Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

- Główną słabością tego programu jest brak osadzenia w jakichkolwiek szacunkach, choćby bardzo ogólnych - mówił Dariusz Rosati, odnosząc się do projektów zmian proponowanych przez PiS. Jego zdaniem jednak, warto o tych pomysłach rozmawiać. - Choć na pierwszy rzut oka wydają się one bardzo wątpliwe - stwierdził Rosati w "Faktach po Faktach" w TVN24.

W "Faktach po Faktach" w TVN24 między Zbigniewem Kuźmiukiem z PiS a Julią Piterą z PO rozgorzał spór o to z czego sfinansować propozycje zmian jakie przedstawił w swoim "expose" Jarosław Kaczyński. - Prezes Jarosław Kaczyński jest trochę oderwany od realiów, które dotknęły współczesną rzeczywistość - stwierdziła Pitera. Kuźmiuk przekonywał, że przedstawione dziś propozycje są dokładnie policzone i znalazłyby się na nie pieniądze.

Dlaczego ci sami ludzie z PO poparli komisję hazardową, a teraz nie chcą poprzeć komisji Amber Gold? - pytał w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. Według szefa SLD, partia Donalda Tuska jest zdeterminowana chronić swojego szefa i "jest gotowa umierać za Gdańsk", gdzie ktoś "rozpostarł parasol nad Marcinem P."

- Jak spojrzymy na rocznicę sierpnia to myśmy spieprzyli wszystko, powiedzmy sobie uczciwie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk, odnosząc się do 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Nie zgodził się z nim drugi gość programu, były opozycjonista i przywódca "Solidarności" w Ursusie Zbigniew Janas. - Niektóre rzeczy nam się udały, inne nie - przekonywał Janas.

- Jeżeli panu ta sanacja polskiej polityki rzeczywiście na sercu leży, to proszę podnieść rękę za powołaniem tej komisji śledczej - apelował w "Faktach po Faktach" Joachim Brudziński z PiS do Janusza Piechocińskiego z PSL. - Komisja daje pewne elementy kontroli ze strony opinii publicznej czy parlamentu - wtórował mu Ludwik Dorn z SP.

- Bezhołowie, brak kontroli, państwo w państwie - tak obecną sytuację w prokuraturze ocenił w "Faktach po faktach" karnista, prof. Piotr Kruszyński. - A samopoczucie prokuratora Seremeta jest zbyt dobre - mówił. Wtórował mu były prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. - Obnażona została kulawość prokuratury. Jeśli Seremet weźmie do siebie uwagi na temat jej działania, to czeka go ogrom pracy - dodał.

Nie zlekceważyłem pisma Komisji Nadzoru Finansowego ostrzegającego przed Amber Gold, zostało przydzielone prokuratorowi w Prokuraturze Generalnej - zapewniał w "Faktach po Faktach" prokurator generalny Andrzej Seremet. Jego zdaniem, zrobił w tej sprawie, co należy, a Prokuratura Generalna wypełniła postulaty KNF-u.

"Nieporozumieniem" nazywa Roman Giertych próbę uczynienia jedynym odpowiedzialnym za zaniedbania ws. Amber Gold prokuratorów z Gdańska. Według byłego wicepremiera, a na co dzień prawnika, dzisiaj w pierś uderzyć powinien się sam prokurator generalny, bo to on od dwóch lat nadzoruje prokuraturę. Konferencję Seremeta komentowali także Tadeusz Cymański i Ryszard Kalisz.

Zmarły w sobotę astronauta amerykański Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu, krytykował administrację prezydenta Baracka Obamy za rezygnację z programu wznowienia lotów załogowych na Srebrny Glob. - Ja rozumiem absolutnie jego rozgoryczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mirosław Hermaszewski.

- Na swojej poniedziałkowej konferencji Andrzej Seremet musi być uczciwy i szczery w informowaniu o błędach w działaniu prokuratury ws. Amber Gold - stwierdził Jacek Protasiewicz. Europoseł PO odrzucił nawoływania Wojciecha Olejniczaka (SLD) i Ryszarda Czarneckiego (PiS), jakoby konieczne było powołanie w tej sprawie komisji śledczej.

- Wyrok na Andersa Breivika pokazał ułomność prawa norweskiego, które jest zbudowane na modłę nie tyle sprawiedliwości, co wiary w resocjalizację - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Ziobro. W ocenie byłego ministra sprawiedliwości, wyrok za masakrę na wyspie Utoya i zamach w Oslo - jest niesprawiedliwy.

- To jakieś kompletne wariactwo. Oczywiście można się powołać na prawo, tylko, że to prawo jest absolutnie nieadekwatne do poczucia sprawiedliwości - oświadczył prof. Paweł Śpiewak odpowiadając na pytanie, czy piosenkarka Kora powinna zostać ukarana więzieniem za posiadanie marihuany. Obecny w studiu "Faktów po Faktach" Józef Oleksy także oznajmił, że artystki do więzienia by nie wsadzał.

- Nikogo do palenia nie namawiam, ale człowiek jest tak skonstruowany, że próbuje różnych rzeczy. A najgorsza rzecz to kryminalizowanie młodych ludzi za jednego skręta - mówił w "Faktach po Faktach" Kamil Sipowicz, partner Kory, oskarżonej o posiadanie 2,8 grama marihuany. Piosenkarce grozi do 3 lat więzienia.

W ciągu kilku tygodni, we wrześniu powstanie "biała księga" ws. Amber Gold - przekazał w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna z PO. Dokument ma być opisem działań urzędów państwowych, podjętych w związku z działalnością parabanku.

Prokuratura, sądy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, policja i ABW - to instytucje, które w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller wymienił jako te, które zawiniły w sprawie Amber Gold. Szef SLD przekonywał także do powołania przez Prezydium Sejmu komisji śledczej w tej sprawie.

- Prezes Amber Gold został słusznie oskarżony choć otwarte pozostaje pytanie, czy nie za późno - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN 24 Zbigniew Ćwiąkalski. Były minister sprawiedliwości dodał, że na razie nie wiadomo czy uda się zaspokoić roszczenia klientów Amber Gold dzięki złotu, które ABW zabezpieczyła w mieszkania prezesa firmy. - Bo nie wiadomo do kogo ono należy - dodał prawnik.

Ten dokument nie może być interpretowany kluczem polityczym - powiedział w "Faktach po Faktach" abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do deklaracji pojednania narodów: polskiego i rosyjskiego. - Pojednanie służy wszystkim ludziom. Nie wolno zwątpić, że ono nie ma sensu - podkreślił abp Michalik.