Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Nie zlekceważyłem pisma Komisji Nadzoru Finansowego ostrzegającego przed Amber Gold, zostało przydzielone prokuratorowi w Prokuraturze Generalnej - zapewniał w "Faktach po Faktach" prokurator generalny Andrzej Seremet. Jego zdaniem, zrobił w tej sprawie, co należy, a Prokuratura Generalna wypełniła postulaty KNF-u.

"Nieporozumieniem" nazywa Roman Giertych próbę uczynienia jedynym odpowiedzialnym za zaniedbania ws. Amber Gold prokuratorów z Gdańska. Według byłego wicepremiera, a na co dzień prawnika, dzisiaj w pierś uderzyć powinien się sam prokurator generalny, bo to on od dwóch lat nadzoruje prokuraturę. Konferencję Seremeta komentowali także Tadeusz Cymański i Ryszard Kalisz.

Zmarły w sobotę astronauta amerykański Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu, krytykował administrację prezydenta Baracka Obamy za rezygnację z programu wznowienia lotów załogowych na Srebrny Glob. - Ja rozumiem absolutnie jego rozgoryczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mirosław Hermaszewski.

- Na swojej poniedziałkowej konferencji Andrzej Seremet musi być uczciwy i szczery w informowaniu o błędach w działaniu prokuratury ws. Amber Gold - stwierdził Jacek Protasiewicz. Europoseł PO odrzucił nawoływania Wojciecha Olejniczaka (SLD) i Ryszarda Czarneckiego (PiS), jakoby konieczne było powołanie w tej sprawie komisji śledczej.

- Wyrok na Andersa Breivika pokazał ułomność prawa norweskiego, które jest zbudowane na modłę nie tyle sprawiedliwości, co wiary w resocjalizację - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Ziobro. W ocenie byłego ministra sprawiedliwości, wyrok za masakrę na wyspie Utoya i zamach w Oslo - jest niesprawiedliwy.

- To jakieś kompletne wariactwo. Oczywiście można się powołać na prawo, tylko, że to prawo jest absolutnie nieadekwatne do poczucia sprawiedliwości - oświadczył prof. Paweł Śpiewak odpowiadając na pytanie, czy piosenkarka Kora powinna zostać ukarana więzieniem za posiadanie marihuany. Obecny w studiu "Faktów po Faktach" Józef Oleksy także oznajmił, że artystki do więzienia by nie wsadzał.

- Nikogo do palenia nie namawiam, ale człowiek jest tak skonstruowany, że próbuje różnych rzeczy. A najgorsza rzecz to kryminalizowanie młodych ludzi za jednego skręta - mówił w "Faktach po Faktach" Kamil Sipowicz, partner Kory, oskarżonej o posiadanie 2,8 grama marihuany. Piosenkarce grozi do 3 lat więzienia.

W ciągu kilku tygodni, we wrześniu powstanie "biała księga" ws. Amber Gold - przekazał w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna z PO. Dokument ma być opisem działań urzędów państwowych, podjętych w związku z działalnością parabanku.

Prokuratura, sądy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, policja i ABW - to instytucje, które w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller wymienił jako te, które zawiniły w sprawie Amber Gold. Szef SLD przekonywał także do powołania przez Prezydium Sejmu komisji śledczej w tej sprawie.

- Prezes Amber Gold został słusznie oskarżony choć otwarte pozostaje pytanie, czy nie za późno - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN 24 Zbigniew Ćwiąkalski. Były minister sprawiedliwości dodał, że na razie nie wiadomo czy uda się zaspokoić roszczenia klientów Amber Gold dzięki złotu, które ABW zabezpieczyła w mieszkania prezesa firmy. - Bo nie wiadomo do kogo ono należy - dodał prawnik.

Ten dokument nie może być interpretowany kluczem polityczym - powiedział w "Faktach po Faktach" abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do deklaracji pojednania narodów: polskiego i rosyjskiego. - Pojednanie służy wszystkim ludziom. Nie wolno zwątpić, że ono nie ma sensu - podkreślił abp Michalik.

Z jednej strony chce faworyzować dyscypliny z szansami medalowymi, z drugiej chce podniesienia roli nauczyciela WF-u. Minister sportu Joanna Mucha ma plan na worek olimpijskich medali, ale zaznacza, że za cztery lata ich nie będzie. - Nie jesteśmy już w stanie zbudować zawodnika na Rio - powiedziała w "Faktach po Faktach".

- Zastanawia mnie funkcjonowanie państwa. Mała platformerska kraina. Gdzie dyrektor firmy własności skarbu państwa, chce firmie konkurencyjnej dać swojego pracownika, żeby on dbał o interes tamtej firmy - powiedział Ryszard Kalisz w "Faktach po faktach" w sprawie Michała Tuska.

W PO też bywa nepotyzm, to się rozwinęło trochę - uważa były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W "Faktach po Faktach" w TVN24 podkreślił, że PO ma podobne problemy jak PSL, które jednak nie zostały ujawnione w tak spektakularny sposób. - Taśma PSL-owska ujawniła tylko kawałeczek problemu, ludzie mówią, że są różne taśmy, ale ja nic o tym nie wiem, plotkami się nie zajmuję - stwierdził.

- 10 medali to moim zdaniem mało. Powinno być więcej i te medale w dużej mierze zawdzięczamy uporowi, indywidualnym ambicjom i chęciom naszych sportowców - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 kapitan polskich siatkarzy Marcin Możdżonek. Sportowcy podsumowali polski dorobek na Igrzyskach.

Solidarna Polska chce specjalnego posiedzenia sejmu w sprawie Amber Gold. Nie wszyscy jednak podzielają aż takie zainteresowanie sprawą ze strony państwa. - Czy teraz służby państwowe mają zajmować się obywatelami, którzy zaryzykowali swoje pieniądze? Dlaczego moje podatki mają iść na tego typu sprawy? (...) Zajmijcie się poważnymi sprawami, bo to są po prostu bzdury - twierdzi w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Gościem programu był także Janusz Palikot.