Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Pozew przeciwko o. Rydzykowi jest już prawie gotowy, trafi do sądu w ciągu najbliższych kilkunastu dni - poinformował w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wicepremier Roman Giertych. Giertych jest oburzony nieprawdziwymi, jego zdaniem, informacjami, wygłaszanymi na temat jego światopoglądu w Telewizji Trwam oraz "seansami nienawiści" na antenie Radia Maryja.

- Nie wystarczyło nam wszystkim wyobraźni, by przedstawić projekt na temat bezpieczeństwa drogowego przed projektem budżetu - przyznał Grzegorz Schetyna w "Faktach po Faktach", odnosząc się do oskarżeń wobec rządu Donalda Tuska o wyciąganie pieniędzy z portfeli kierowców. Polityk PO dodał, że chce "jak najbardziej dobitnej", ale "sensownej" debaty w kwestii bezpieczeństwa na drogach.

Projekt dotyczący fotoradarów "ma cel fiskalny" - łatanie dziury w budżecie - uznali zgodnie goście "Faktów po Faktach", Marek Borowski i Paweł Piskorski. - Fotoradary są pewnym udręczeniem na zapas, sprzecznym z wizerunkiem i obietnicami PO, dlatego tak szokującym - wyjaśnił przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego.

- Ja dowiadywałem się, dlaczego tak się stało. Po pierwsze ten człowiek ma na sobie prawie 30 kg wyposażenia, po drugie on zawisł na tym płocie, bo zaczepił ładownicą o siatkę i to uniemożliwiło mu wykonanie ruchu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były antyterrorysta, prof. Kuba Jałoszyński, wyjaśniając incydent, do którego doszło podczas akcji policji w Sanoku.

- Gdybym był złośliwy, to bym poprosił o przypomnienie nazwiska pana ministra zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jerzy Owsiak, pytany jak mu się układa współpraca z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. - Nie mam żadnych relacji i taka jest prawda - zaznaczył Owsiak.

- Ojciec Tadeusz Rydzyk nie jest człowiekiem, który może cokolwiek przehandlować - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odniósł się w ten sposób do zarzutów Romana Giertycha, jakoby redemptorysta miał nieformalną umowę z PiS. Michał Kamiński z PJN przypominał natomiast, że to Telewizja Trwam skłamała mówiąc, że były minister popiera aborcję.

Zbigniew Ziobro próbuje wykorzystać korupcję dla politycznych korzyści - stwierdził w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. Szef SLD odniósł się w ten sposób do zapowiedzi lidera SP, że jego partia szykuje wielką ofensywę antykorupcyjną, bo w Polsce mamy do czynienia z "frontem promocji korupcji". - Ziobro tworzy front głupoty - ocenił działanie szefa SP, Miller.

- Chciałbym dowiedzieć się, czy przesłuchania świadków w sprawie doktora G. były złamaniem prawa. Jeśli sędzia Tuleya merytorycznie to uzasadni, nie będzie można schować tego pod dywan - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Urbański. Według Władysława Frasyniuka, słowa Tulei sprawią, że zmieni się obraz służb w Polsce. - To idealny czas, by podjąć decyzję o ich uporządkowaniu i likwidacji - dodał.

- Sporo z tego, co robią służby specjalne uchodzi im na sucho, bo są służbami specjalnymi z ustawy. Natomiast te same służby mają obowiązek odmówić wykonania zadania, jeżeli wiedzą, że to jest przestępstwo - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Monika Płatek. Odniosła się w ten sposób do słów z uzasadnienia wyroku w sprawie doktora G., w którym sędzia Igor Tuleya skrytykował działania CBA. Z kolei sędzia Barbara Piwnik oceniła, że jeśli były nieprawidłowości w działaniu Biura, prokuratura powinna zareagować wcześniej.

- Wczorajszy wyrok jest pełną rehabilitacją Zbigniewa Ziobry, prokuratury generalnej nadzorowanej wówczas przez niego i CBA - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. - Pan Jacek Kurski jest człowiekiem absolutnie niewiarygodnym w komentowaniu funkcjonowania państwa polskiego - ripostował szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński.

- Giełda to moje życie. Ale jest w nim też kilka innych rzeczy. W czasie, gdy nie pracuję dla rozwoju giełdy, mogę czytać książki jakie chcę i być może nawet kręcić filmy. Ale tego nie robię - powiedział w "Faktach po Faktach" zawieszony prezes warszawskiego parkietu, Ludwik Sobolewski. Po tym, jak ujawniono, że zwracał się do spółek o sfinansowanie filmu, w którym zagrała jego partnerka, uważa, że może być to zemsta za "naciśnięcie komuś na odcisk".

- Dymisja pana Bondaryka (szefa ABW - red.) jest demonstracją niezgody na tą reformę służb specjalnych, także ABW - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef SLD Leszek Miller. Polityk powiedział, że jest przeciwny przygotowywanym zmianom w służbach.

Z kryzysu UE wyłoni się przemieniona - twierdzili goście programu "Fakty po Faktach". Zdaniem Józefa Oleksego nieuchronne jest pogłębienie się integracji politycznej. Profesor Roman Kuźniar dodawał, że UE staje się wspólnotą różnych prędkości, a Polska może stać się częścią "twardego jądra".

- Nie zgadzam się z tym, że w Europie jest tak źle. Ale nie spodziewam się, żeby w 2013 r. nagle było Eldorado - tak na pytanie o to, co czeka w Europę w 2013 r., odpowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Petru. - Byłbym większym pesymistą - ripostował Ryszard Bugaj. Jego zdaniem, np. w Polsce nastąpiło załamanie konsumpcji, popytu i inwestycji infrastrukturalnych. To z kolei nie dziwi Marka Borowskiego, bo - jak podkreślił - inflacja już wcześniej przekroczyła wzrosty płac.