Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Gościem Justyny Pochanke w dzisiejszych "Faktach po Faktach" będzie szef MSZ Radosław Sikorski. Zapytamy, jakie oszczędności planuje minister w związku z zapowiadanymi przez premiera rządowymi cięciami.

- Zastanawiam się, jak to się dzieje, że każdego roku minister finansów się tak myli, że za każdym razem jego założenia budżetowe okazują się nietrafione. Czy to wynika z nieumiejętności czy świadomego wprowadzenia w błąd? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller. Polityk SLD zapowiedział, że jego partia nie poprze pomysłu zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego, co proponuje premier.

- Problem polega na tym, że Kościół katolicki jest Kościołem apostolskim. Biskupi mają sukcesję apostolską i z tego wypływa ich władza - mówił w "Faktach po Faktach" Marek Jurek z Prawicy Rzeczypospolitej, odnosząc się do konfliktu ks. Wojciecha Lemańskiego z abp. Henrykiem Hoserem. Z kolei Andrzej Celiński z Partii Demokratycznej podkreślał, że uczenie postaw, w których hierarcha musi mieć rację, "nie przystaje do wymogów świata, w którym dzisiaj żyjemy."

Ksiądz Wojciech Lemański nie zamierza opuszczać swojej parafii, choć według dekretu abp. Hosera, w niedzielę o 21 przestał być proboszczem w Jasienicy. - Mam nadzieję, że będę spotykał się z moimi parafianami przez kolejne miesiące. Jeśli jednak ksiądz arcybiskup uzna, że należy mnie wspomóc w pracy duszpasterskiej i będzie to administrator, to jak powiedziałem moim parafianom: plebania jasienicka jest duża i zmieści się jeszcze jeden ksiądz na parafii - powiedział duchowny w "Faktach po Faktach".

Wywieranie presji na posłów poprzez oskarżenie ich o antysemityzm - tak politycy podsumowali w "Faktach po Faktach" reakcję amerykańskich organizacji żydowskich na odrzucenie przez Sejm rządowego projektu dopuszczającego rytualny ubój zwierząt. Amerykański Komitet Żydowski stwierdził, że przyczyniły się do tego "antyżydowskie nastroje wśród niektórych parlamentarzystów".

- To jest potworek. To jakby mówić o kobiecie, która ma zaokrąglony brzuszek, że ma znamiona ciąży - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Witold Waszczykowski (PiS), komentując przyjętą przez sejm uchwałę ws. zbrodni wołyńskiej. Z kolei prof. Tomasz Nałęcz wyraził żal, że "zmarnowano okazję godnego uczczenia tej rocznicy". -Wybrano licytowanie się na patriotyzm - ocenił.

Jeśli nie będzie w Polsce uboju rytualnego to znaczy, że Polska zaliczy się do wyższej kultury - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman. - Jeżeli chcemy być liderami, to musimy umieć podejmować trudne decyzje - bronił z kolei niewprowadzania zakazu uboju Adam Szejnfeld z PO. Decyzja, czy w partii będzie obowiązywała dyscyplina partyjna podczas głosowania w tej sprawie, zapadnie w piątek rano.

W dzisiejszym programie niepublikowany wcześniej wywiad reportera Faktów Dariusza Kmiecika z Arturem Hajzerem. Rozmowa została zarejestrowana w marcu tego roku przy okazji zimowego wejścia polskiej ekipy na Broad Peak w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. W programie gościem Kamila Durczoka będzie szef Polskiego Związku Alpinizmu Janusz Onyszkiewicz.

Obecny kształt prokuratury jest w zasadzie dziedzictwem czasów stalinowskich, czegoś takiego nigdzie w normalnych krajach demokratycznych nie ma - powiedział w "Faktach po Faktach" Bronisław Komorowski. Jego zdaniem z tego powodu konieczna jest pilna reforma struktury, o co apeluje do parlamentu i rządu. Prezydent zapowiedział też w programie złożenie ustawy podnoszącej próg wyborczy, przy którym w referendach możnaby odwołać np. prezydenta miasta.

- To jest nobilitujące, jeżeli szef największej siły politycznej kraju przedstawia mnie jako ewentualnego kandydata na tego rodzaju funkcję - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Piotr Gliński. Nawiązał do sobotniej deklaracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział, że Gliński mógłby być kandydatem partii na prezydenta Warszawy i Polski. - To jest w sferze domniemań, informacji prasowych - ocenił prof. Gliński.

- W tak tragicznej konfiguracji to nie widziałem lądowań - ocenił wczorajszą katastrofę samolotu w San Francisco w "Faktach po Faktach" w TVN24 kpt. Wrona. Razem z red. Michałem Setlakiem ocenili, że boeing 777, pomimo idealnych warunków pogodowych, długiego pasu startowego i doświadczenia pilotów, miał nieustabilizowane podejście, co mogło doprowadzić do katastrofy.

W najnowszym sondażu partyjnym PiS wyprzedziło PO o 9 punktów procentowych. Na Ruch Palikota zdecydowało się zagłosować tylko 6 procent ankietowanych. Millward Brown zapytała o poparcie dla partii zaraz po gorącym politycznym weekendzie na Śląsku i w Zagłębiu. Na chwilę przed drugą turą wyborów w Elblągu wyniki te skomentuje Janusz Palikot, który będzie gościem Grzegorza Kajdanowicza w "Faktach po Faktach".

- Murray jest pod presją, bo musi to wygrać, "Jerzyk" nic nie musi, bo już jest daleko - powiedział w "Faktach po Faktach" przed półfinałowym pojedynkiem swojego syna z Andym Murrayem Jerzy Janowicz senior, ojciec polskiego tenisisty, który awansował do półfinału Wimbledonu. Relację "gem po gemie" z tego meczu przeprowadzimy w sport.tvn24.pl około 15.30.

- To nie było wystąpienie w stylu związkowym, tylko wystąpienie kibola i chuligana - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PO Stefan Niesiołowski, oceniając słowa szefa "Solidarności", który na kongresie PiS w Sosnowcu stwierdził, że premier to "tchórz i kłamca". - Oni obiecywali tanie państwo, a dziś za cudze pieniądze palą cygara w pornoklubach - replikował Marek Jurek z Prawicy RP.

Wielkie sportowe emocje i ogromne oczekiwania. Wczoraj Agnieszka Radwańska po pasjonującym wygranym meczu z Chinką Na Li znalazła się w półfinale turnieju, a dziś polski ćwierćfinał Jerzy Janowicz i Łukasz Kubot. W dzisiejszych "Faktach po Faktach" o nowej fali polskiego tenisa i o sukcesach naszych zawodników w turnieju na Wyspach. Gośćmi Grzegorza Kajdanowicza będą miłośnik tenisa senator Andrzej Person i jeden z najlepszych tenisistów wśród aktorów Robert Rozmus.