Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

- Ja jestem taką optymistyczną pesymistką - powiedziała w "Faktach po Faktach" socjolog Jadwiga Staniszkis, prognozując, jaki będzie dla Polski przyszły rok. - Ja podzielam pewien umiarkowany optymizm premiera - ocenił z kolei doradca prezydenta Tomasz Nałęcz.

Antoni Krauze powinien dostać dotację od państwa na film o Smoleńsku. Ta produkcja powinna powstać - przekonywał w "Faktach po Faktach" Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej. Podobnego zdania był Jacek Fedorowicz z PO, który podkreślał, że Krauze to twórca, który zrobił kilka "pięknych produkcji".

- Dziwię się ludziom, którzy by chcieli jakieś inicjatywy prawicowe tworzyć, bo tam jest półka przeładowana - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzej Olechowski. W ten sposób odniósł się do prasowych informacji, że Radosław Sikorski, Roman Giertych i Michał Kamiński mają wspólny polityczny plan.

Czy Antoni Krauze nakręci film o katastrofie smoleńskiej? Zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, to zadanie o najwyższej trudności. - Doradzałbym, aby upłynęło więcej czasu, żebyśmy nabrali dystansu do tematu, który dzieli Polaków - mówił Zdrojewski w "Faktach po faktach" .

Tenisista Jerzy Janowicz, kulomiot Tomasz Majewski, pływak Radosław Kawęcki, biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk i sztangista Adrian Zieliński - to sportowcy, którzy zdaniem gości "Faktów po Faktach" odnieśli największy, sportowy sukces w mijającym 2012 roku.

- Nie będzie w Polsce wojny domowej, bo jesteśmy zbyt indywidualnie ze sobą posprzeczani - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 psycholog społeczny Janusz Czapiński. A Jacek Santorski dodał: - Jesteśmy za słabi na wojnę domową - ocenił.

- W jaki sposób LOT uratować? Bo są trzy metody - albo pozwolić na kompletne zniknięcie, albo go ratować, doprowadzając do przekształceń w istniejącej firmie lub decydując się na bankructwo kontrolowane - tłumaczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista Witold Orłowski. O możliwości uratowania narodowego przewoźnika przekonany jest również były prezes PLL LOT Sebastian Mikosz.

- Nie dziwię się, że prezydent podpisał tę ustawę. Dziwiłbym się bardzo, gdyby nie podpisał: wtedy bylibyśmy krajem zacofanym, który nie stara się wprowadzać rozmaitych innowacji technologicznych - mówił profesor Piotr Węgleński z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW komentując podpisaną przez Bronisława Komorowskiego ustawę dot. GMO.

Na początku lutego ma dojść do rozmowy Marka Siwca i Janusza Palikota z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim - poinformował europoseł w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Przyniesiemy mu pewien pomysł, jak można by tę politykę po lewej stronie sceny politycznej wzbogacić - dodał Siwiec.

Jeśli minister Sikorski postawił sprawę wraku na forum międzynarodowym, to trzeba stanąć za nim murem. Trzeba zacisnąć zęby, jeśli ktoś nie potrafi inaczej i występować razem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef PJN Paweł Kowal. Jego zdaniem Putin dziś ma trudną sytuację międzynarodową i "jest pewna możliwość, żeby sprawę wraku załatwić".

To nie jest wypadek, którego przyczyny są tajemnicze. To nie była skomplikowana katastrofa - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, wiceszef komisji Jerzego Millera, mówiąc o katastrofie smoleńskiej. Zaznaczył jednak, że w tej sprawie pojawiło się wiele hipotez bez potwierdzenia w faktach. Dlatego, jak powiedział, powinien powstać zespół, który mógłby prostować kłamstwa na temat tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

- Wszystko, co się dzieje, jest po prostu niesamowite. Czasami słowa wydają się po prostu puste - powiedział Adam Darski w "Faktach po Faktach". Lider zespołu Behemoth poznał w poniedziałek dawcę szpiku, dzięki któremu pokonał białaczkę. Gościem programu był też Janusz Palikot.

- Jarosław Kaczyński jest ofiarą własnej wiedzy absolutnej, którą sprawuje nad tak wielką ilością pieniędzy i ludzi - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Piętak były opozycjonista w czasach PRL, a także były doradca PiS. - Przepraszam, ale on jest pijany od tej władzy - dodał.

Będzie rada przeciw mowie nienawiści - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Pytany o opinię Donalda Tuska, który wcześniej krytycznie wypowiadał się o tym pomyśle, odpowiedział, że "premier nie zostawił go na lodzie." - Wciąż trzymam się z premierem. Choć w pewnych sprawach możemy się różnić, to zawsze znajdziemy rozwiązanie, które potem wspólnie aprobujemy wyjaśnił.

Nie pomagają bramki wykrywające metal ani ćwiczenia sytuacji kryzysowych - w amerykańskich szkołach praktycznie każdego roku dochodzi do napadów i strzelanin, w których giną uczniowie i pracownicy. O tym, dlaczego tak się dzieje, rozmawiali goście "Faktów po Faktach".

- Dzisiaj opowiadanie, że Polska jest zależna, że nie ma solidarności, że nie ma wolności, to jest skandal - oceniła w "Faktach po Faktach" marszałek sejmu Ewa Kopacz. W ten sposób skomentowała wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który w czasie marszu PiS powiedział, że "dziś w Polsce wolności coraz mniej, solidarności w ogóle, a niepodległość jest na sprzedaż".

- Jeśli coś ma kosztować 60 mln złotych, to mamy prawo domagać się, żeby był piękny wjazd dla autobusów. A jest droga osiedlowa - tak w "Faktach po Faktach" Zbigniew Boniek ocenił projekt nowej siedziby PZPN, z którego związek w środę zrezygnował. Wyniki ekspertyz, na których się oparł, określił jako "porażające". Prezes wprost nie chciał powiedzieć, czy federacja zadomowi się na Stadionie Narodowym. - Ale śni mi się to - podkreślił.

- To niezrozumienie podstawowych reguł dyplomacji. Jeśli jakaś sprawa jest niezałatwiona, to podnosi się ją na kolejne, coraz wyższe szczeble - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski, odpierając krytykę, jaka spotkała go po tym, gdy zwrócił się do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, by poruszyła na szczycie UE-Rosja kwestię zwrotu do Polski wraku tupolewa. Dodał, że nie zaskoczył go, że Ashton - jak podały jej służby prasowe - jedynie "przyjęła do wiadomości" jego prośbę.