyszła. To dobra okazja i wystarczający powód, by pomyśleć o rozruszaniu zastanego po zimie organizmu. Pomoże w tym między innymi „Gdyńskie poruszenie”, ale nie tylko. Co, jak i gdzie ćwiczyć – o tym Katarzyna Czupryńska.

Śnieżyce, które zwiastują wiosnę. Te rzadkie białe kwiaty, których szerokie połacie zakwitły w rezerwacie w Murowanej Goślinie niedaleko Poznania. Rozkwit śnieżycy wiosennej normalnie przypada na przełom lutego i marca. Przedłużająca się w tym roku zima spowodowała, że rezerwat na oglądanie białego dywanu zaprasza dopiero teraz.

W redakcji TVN Meteo cały czas monitorujemy sytuację wzrostu poziomu polskich rzek. Pomaga nam w tym Błękitny 24, który dziś sprawdzał jaki jest stan Wisły w okolicach Płocka.

Meteo News zaczynamy od sytuacji powodziowej. Czy Polska znajdzie się pod wodą? Stany rzek w kraju są coraz wyższe. W kilkudziesięciu rejonach ogłoszono stany pogotowia przeciwpowodziowego. O tym, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, Bartosz Żurawicz.