Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

W niedzielnym wydaniu "Faktów po Faktach" polityka bez polityków. Najpierw socjologicznym okiem na kampanię prezydencką spojrzą doktor Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna) i profesor Radosław Markowski (Uniwersytet SWPS), a następnie o politycznej wojnie na gesty i wojnie na słowa porozmawiają profesor Katarzyna Kłosińska (językoznawca, przewodnicząca Rady Języka Polskiego) i Jacek Santorski (psycholog).

Na naszych oczach dochodzi do rozkładu państwa przez służby specjalne - mówił w "Faktach po Faktach" Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska). Władysław Teofil Bartoszewski z PSL ocenił, że "albo służby są nieporadne albo coś ukrywają". - Moim zdaniem jest to drugie - dodał.

Kampania wyborcza przed majowymi wyborami prezydenckimi rozpoczęła się na dobre. W sobotnich "Faktach po Faktach" kampanijną sobotę i cały mijający tydzień skomentują Dariusz Joński (Inicjatywa Polska, Koalicja Obywatelska) i Władysław Teofil Bartoszewski (PSL, Koalicja Polska).

Prawo i Sprawiedliwość zawsze idzie do władzy pod hasłem ścigania jakichś układów, a na końcu swoich rządów ścigają układ samych siebie - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha. Komentowała w ten sposób działania służb wobec Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Maciej Gdula z Lewicy wskazywał, że "siłą PiS-u w pierwszej kadencji było to, że była jedna osoba, która wszystko kontroluje", a teraz "zaczynają się podziały".

Istotnym pytaniem, które stanie przed Polakami w wyborach prezydenckich, będzie to, czy na pewno chcą, by Jarosław Kaczyński miał pełną kontrolę nad Polską - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL. - Niezwykle ważną rzeczą jest, żeby w Pałacu Prezydenckim zaczęła nie urzędować, a działać osoba, która potrafi łączyć - ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

W sobotnich "Faktach po Faktach" wrócimy do wywiadu komisarz Very Jourovej i komentarzy polskich polityków, piątkowego posiedzenia sądu w Olsztynie i podarcia projektu uchwały w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna przez prezesa Macieja Nawackiego. Będzie też mowa o organizowanym przez "Gazetę Polską" wiecu poparcia dla zmian w sądownictwie oraz o początku kampanii prezydenckiej.

To jest absolutnie destrukcyjne dla zaufania do systemu, do wymiaru sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO). Komentowała gest prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego, który na sędziowskim zgromadzeniu podarł uchwały w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. Zdaniem ministra Michała Wosia (Solidarna Polska), prezes "pokazał w ten sposób, że zgromadzenie ogólne, które tam się spotkało, nie miało prawa podejmować tego typu uchwał".

Jest jeden system prawny. Prawo stoi za niezależnymi sądami i niezawisłymi sędziami. Natomiast to, co robią politycy, to jest chaos i trudno to nazwać prawem - ocenił w "Faktach po Faktach" sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya. Sędzia Sądu Najwyższego prof. Krzysztof Rączka powiedział, że oczekiwałby od sędziów, żeby służyli prawu.

Dobrze, że odmrażamy stosunki z Francją, bo one przez ostatnie lata uległy poważnemu zamrożeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska), oceniając pierwszy dzień wizyty w Polsce prezydenta Emmanuela Macrona. Deklaracje francuskiego przywódcy o "zaniepokojeniu" zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości poseł PiS Łukasz Schreiber skwitował słowami, że Macron "nie jest wolny od uwarunkowań politycznych".

Wczorajszy dzień był smutny - tak w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski komentował wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Przyszło mi do głowy jedno porównanie z Polską, bardzo przykre: że cała ta awantura i całe to nieszczęście, które nas spotkało, nastąpiło w wyniku kłamstwa - powiedział były szef MSZ i były minister finansów.

Gdyby dzisiaj prezydent Duda wykorzystał szansę i powiedział, że zawetuje ustawę, byłoby to przede wszystkim korzystne z punktu widzenia Polski. Ale to nie nastąpiło. I ja żałuję - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Zalewski. Odniósł się do spotkania prezydenta z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych między innymi w sprawie ustawy represyjnej. Jak powiedział Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia, zakłada, że Andrzej Duda podpisze ustawę.

Ustawa o CBA powoduje, że można bez żadnych podstaw dokonywać szczucia na ludzi - powiedział w "Faktach po Faktach" adwokat Ryszard Kalisz. Odniósł się do reportażu "Superwizjera", w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek ujawnił kulisy operacji w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich. W materiale pojawiły się także jego oskarżenia wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski ocenił, że Kamiński "nawet przed tą Ziobrowską prokuraturą będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań".