Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Janusz Palikot musi dokładnie przemyśleć swoje postępowanie i swoje słowa - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Kalisz (SLD). - On jest efekciarzem i evenciarzem, a powinien być poważnym politykiem - ocenił poseł Sojuszu. Zapewnił jednak, że spotkanie lidera Ruchu Palikota z Aleksandrem Kwaśniewskim i Markiem Siwcem odbędzie się zgodnie z planem.

- Wanda brnie w zaparte, nie ma innej możliwości niż usunięcie jej z klubu - stwierdził w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. W środę klub Ruchu Palikota zdecyduje, czy Wanda Nowicka przestanie być jego członkiem. - Prawda jest po mojej stronie, to Wanda nie dotrzymała słowa, oszukała klub, i zafundowała Ruchowi Palikota problemy - podkreślił Palikot, odnosząc się do tego, że nie zrezygnowała z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Decyzją Benedykta XVI o abdykacji ze Stolicy Apostolskiej abp Alfons Nossol - jak stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 - nie był zaskoczony. - To nie było sensacyjne dla mnie, bo ja od pierwszego dnia jego pontyfikatu wiedziałem, że stać go na taki gest - mówił biskup senior diecezji opolskiej. Przyznał jednak, że "czas i chwila, kiedy nastąpiła ta rezygnacja, jest zaskoczeniem".

- Zachowałam sms-y od Janusza Palikota. Bardzo niestosowne - wyznała w "Faktach po Faktach" Henryka Krzywonos-Strycharska. Lider Ruchu Palikota miał je wysyłać po tym, jak Krzywonos nie zgodziła się startować w wyborach z listy tej partii. Z tego względu, jak stwierdziła działaczka Kongresu Kobiet, wiedziała, że po Palikocie "nie należy się zbyt wiele spodziewać". W ten sam sposób Krzywonos skomentowała ostatnie słowa polityka o Wandzie Nowickiej.

- Jesteśmy największym beneficjentem budżetu Unii Europejskiej w całej Europie - minister finansów Jacek Rostowski nie ukrywał radości z osiągniętych dla Polski funduszy w budżecie Unii Europejskiej. W "Faktach po Faktach" w TVN24 stwierdził, że osiągnięcie 105,8 mld euro to "wielki sukces, który Polsce zapewni rozwój do 2020 roku".

- Wyobrazić sobie mogę wszystko, ale fiasko szczytu byłoby bardzo niekorzystne dla Unii - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem brak porozumienia przez kłótnię o "parę miliardów euro byłby nieodpowiedzialny". Sikorski dodał, że w Brukseli trzeba negocjować, "zachowując życzliwość" dla krajów, które wpłacają do UE najwięcej.

- Wprowadzenie przez Ruch Palikota kandydatury Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu jest testowaniem parlamentu - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Stefan Niesiołowski (PO). Przypomniał, że "była już Cicciolina we włoskim parlamencie", zaznaczając, że nie porównuje człowieka, tylko mechanizm. Z kolei Artur Dębski (RP) ocenił, że jeśli Sejm odrzuci kandydaturę Grodzkiej, to "demokracja parlamentarna zamieni się w dyktaturę parlamentarną".

- Ogłoszenie dyscypliny w Platformie Obywatelskiej w głosowaniu przeciwko odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka to wstyd dla PO - ocenia Paweł Piskorski, podkreślając, że chodzi o "zagranie Januszowi Palikotowi na nosie". - To kompromitacja wynikająca ze strachu przed konfrontacją - wtórował mu w programie "Fakty po Faktach" Andrzej Urbański.

Projekty ustaw o związkach partnerskich to pójście na łatwiznę, bo dają szereg przywilejów bez obowiązków - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 John Godson (PO). Jego zdaniem, jeśli ktoś zdecydował się na życie w wolnym związku, to nie ma sensu "na siłę wciskać mu papierów". Z kolei Wincenty Elsner z Ruchu Palikota tłumaczył, że ustawa miałaby na celu przede wszystkim zapewnienie takim parom "bezpieczeństwa prawnego".

Zablokowanie przez Komisję Europejską unijnych pieniędzy na polskie drogi tuż przed szczytem ws. budżetu UE było niepotrzebnym zgrzytem - ocenił w "Faktach po Faktach" komisarz europejski ds. budżetu Janusz Lewandowski. - Nie wierzę w przypadki i zaniepokoił mnie rozwój sytuacji w tym momencie. Polska nie ma samych przyjaciół - mówił komisarz. Jednak jego zdaniem, ten "incydent" może też wzmocnić pozycję negocjacyjną Polski.

- Polscy ministrowie interweniują w Brukseli ws. zamrożenia europejskich pieniędzy na polskie drogi dopiero po 40 dniach. To zdecydowanie za późno - stwierdził w "Faktach po Faktach" eurodeputowany Adam Bielan. Jego zdaniem, sprawa ta zaszkodzi polskim negocjatorom podczas przyszłotygodniowego szczytu ws. budżetu UE. Również zdaniem Józefa Oleksego, "rząd zamilkł w tej sprawie".

- Anna Grodzka ma szansę zapisać się w historii Polski - uważa Marek Siwiec, europoseł Ruchu Palikota. - Grodzka nie ma odpowiednich kwalifikacji, by być marszałkiem Sejmu - twierdzi z kolei Witold Waszczykowski z PiS, komentując w "Faktach po Faktach" jej kandydaturę.

- Tutaj przecież nie chodziło o brak poprawności w wypełnianiu formularzy, tylko o coś gorszego - mówił Włodzimierz Cimoszewicz w "Faktach po Faktach" o nieprawidłowościach strony polskiej, które doprowadziły do wstrzymania Polsce przez Komisję Europejską wypłaty pieniędzy na budowę dróg. Senator uważa, że sytuacja wymaga osobistej interwencji premiera Tuska.

Chociaż konstytucja w art. 18 mówi o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, nie oznacza to, że obok nie mogą istnieć inne związki - tak o kwestii zgodności z konstytucją odrzuconych przez Sejm projektów ustaw dot. związków partnerskich mówił w "Faktach po Faktach" prof. Piotr Winczorek. Konstytucjonalista zaznaczył jednak, że takie związki "nie mogą zastąpić małżeństwa i być zrównane z nim w prawach".

- Polskim problemem jest sprawstwo, nie deklaracje. Jest problem skutecznego działania - ocenił w "Faktach po Faktach" Jerzy Hausner. Według członka Rady Polityki Pieniężnej rządzący nie wytyczają sobie strategicznych celów, które są niezbędne w przeciwdziałaniu kryzysowi.

- Pan minister Gowin zasłużył na dymisję na pewno, ale dymisji nie będzie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty z SLD komentując podział w PO w czasie głosowania nad projektami związków partnerskich, które minister sprawiedliwości przed głosowaniem nazwał "niekonstytucyjnymi". Jacek Kurski z Solidarnej Polski dodał, że Donald Tusk "przyszykuje zemstę" ministrowi, a Andrzej Halicki z PO uznał, że premier "będzie pamiętał to wystąpienie".

- Będziemy wnioskować o odwołanie ministra Gowina - zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. - Zasłużył sobie od dawna na dymisję. Związki partnerskie są tylko małym elemencikiem, który przykłada się do tego, że należy tego ministra zdymisjonować - zaznaczył poseł.

- Donald Tusk w tej kadencji osobiście jeszcze tak bardzo personalnie nie przegrał - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman, mówiąc o odrzuceniu projektów ustaw o związkach partnerskich, czemu przeciwny był premier. - Ten rząd przetrwa do końca kadencji - zapewniał Ryszard Kalisz z SLD.