Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

- Premier po katastrofie smoleńskiej powinien złożyć natychmiast zastrzeżenie, że konwencji chicagowskiej nie stosuje się do samolotów wojskowych - ocenił w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz z Domu Wszystkich Polska. - Wtedy w ciągu tych pierwszych godzin mogliśmy od Putina bardzo wiele wytargować, wiele uzyskać - podkreślił Adam Bielan z Polski Razem.

- Prokuratura wprowadzała w błąd opinię publiczną, a co najgorsze, wprowadzała w błąd rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. To one powinny w pierwszej kolejności dowiedzieć się o zawartości stenogramu - twierdzi poseł PiS Bartosz Kownacki, rzecznik części rodzin ofiar. Były eurodeputowany Marek Siwiec ocenił z kolei, że ze strony prokuratury "wydobywa się bełkot informacyjny".

- Biegli potwierdzają krok po kroku to, co ustaliła komisja pod przewodnictwem Jerzego Millera. Przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania - powiedział w "Faktach po Faktach" Wiesław Jedynak z zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

- Wypowiedzi papieża Franciszka w kontekście konfliktu na Ukrainie są za słabe, za miękkie. Wyglądają tak, jakby ignorował jeden z największych problemów, jakie dzisiaj stanęły w Europie - powiedział w "Faktach po Faktach" publicysta Adam Szostkiewicz. - Europa nie jest jednolitym tworem, nie jest prosto się w tym wszystkim znaleźć - przekonywał o. Wacław Oszajca.

Dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski nie jest Bruksela, ale agresywna polityka Rosji – mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Celiński z Partii Demokratycznej. Jak przekonywał, Polska będzie bezpieczniejsza będąc w strefie euro. - Euro jest dziś elementem kryzysowym - twierdził z kolei Andrzej Urbański, były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Wolę żyć w kraju, gdzie ja jako polityk partii rządzącej jestem sprawdzany przez CBA i prokuraturę niż niewinni, jak się później okazuje lekarze, którzy ratują ludzkie życie - powiedział Michał Kamiński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, w "Faktach po Faktach". W ten sposób przypominając słowa Zbigniewa Ziobry o lekarzu Mirosławie G. ("nikogo już nie zabije" - red.) Kamiński odniósł się do prowadzonego przez prokuraturę śledztwa w sprawie nie wpisania zegarka wartego ok. 37 tys. do swojego oświadczenia majątkowego.

- Zafałszowanie wyników tych wyborów (samorządowych -red. ) jest oczywiste, zwłaszcza po dzisiejszej konferencji prezesa NIK - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Sasin z PiS. - Raport NIK nie kwestionował wyniku wyborów, ale zarzucił KBW, że system do liczenia głosów się nie sprawdził - odpierał zarzuty Jacek Protasiewicz z PO.

- Nie możemy pozwolić, żeby ten system działał w taki sposób, że każdy Polak staje się potencjalnym przestępcą ściganym przez ludzi, którzy łamią wszelkie procedury, wszelkie sposoby operacyjne działania - powiedziała w "Faktach po Faktach" Joanna Mucha z PO. Skomentowała w ten sposób wyrok sądu ws. Mariusza Kamińskiego.

- To, co on wyrabiał, to duży skok na kasę, pewnie lege artis. Nie był pierwszy, który takiego skoku dokonał i pewnie nie będzie ostatnim, ale to jest niewątpliwe - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Ryszard Bugaj, członek rady programowej PiS i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, o senatorze Grzegorzu Biereckim i sprawie SKOK-ów. O sprawie rozmawiali też w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski oraz Julia Pitera z PO.

- Pierwsza komenda "odchodzimy" została wypowiedziana, według odsłuchów wykonanych przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, przez kapitana - przypomniał ustalenia komisji Millera Maciej Lasek. Odniósł się w ten sposób do piątkowej konferencji Naczelnej Prokuratury Wojskowej, na której zostały zaprezentowane ustalenia biegłych ws. katastrofy w Smoleńsku.

- Można sobie wyobrazić, że był taki natłok zdarzeń, iż piloci nie mieli czasu zająć się komunikacją z ziemią - mówił w „Faktach po Faktach” kpt. Jan Czyżewski, pilot samolotów pasażerskich. Zdaniem Wojciecha Łuczaka załoga airbusa linii Germanwings musiała być nieprzytomna, nie żyć albo coś jej uniemożliwiało działanie, ponieważ inaczej niemożliwością jest - przekonywał - po prostu wlecieć w ziemię mimo "dobitnych" ostrzeżeń ze strony systemów pokładowych.

- Trudno sobie wyobrazić, że samolot, który ma wyłączone wszystkie systemy, tak stabilnie leci do ziemi - powiedział w "Faktach po Faktach" wydawca miesięcznika "Skrzydlata Polska" Tomasz Hypki. - Nawet dehermetyzacja nie skutkuje natychmiastowym zniżaniem samolotu - ocenił z kolei szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Maciej Lasek.

- Nie wierzę w otwarty konflikt (z Rosją - red.), ale nie chcę się uspokajać, bo znam historię - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna. Jak dodał szef polskiej dyplomacji, najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest działanie zgodnie z łacińską maksymą: chcesz pokoju, szykuj się do wojny.

- Ten cały argument mówiący, że jeśli dostarczy się Ukrainie broń, to zwiększy się ryzyko konfliktu, jest całkowicie chybiony, bo jeśli ukraińska armia będzie słaba, to będzie to zachęta do przejścia do kolejnego etapu eskalacji konfliktu - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Zdaniem Romualda Szeremietiewa z kolei Rosja cały czas stosuje wobec państw Zachodu szantaż, aby powstrzymać je przed pomocą Ukrainie.

- Uważam, że w świadomości naszych słuchaczy i widzów zlewają się zbrodnie islamistów ze 'zbrodniami' Sikorskiego - oświadczył w „Faktach po Faktach” Roman Giertych, komentując wzbudzającą kontrowersje wypowiedź marszałka Sejmu. - Nie bardzo wiadomo, kto bardziej zawinił, bo Sikorski „uśmiercił” siedmioro, a islamiści, jak się okazało, na szczęście tylko trzech - stwierdził.