Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Jeśli nie uda się całkowicie zakazać finansowania partii politycznych z budżetu, PO powinna wnioskować o zmniejszenie wysokość subwencji o połowę - uważa Jarosław Gowin. Były minister sprawiedliwości w "Faktach po Faktach" wyraził ponadto nadzieje, że władze jego partie wyjaśnią sprawę wydawania pieniędzy na cygara, wina i drogie garnitury.

- Donald Tusk proponuje: zawieśmy suwerenność partii politycznych, czyli zawieśmy demokrację - komentował Adam Hofman w "Faktach po Faktach" w TVN24 pomysł likwidacji finansowania partii politycznych z państwowych subwencji. - Dziś premier Donald Tusk powiedział do ludzi: pieniądze dla partii będą pochodziły z ciemnej strony mocy - wtórował mu Krzysztof Gawkowski z SLD.

To nie jest żadna poważna propozycja. Intencją Jarosława Kaczyńskiego jest sklejenie Kościoła z PiS-em - ocenił w "Faktach po Faktach" Roman Giertych, odnosząc się do stwierdzenia prezesa PiS, że polska konstytucja powinna się zaczynać od słów: "w imię Boga wszechmogącego". - Uzurpuje sobie związek z Kościołem, który jest bardzo ważny dla wyników wyborów - powiedział z kolei Paweł Piskorski, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego.

Kilkaset osób uczestniczyło w zorganizowanym w niedzielę na Jasnej Górze Ogólnopolskim Kongresie Katolików pod hasłem "Stop ateizacji". Przemawiali przedstawiciele duchowieństwa, organizacji katolickich i politycy PiS, wśród nich Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stwierdził że” sytuacja w Polsce jest obecnie najtrudniejsza od czasów komunizmu”. Zaznaczył, że "Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją nową i z najpotężniejszym dotychczas atakiem ". O tym w dzisiejszych "Faktach po Faktach" Grzegorz Kajdanowicz będzie rozmawiał z Romanem Giertychem i Pawłem Piskorskim.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się w niedzielę Kongres Polskiej Lewicy. Organizator spotkania, Sojusz Lewicy Demokratycznej, od dawna wykluczał możliwość, by pojawili się na nim członkowie Ruchu Palikota, mimo że apelował o to Aleksander Kwaśniewski. W sobotnich "Faktach po Faktach" Katarzyna Kolenda-Zaleska zapyta Leszka Millera m.in. o to, czy zmienił zdanie w sprawie listy uczestników Kongresu.

Tomasz Nałęcz i Andrzej Urbański komentowali w "Faktach po Faktach" sprawę grzywny dla Jana Rokity i zamieszania wokół jego osoby. - Cała gorycz, jaka przebija z Jana Rokity jest też moją goryczą - powiedział Urbański. Wtórował mu Nałęcz, tłumacząc, że Rokicie "przychyliłby nieba", ale nie można podważać wyroków sądu.

W dzisiejszych "Faktach po Faktach" o tym, co dalej ze sprawą kary Jana Rokity. Czy skorzysta z pomocy finansowej przyjaciół? Czy wróci do kraju i czy jest jeszcze dla niego miejsce w polskiej polityce? Na te pytania postarają się odpowiedzieć Andrzej Urbański oraz Tomasz Nałęcz.

- Ja nie mówię o tym, do czego dokładam - odpowiedział Ryszard Kalisz na pytanie, czy weźmie udział w składce dla Jana Rokity. - Taka dobroczynność na pokaz jest zawsze podejrzana - zaznaczył polityk w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Kompletne zanegowanie demokracji w Polsce, kult siły i wodzostwa - tak senator Marek Borowski z Socjaldemokracji Polskiej podsumował Ruch Narodowy, który miał w sobotę swój pierwszy kongres. Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej stwierdził z kolei, że RN to "wielki akt pretensji".

- Europa Plus jest, owszem, bólem głowy dla Leszka Millera, ale na pewno jeszcze większym dla Donalda Tuska - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Czarnecki (PiS). Goście programu rozmawiali o sytuacji na lewej stronie sceny politycznej i teoretycznej koalicji PO z SLD.

- Po meczu z Mołdawią rozmawiałem z Waldemarem Fornalikiem półtorej godziny. Nie jestem w gorącej wodzie kąpany. Muszę zobaczyć jak wytrzyma teraz tę presję - mówił w "Faktach po Faktach" prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Przyznał też, że gdyby "istniał ktoś, kto od jutra gwarantuje zwycięstwa", to z selekcjonerem by się rozstał już jutro.

Prezydent Warszawy po raz pierwszy tłumaczy osobiście zamieszanie z biletem do Ogrodu Wilanowskiego. Przekonuje, że nie doszło do "żadnej karczemnej awantury" i że w całej sytuacji "nie chodziło o 5 zł", tylko o to, żeby jej "dołożyć". - Dzwoniłam potem do ministra kultury, żeby skasował wstęp - powiedziała w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Myślę, że ta sytuacja nie będzie bezpośrednio wpływała na moje losy - takie przekonanie wyraziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sportu Joanna Mucha, kolejny raz komentując zarzuty NIK wobec ministerstwa. - Premier zgadza się z moim stanowiskiem, że mamy tutaj do czynienia z sytuacją nie do końca zgodną ze zdrowym rozsądkiem - mówiła.

- To brzmi dobrze jak na polityka, który trochę razi momentami pasywnością, takim znikaniem ze sceny, nieobecnością - mówił Włodzimierz Cimoszewicz o zapowiedzi Donalda Tuska, że "nie odda Polski". Polityk w "Faktach po Faktach" mówił też o "odwróconych agentach" w CBA i błędach w nadzorze nad służbami.

- Rząd dziś musi mieć świadomość, że transformacja nie jest jeszcze skończona - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista Ryszard Petru, oceniając bilans 24 lat od wyborów 4 czerwca. - Odrzucenie komunizmu to było zrealizowanie renty pozbycia się największych głupstw - ocenił Ryszard Bugaj, ekonomista i uczestnik obrad Okrągłego Stołu.