Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Jutro Aleksander Kwaśniewski przedstawi mi swoje stanowisko ws. wspólnej listy do Parlamentu Europejskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. Szef SLD zaznaczył, że jeśli Kwaśniewski powie mu "nie", to będzie realizował to, co postanowił. - Ja nigdy nie skończę - zaznaczył.

- Na debacie konfrontuje się poglądy. (...) Tutaj była naga, bezmyślna, dobrze zorganizowana, brutalna siła - tymi słowami określiła wtargnięcie grupy ok. 50 osób na swój wykład na UW prof. Magdalena Środa w "Faktach po Faktach". Do zdarzenia doszło we wtorkowe popołudnie.

- To jest idealny moment, kilkanaście miesięcy po powołaniu rządu, bo zostaje jeszcze dwa i pół roku na działalność - ocenił Włodzimierz Cimoszewicz w "Faktach po Faktach" zapowiadane na środę przez premiera Donalda Tuska roszady w rządzie.

W tej sprawie mamy dość oczywistą sytuację - jest to proces poszlakowy, w którym trzeba udowodnić winę, a wszelkie wątpliwości są tu na korzyść oskarżonej - tak proces Katarzyny W. komentował w "Faktach po Faktach" socjolog i kryminolog Paweł Moczydłowski.

Naukowcy w "Faktach po Faktach" studzili emocje wywołane deszczem meteorytów na Uralu i przelotem asteroidy w pobliżu Ziemi. - Prawdopodobieństwo, że coś takiego spadnie w Polsce, jest bardzo małe - mówił dr Krzysztof Ziółkowski.

- Zmiany w rządzie zapowiedziane przez Donalda Tuska będą kosmetyczne - uważa Józef Oleksy z SLD. Jego zdaniem, wymienionych zostanie do trzech ministrów. - Obawiam się, że te zmiany, które będzie przeprowadzał, nie będą odpowiadać oczekiwaniom społecznym - mówił z kolei w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro z SP.

Janusz Palikot musi dokładnie przemyśleć swoje postępowanie i swoje słowa - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Kalisz (SLD). - On jest efekciarzem i evenciarzem, a powinien być poważnym politykiem - ocenił poseł Sojuszu. Zapewnił jednak, że spotkanie lidera Ruchu Palikota z Aleksandrem Kwaśniewskim i Markiem Siwcem odbędzie się zgodnie z planem.

- Wanda brnie w zaparte, nie ma innej możliwości niż usunięcie jej z klubu - stwierdził w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. W środę klub Ruchu Palikota zdecyduje, czy Wanda Nowicka przestanie być jego członkiem. - Prawda jest po mojej stronie, to Wanda nie dotrzymała słowa, oszukała klub, i zafundowała Ruchowi Palikota problemy - podkreślił Palikot, odnosząc się do tego, że nie zrezygnowała z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Decyzją Benedykta XVI o abdykacji ze Stolicy Apostolskiej abp Alfons Nossol - jak stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 - nie był zaskoczony. - To nie było sensacyjne dla mnie, bo ja od pierwszego dnia jego pontyfikatu wiedziałem, że stać go na taki gest - mówił biskup senior diecezji opolskiej. Przyznał jednak, że "czas i chwila, kiedy nastąpiła ta rezygnacja, jest zaskoczeniem".

- Zachowałam sms-y od Janusza Palikota. Bardzo niestosowne - wyznała w "Faktach po Faktach" Henryka Krzywonos-Strycharska. Lider Ruchu Palikota miał je wysyłać po tym, jak Krzywonos nie zgodziła się startować w wyborach z listy tej partii. Z tego względu, jak stwierdziła działaczka Kongresu Kobiet, wiedziała, że po Palikocie "nie należy się zbyt wiele spodziewać". W ten sam sposób Krzywonos skomentowała ostatnie słowa polityka o Wandzie Nowickiej.

- Jesteśmy największym beneficjentem budżetu Unii Europejskiej w całej Europie - minister finansów Jacek Rostowski nie ukrywał radości z osiągniętych dla Polski funduszy w budżecie Unii Europejskiej. W "Faktach po Faktach" w TVN24 stwierdził, że osiągnięcie 105,8 mld euro to "wielki sukces, który Polsce zapewni rozwój do 2020 roku".

- Wyobrazić sobie mogę wszystko, ale fiasko szczytu byłoby bardzo niekorzystne dla Unii - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem brak porozumienia przez kłótnię o "parę miliardów euro byłby nieodpowiedzialny". Sikorski dodał, że w Brukseli trzeba negocjować, "zachowując życzliwość" dla krajów, które wpłacają do UE najwięcej.

- Wprowadzenie przez Ruch Palikota kandydatury Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu jest testowaniem parlamentu - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Stefan Niesiołowski (PO). Przypomniał, że "była już Cicciolina we włoskim parlamencie", zaznaczając, że nie porównuje człowieka, tylko mechanizm. Z kolei Artur Dębski (RP) ocenił, że jeśli Sejm odrzuci kandydaturę Grodzkiej, to "demokracja parlamentarna zamieni się w dyktaturę parlamentarną".

- Ogłoszenie dyscypliny w Platformie Obywatelskiej w głosowaniu przeciwko odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka to wstyd dla PO - ocenia Paweł Piskorski, podkreślając, że chodzi o "zagranie Januszowi Palikotowi na nosie". - To kompromitacja wynikająca ze strachu przed konfrontacją - wtórował mu w programie "Fakty po Faktach" Andrzej Urbański.

Projekty ustaw o związkach partnerskich to pójście na łatwiznę, bo dają szereg przywilejów bez obowiązków - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 John Godson (PO). Jego zdaniem, jeśli ktoś zdecydował się na życie w wolnym związku, to nie ma sensu "na siłę wciskać mu papierów". Z kolei Wincenty Elsner z Ruchu Palikota tłumaczył, że ustawa miałaby na celu przede wszystkim zapewnienie takim parom "bezpieczeństwa prawnego".

Zablokowanie przez Komisję Europejską unijnych pieniędzy na polskie drogi tuż przed szczytem ws. budżetu UE było niepotrzebnym zgrzytem - ocenił w "Faktach po Faktach" komisarz europejski ds. budżetu Janusz Lewandowski. - Nie wierzę w przypadki i zaniepokoił mnie rozwój sytuacji w tym momencie. Polska nie ma samych przyjaciół - mówił komisarz. Jednak jego zdaniem, ten "incydent" może też wzmocnić pozycję negocjacyjną Polski.