Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

- Adresy do polskiego rządu są absurdalne, bo problem leży w Moskwie i rosyjskich służbach - skomentował w "Faktach po Faktach" pomylenie zwłok Anny Walentynowicz ze zwłokami innej ofiary katastrofy smoleńskiej Grzegorz Schetyna. Były marszałek Sejmu ma nadzieję, że był to tylko "jeden przypadek" i "skala błędów się wyczerpała".

- Sam fakt, że Jarosław Kaczyński mówi o gospodarce raczej niż o Smoleńsku i IV RP, trzeba uznać za krok w dobrym kierunku, ale mały krok - tak minister finansów Jacek Rostowski skomentował zorganizowaną przez PiS debatę z udziałem ekonomistów. Zapowiedział też, że w przyszłości chętnie wziąłby udział w tego typu dyskusji o gospodarce.

- Nie chciałbym, by wyszło tak, że już sama obecność tam oznacza swego rodzaju akceptację dla niektórych pomysłów zaproponowanych przez PiS - powiedział Ryszard Petru w "Faktach po Faktach". ON odmówił uczestniczenia w poniedziałkowej debacie PiS na temat gospodarki. Pojawi się na niej za to Ryszard Bugaj.

- Nie sądzę, aby minister sprawiedliwości Jarosław Gowin został odwołany - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Józef Oleksy. Tomasz Poręba z PiS dodał, że Gowin odwołany być nie powinien. Spekulacje na temat dymisji szefa resortu sprawiedliwości pojawiły się po jego wypowiedzi dotyczącej przeglądania akt sprawy Marcina P.

- Świadomie czy nieświadomie minister Gowin przemówił Ziobrą, który ten rodzaj retoryki uprawiał, kiedy pełnił funkcję ministra sprawiedliwości - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marek Siwiec (SLD). W ten sposób skomentował czwartkową, kontrowersyjną wypowiedź Jarosława Gowina, który powiedział m.in., że "ma w nosie literę przepisów", a państwo nie powinno stać "na straży interesów prawniczej sitwy".

- Zdanie, które wypowiedział Jarosław Gowin, nigdy nie powinno paść - stwierdził były minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi swojego następcy, który stwierdził, że "ma w nosie literę przepisów", a państwo powinno stać "na straży interesów obywateli, a nie interesów sitwy tworzonej przez część środowisk prawniczych".

Patologia, sobiepaństwo, nieudaczność - takie zarzuty wobec działalności prokuratury wysunęli w "Faktach po Faktach" Roman Giertych i Piotr Kruszyński. Według Giertycha, po aferze Amber Gold do dymisji powinien podać się prokurator generalny Andrzej Seremet. Gośćmi "Faktów po Faktach" byli również Barbara Falandysz i Jakub Śpiewak.

- Dzisiaj być może mamy początek takiej zmiany jakościowej, że oto minister sprawiedliwości nie jest tak całkowicie bezradny, a środowisko sędziowsko-prokuratorskie jest w stanie pozbywać się osób, które źle wypełniają swoje powinności - stwierdził w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. W ten sposób były premier skomentował zgodę KRP na odwołanie szefowej prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu oraz pozytywną decyzję KRS ws. dyscyplinarki dla prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.

- Mogę obiecać jedno - że trupy z szafy powytrząsam, i że rzeczywiście skrupulatnie zbadamy sytuację wymiaru sprawiedliwości w Trójmieście - zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Mówił też, że jego zdaniem prezes gdańskiego Sądu Okręgowego powinien zostać we wtorek odwołany ze stanowiska.

- Mamy 19 szabel w Sejmie. Bez nas niemożliwe jest przeprowadzenie wotum nieufności dla rządu. Naszym warunkiem jest Tadeusz Cymański - tak o propozycji kandydata na premiera mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro. - Panowie sobie żarty robicie, nic nie ujmując Cymańskiemu, którego lubię - odpowiedział Józef Oleksy (SLD).

- Tadeusz Cymański jest człowiekiem sympatycznym, barwnie mówi, ma niezłą wiedzę, jeśli chodzi o politykę społeczną, ale to są kwalifikacje zbyt mikre jak na premiera - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 eurodeputowany SLD, Janusz Zemke. Jego zdaniem, Cymański "został wykorzystany przez SP do przedsięwzięcia politycznego, które nie ma cienia szansy". - Jest mi go i po ludzku, i w sensie politycznym szkoda - dodał.

- Nie komentujemy tego wyroku, ale entuzjastą tej sutuacji nie jestem - mówił w "Faktach po Faktach" prezydencki doradca, Tomasz Nałęcz o skazaniu twórcy strony antykomor.pl. - Wyroki za Lecha Kaczyńskiego były dużo łagodniejsze - stwierdził Jacek Sasin (PiS).

- Ujawnione dziś nagrania pokazują, że coś niedobrego dzieje się w państwie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN 24 Krzysztof Janik. Krzysztof Janik, podkreślił, że sędzia powinien w takiej sytuacji - po odebraniu telefonu rzekomo z Kancelarii Premiera - powiedzieć "to zły numer, pan się pomylił".

- Moje słowa, które powiedziałem, kiedy usłyszałem wyrok, są nie do powtórzenia - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Dziewulski, odnosząc się do niskich wyroków w procesie gangu pruszkowskiego. Były antyterrorysta dodał: "Nie mam pretensji do sądu, ale ktoś tu nawalił." Drugi gość programu, dziennikarz Piotr Pytlakowski dodał, że "sąd słusznie uznał, że prokuratura w tej sprawie powinna zadać sobie więcej trudu".

- W przeliczeniu na jednego olimpijczyka, zawodnicy niepełnosprawni otrzymali więcej pieniędzy niż zawodnicy pełnosprawni - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sportu Joanna Mucha. Szefowa resortu sportu ma także pomysł na integrację sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

- Gdyby przydzielono Kluzik-Rostkowską do ministerstwa finansów, to czuwałaby nad wrażliwością ministra Rostowskiego, by czasami serce mu miękło w sprawach dotyczących rynku pracy i bezrobocia - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska w "Faktach po Faktach".

- Mam takie wrażenie, że przez gierki personalne - a to Kluzik-Rostkowska, a to Giertych nagle na prawym skrzydle patataj-patataj - premier usiłuje personaliami zakryć nicość programową - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł PiS Ryszard Czarnecki, komentując informacje, że Joanna Kluzik-Rostkowska miałaby zostać wiceministrem finansów. Jego zdaniem "ten rząd abdykuje od realnego rządzenia państwem".

- Słyszałem o tym, ale nie znam żadnych szczegółów. Jednak z zaproszenia nie będę mógł skorzystać, bo ja osobiście nie cierpię na brak możliwości zgłaszania swoich poglądów w sprawach istotnych dla Polski, Europy i świata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista i były wicepremier Grzegorz Kołodko.

- Chwała panu premierowi Kaczyńskiemu za ten pomysł, coś z tego może być - ocenił pomysł organizacji debaty ekonomistów, którą zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier w "Faktach po Faktach" zmiażdżył jednak propozycje gospodarcze partii. - Oderwane od ziemi - ocenił.