Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Czy Jarosław Gowin jest w stanie zagrozić Donaldowi Tuskowi w wyborach na szefa PO? W "Faktach po Faktach" bedą to oceniać socjologowie: prof. Jadwiga Staniszkis i prof. Paweł Śpiewak, a potem współtwórca Platformy, Andrzej Olechowski. Skomentują także dzisiejsze wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas partyjnego kongresu.

- Walczę o zwycięstwo. Wyczynowo grałem w piłkę i zawsze wychodziłem na boisko żeby wygrać: go and win - powiedział w "Faktach po Faktach" Jarosław Gowin, który będzie stratował w wyborach na szefa Platformy. Jak dodał, nie boi się rywalizacji z Donaldem Tuskiem.

Były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska rzucił wczoraj rękawicę Donaldowi Tuskowi i ogłosił, że będzie kandydował na szefa Platformy Obywatelskiej. Odwołując się do piłkarskiej retoryki, nazwał obecnego przewodniczącego PO "kapitanem, który strzelił wiele efektownych bramek, ale teraz jest kontuzjowany". Jarosław Gowin będzie dziś gościem Piotra Marciniaka w "Faktach po Faktach".

- To byla próba wsparcia Donalda Tuska, który ma kłopoty polityczne - stwierdził w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski (PiS), komentując czwartkową konferencję prasową NPW. Dodał, że przedstawiono jedynie "częściowe wyniki", a on "wciąż jest wątpiącym i nie akceptuje raportu Millera". - Te wasze podważania są nieprawdziwe - stwierdził z kolei Andrzej Halicki (PO). Dodał, że PiS powinien za nie przeprosić.

Witold Waszczykowski (PiS) i Andrzej Halicki (PO) będą dzisiejszymi gośćmi Justyny Pochanke w "Faktach po Faktach". Politycy skomentują między innymi dzisiejszą konferencję Naczelnej Prokuratury Wojskowej ws. śledztwa smoleńskiego.

- Naprawdę niewielu polityków w Polsce zajmuje się sprawami nacjonalizmu, faszyzmu, rasizmu z taką energią, jak my to robimy we Wrocławiu - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Podkreślił przy tym, że miasto wydaje miliony na walkę z rasizmem.

- Wiele wskazuje na to, że ci, którzy dokonali tego, są obywatelami polskimi - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik policji Mariusz Sokołowski o sprawcach fałszywych alarmów bombowych, które miały dziś miejsce w całej Polsce. Nadal nie są znane motywy działań przestępców.

- To nie są żadni patrioci. Prymitywizm, ksenofobię i rasizm nazywa się patriotyzmem - tak w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz skomentował sobotni incydent na wykładzie prof. Zygmunta Baumana we Wrocławiu. Zauważył, że miasto ma problem ze środowiskami kibolskimi i neofaszystowskimi. - Musimy mówić o tym głośno i nie chować głowy w piasek - powiedział.

- To niewielkie wpadki w stosunku do tego, jakimi pieniędzmi dysponują partie - tak sprawy zakupów garniturów czy alkoholu przez partie polityczne ocenia Zbigniew Janas, były skarbik Unii Wolności i współtwórca ustawy o finansowaniu partii. Jak podkreślał, jest przeciwny jej zmianom, a premier, proponując zniesienie finansowania partii z budżetu, popełnia błąd.

- To jest niestety gra ludzką śmiercią w walce politycznej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Zemke z SLD. - Prezes Kaczyński wykorzystuje każdą okazję, aby całą odpowiedzialność za to, co dzieje się w kraju przerzucić na premiera i PO - dodał europoseł PO Paweł Zalewski. - To są dramatyczne decyzje ludzkie - komentował poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

PO przegra w Elblągu, jej kandydatka nie wejdzie do drugiej tury. W wyniku tego do dymisji poda się w Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz - prognozuje Janusz Palikot. W "Faktach po Faktach" w TVN24 polityk przekonywał, że w ten sposób PO będzie chciała uniknąć referendum i utrzymać wpływy w stolicy.

PO przegra w Elblągu, jej kandydatka nie wejdzie do drugiej tury. W wyniku tego do dymisji poda się w Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz - prognozuje Janusz Palikot. W "Faktach po Faktach" w TVN24 polityk przekonywał, że w ten spoób PO będzie chciała uniknąć referendum i utrzymać wpływy w stolicy.

Politykiem budzącym największą nieufność badanych pozostaje Janusz Palikot (56 proc.), wynika z opublikowanego właśnie sondażu CBOS. Tak jak przed miesiącem, drugie miejsce pod względem liczby negatywnych ocen zajmuje premier Donald Tusk (47 proc.), a na trzeciej pozycji - z niemal identycznym jak premier wynikiem lokuje się prezes PiS Jarosław Kaczyński (46 proc. deklaracji nieufności). O te wyniki zapytamy dziś głównego zainteresowanego, Janusza Palikota, który będzie gościem "Faktów po Faktach".

- Stała się zaraza. Mamy w Polsce teraz taką sytuacje, jakby za tydzień miały być wybory. Jest jakaś orgia wyborcza; wodogłowie wszyscy mają w polityce. Wciąż te same ekipy, które jeżdżą, pokazują się; robi się niepoważny teatr - komentował obecną sytuację polityczną niezależny senator Kazimierz Kutz w "Faktach po Faktach".

Jakie zagrożenie dla konsumentów może nieść faszerowanie zwierząt hodowlanych antybiotykami – o to w "Faktach po Faktach" zapytamy dziś Głównego Lekarza Weterynarii, Janusza Związka. Wg ekspertów problem nie jest nowy, a walka z nim trwa od lat. Sprawdzimy, czy jest szansa na szybkie zwycięstwo. A sprawa jest pilna. W drugiej części gościem Grzegorza Kajdanowicza będzie Kazimierz Kutz, który skomentuje m.in. słowa Eugeniusza Kłopotka o finansowaniu partii.

Jeśli nie uda się całkowicie zakazać finansowania partii politycznych z budżetu, PO powinna wnioskować o zmniejszenie wysokość subwencji o połowę - uważa Jarosław Gowin. Były minister sprawiedliwości w "Faktach po Faktach" wyraził ponadto nadzieje, że władze jego partie wyjaśnią sprawę wydawania pieniędzy na cygara, wina i drogie garnitury.

- Donald Tusk proponuje: zawieśmy suwerenność partii politycznych, czyli zawieśmy demokrację - komentował Adam Hofman w "Faktach po Faktach" w TVN24 pomysł likwidacji finansowania partii politycznych z państwowych subwencji. - Dziś premier Donald Tusk powiedział do ludzi: pieniądze dla partii będą pochodziły z ciemnej strony mocy - wtórował mu Krzysztof Gawkowski z SLD.

To nie jest żadna poważna propozycja. Intencją Jarosława Kaczyńskiego jest sklejenie Kościoła z PiS-em - ocenił w "Faktach po Faktach" Roman Giertych, odnosząc się do stwierdzenia prezesa PiS, że polska konstytucja powinna się zaczynać od słów: "w imię Boga wszechmogącego". - Uzurpuje sobie związek z Kościołem, który jest bardzo ważny dla wyników wyborów - powiedział z kolei Paweł Piskorski, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego.

Kilkaset osób uczestniczyło w zorganizowanym w niedzielę na Jasnej Górze Ogólnopolskim Kongresie Katolików pod hasłem "Stop ateizacji". Przemawiali przedstawiciele duchowieństwa, organizacji katolickich i politycy PiS, wśród nich Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stwierdził że” sytuacja w Polsce jest obecnie najtrudniejsza od czasów komunizmu”. Zaznaczył, że "Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją nową i z najpotężniejszym dotychczas atakiem ". O tym w dzisiejszych "Faktach po Faktach" Grzegorz Kajdanowicz będzie rozmawiał z Romanem Giertychem i Pawłem Piskorskim.