Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

- Nie mówiliśmy o żadnych wariantach - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Piechociński, pytany o to, czy omawiał z premierem temat personaliów nowego ministra gospodarki. W kilku zdaniach określił też najważniejsze punkty jego misji jako prezesa PSL. - Zapewnić 12 procent poparcia w wyborach, pogodzić moje pokolenie z "młodymi", pokazać, że polityka może być twórcza, być nie tylko politykiem, ale politykiem-ekspertem - wyliczał.

Waldemar Pawlak swoje odejście z rządu zapowiedział w emocjach, po tym jak przegrał wybory na prezesa PSL - podkreśliła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wiceszefowa PO wyraziła nadzieję, że wicepremier i minister gospodarki może jeszcze przemyśli swoją decyzję, "żeby to tak nie wyglądało, że zabiera swoje zabawki i idzie"

Nowo wybrany szef PSL Janusz Piechociński poinformował, że nie zamierza wchodzić do rządu. - Nic nie zagraża koalicji i spokojowi gospodarstw domowych. To nie jest rewolucja, tylko normalna demokratyczna zmiana - mówił o swojej wygranej w "Faktach po Faktach" w TVN24. Dodał, że chce przekonać wicepremiera Waldemara Pawlaka, by nie rezygnował z funkcji w rządzie.

Za Polaka uważamy takiego, który mówi i rozumie po polsku. Możemy korzystać z piłkarzy, którzy wychowali się zagranicą, ale oni muszą czuć się Polakami - powiedział w "Faktach po Faktach" Zbigniew Boniek. Prezes PZPN stwierdził też, że awans Polski na mundial w Brazylii będzie "miłą niespodzianką", bo "prawda jest taka, że jak drużyna jest losowana z 4. koszyka w grupie" to ma przed sobą trzech lepszych rywali.

- W sobotę nie będziemy nic pić - mówił Leszek Miller w "Faktach po Faktach" w TVN24 o sobotnim spotkaniu SLD i Ruchu Palikota. - Chcemy wysłać sygnał, że są w polskim Sejmie dwie partie, które nie przechodzą obojętnie zarówno obok autentycznych niepokojów społecznych (...), ale też które mają odwagę powiedzieć polskim nacjonalistom zdecydowane "nie" dla ich prób zmiany porządku konstytucyjnego - tłumaczył.

- Dzisiaj mamy na stole propozycję nie do zaakceptowania - tak o unijnym budżecie mówił w "Faktach po Faktach" Sławomir Nowak. Dodał, że zamiast narzekań opozycji oczekiwałby pomocy PiS. - Proszę Jarosława Kaczyńskiego, by pojechał do Londynu i przekonał (premiera Davida) Camerona do zgody na polską propozycję - powiedział.

- Ktoś, kto zaprasza na demonstrację zwykłych chuliganów, bierze odpowiedzialność za ich zachowanie. I to już nie jest kwestia poglądów - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Bronisław Komorowski, komentując burdy na warszawskich ulicach 11 listopada. O zainicjowanym przez siebie marszu "Razem dla Niepodległej" mówił zaś: - Udało się zaproponować łączący ludzi sposób obchodzenia Święta Niepodległości.

- To była policyjna prowokacja. Burdy wszczęli zamaskowani tajni funkcjonariusze służb państwowych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Artur Zawisza, współorganizator Marszu Niepodległości. Według niego, są na to dowody - zdjęcia i relacje świadków. Na te zarzuty odpowiedział insp. Mariusz Sokołowski: - Tak absurdalnej rzeczy już dawno nie słyszałem - mówił rzecznik Komendanta Głównego Policji.

- Jeśli z ust prof. Brzezińskiego padają takie słowa, to oznacza, że przekroczyliśmy w debacie smoleńskiej nie tylko granicę powagi, ale też przyzwoitości - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł PO Jacek Protasiewicz. A europoseł PiS Tomasz Poręba stwierdził: - Kiedy pierwszy raz usłyszałem tę wypowiedź byłem zaskoczony, a potem było mi zwyczajnie smutno - ocenił Poręba.

Jesteśmy zakładnikami stanu świadomości jednego człowieka - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Roman Giertych, oceniając działanie Jarosława Kaczyńskiego i PiS ws. katastrofy smoleńskiej. Zaznaczył, że zgadza się z prof. Zbigniewem Brzezińskim, że to, co robi PiS odnośnie tragedii, służy Rosjanom, którzy zyskują na podziale Polaków. - Jestem przekonany, że z wypowiedzi Kaczyńskiego i innych jego pretorian cieszą się na Kremlu - dodał z kolei Ryszard Kalisz z SLD.

Lech Wałęsa opowiedział się w "Faktach po Faktach" za powstaniem komisji, która wyjaśni, dlaczego wrak Tu-154M wciąż nie jest oddawany Polsce. To reakcja na słowa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, który ocenił, że Rosjanie specjalnie podsycają rozdźwięk trwający w Polsce, nie oddając nam wraku prezydenckiego samolotu.

Problem na Półwyspie Koreańskim, rosnąca potęga Chin, zagrożenie ze strony Iranu oraz konflikt izraelsko-palestyński - takie cztery główne "trudne problemy", z którymi zmierzy się nowo wybrany prezydent USA wskazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Daniel Rotfeld. Z kolei Andrzej Olechowski chciałby, aby - oprócz ułożenia stosunków USA z Chinami - Obama zajął się sprawą denuklearyzacji.

- Ameryka jest od lat w trudnej sytuacji, na tyle trudnej, że pojawiają się wątpliwości co do tego, co jest siłą Ameryki. Najważniejsze jest przywrócenie optymizmu co do przyszłości. Wiary w siebie. To jest klucz - ocenił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w USA Janusz Reiter.

- Decyzja o zwolnieniu dziennikarza "Rzeczpospolitej" za artykuł o trotylu na wraku tupolewa "to reakcja na brak odpowiedzialności za słowo" - powiedziała w "Faktach po Faktach" Julia Pitera z PO. Paweł Kowal z Polska Jest Najważniejsza stwierdził z kolei, że nie będzie oceniał tej decyzji gazety, a ważniejsze pozostają pytania, na które w kwestii śledztwa smoleńskiego wciąż nie ma odpowiedzi.

- On grał tenis z innej planety. To niewiarygodny sukces, graniczący z jakimś cudem - tak występ Jerzego Janowicza w Paryżu opisywał w "Faktach po Faktach" najlepszy polski tenisista, Wojciech Fibak. Przyznał szczerze, że nie wierzył w wygrane Polaka nad wyżej notowanymi zawodnikami.

- Lekceważenie tego pogrzebu jest lekceważeniem tradycji państwowej - tak brak najwyższych polskich władz na pogrzebie byłego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marek Jurek. - Nieobecność prezydenta na pogrzebie jego poprzednika - to zaskakujące i przykre - ocenił były marszałek Sejmu. Z opinią tą zgodził się Marek Borowski. - Ta reprezentacja była konieczna - stwierdził.

- Ciekawa jestem, z kim Wróblewski rozmawiał, decydując się ostatecznie - po rozmowie z prokuratorem generalnym - na taki tytuł i tę publikację (artykułu o trotylu w Tu-154 na łamach "Rzeczpospolitej" - red.) - zastanawiała się w "Faktach po Faktach" prof. Jadwiga Staniszkis. Zdaniem socjolog, publikacja ta była "próbą sprowokowania emocjonalnej reakcji Kaczyńskiego i wywołania także reakcji wyborców".

Kocham przygody, uwielbiam tworzyć, a przede wszystkim zmieniać marzenia w rzeczywistość. Zawsze jest jakieś ryzyko, ale jeśli nie ryzykujesz, życie jest smutniejsze - mówił w "Faktach po Faktach" Richard Branson, słynny biznesmen, i jeden z najbogatszych Brytyjczyków. W przyszłym roku chce - jak poinformował - zejść batyskafem w najbłębsze miejsce Atlantyku.