Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Chcę ludzi namawiać, by poszli na wybory i mi zaufali, ale jak mogę to robić, gdy wiem, że to niebezpieczne? - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. - Mam nadzieję, że władza wysłucha głosu Polaków i wybory odbędą się w bezpiecznym terminie - dodała.

- Rząd informował o ośmiu przypadkach śmiertelnych w Warszawie. Natomiast akty zgonów w Warszawie, do których mam wgląd, pokazują, że ofiary są 32 - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w "Faktach po Faktach" w TVN24. Na jego wypowiedź zareagował Główny Inspektorat Sanitarny, który wyjaśnił, że statystyki związane są z miejscem zameldowania zmarłych.

- Jako osoba odpowiedzialna muszę powiedzieć, że przygotowania do wyborów w jakiejkolwiek formie są skrajnie nieodpowiedzialne - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który był w środę gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Jego zdaniem, rząd powinien wprowadzić w Polsce stan klęski żywiołowej i przesunąć termin wyborów prezydenckich, wyznaczonych na 10 maja.

- Jeżeli uprą się i zrobią mimo wszystko te tak zwane wybory, to Polska, która już niestety nie jest państwem praworządnym, przestanie być również państwem demokratycznym - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i były minister spraw zagranicznych.

Jeśli nie przyjęlibyśmy ordynacji, która umożliwia nam głosowanie korespondencyjne, wówczas bylibyśmy zmuszeni w terminie konstytucyjnym przeprowadzić głosowanie przy urnach wyborczych - powiedziała w "Faktach po Faktach" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Oceniła przy tym, że zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie "najprawdopodobniej się nie odbędą".

To jest kuriozum, co się chce stworzyć - powiedział w "Faktach po Faktach" Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Odniósł się w ten sposób do przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwości zmian w przepisach wyborczych.

Teraz całe siły narodu: finansowe, organizacyjne powinny być rzucone na walkę z epidemią i zabezpieczenie zdrowia Polaków - podkreślił w "Faktach po Faktach" marszałek Senatu i lekarz Tomasz Grodzki. Zaznaczył, że senatorzy zrobią "wszystko, aby tarcza antykryzysowa była uchwalona jak najszybciej", jednak wskazał, że "nie ma zgody senatorów na rozmowy o ordynacji wyborczej".

Państwo tak nie powinno funkcjonować, powinno być przygotowane, zorganizowane. Logistyka jest bardzo słabym punktem - ocenił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych. W programie opowiadał o stanie zdrowia swoich pacjentów oraz pracy służb medycznych na pierwszej linii frontu. - Po raz pierwszy spotykamy się z tak masowymi zachorowaniami, tak agresywnym wirusem - mówił.

To nie jest kampania wyborcza, która zakończy się - jeżeli wybory będą 10 maja - uczciwymi, demokratycznymi, wolnymi i sprawiedliwymi wyborami. To jest karykatura kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

- Dziś nie wydaje się, żeby odsuwanie wyborów było zasadne - oceniła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie), pytana w "Faktach po Faktach" o możliwe przesunięcie wyborów prezydenckich z powodu epidemii koronawirusa. Zwróciła uwagę, że mamy prawo się poruszać i możemy chodzić do lokali wyborczych. - Będziemy patrzeć, jak będzie rozwijała się sytuacja w Polsce - mówiła.

- Rząd na pewno nie jest na to przygotowany - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, który odniósł się do nadchodzącej Rady Gabinetowej, gdzie omawiany ma być pakiet dla przedsiębiorców. Opozycjonista z czasów PRL i przedsiębiorca Władysław Frasyniuk podkreślił, że rząd powinien skupić się na tych, którzy jeszcze funkcjonują. - Zrobić wszystko, żeby obniżyć koszty - dodał. W programie komentowane było także posiedzenie Rady Ministrów, w którym uczestniczył minister zakażony koronawirusem.