Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

- Myślę, że warto zastanowić się nad taką formułą, żeby Senat był reprezentacją regionów - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Waldemar Pawlak, który będzie ubiegać się o mandat senatora. W programie przyznał, że nie wie jeszcze, czy wystartuje z list PSL czy jako kandydat niezależny.

Każdy mijający dzień w tym momencie to jest katastrofa gospodarcza. Nie ma możliwości funkcjonowania firmy, jeżeli nie ma możliwości obracania pieniędzmi - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Gmoch ze Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców w Polsce "Hermes", odnosząc się do sytuacji w Grecji.

- Skoro Jarosław Kaczyński chce nominować kogoś innego na premiera, to musiał podjąć decyzję, że schodzi ze sceny politycznej - ocenił w "Faktach po Faktach" Rafał Trzaskowski (PO). Jarosław Gowin (Zjednoczona Prawica) przekonywał z kolei, że prezes PiS nie zamierza się ani wycofać, ani rządzić z tylnego siedzenia.

- Macierewicz jest o rok starszy od Kaczyńskiego i nie przypuszczam, by zasiadł w rządzie Beaty Szydło. W PiS jest myśl o pewnej zmianie pokoleniowej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Girzyński (niezrz.). Zdaniem Mirosława Drzewieckiego (PO) człowiekiem, który i tak w PiS "trzyma w ręku wszystkie sznurki" jest Jarosław Kaczyński.

Bardzo lubię Beatę Szydło, ona w PiS nie jest od wczoraj, znam jej wystąpienia, widziałam ją w akcji - mówiła w "Faktach po Faktach" Ewa Kopacz. Premier zapewniła, że starcia z kandydatką PiS się nie obawia. Dodała jednak, że do debaty wezwała Jarosława Kaczyńskiego, bo chciałaby, aby w dyskusji starli się szefowie dwóch największych partii.

- Nie czuję, że jacyś koledzy czy koleżanki chcieli mnie użyć do wybicia muru - powiedział w "Faktach po Faktach" minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Skomentował w ten sposób słowa szefa ludowców, Janusza Piechocińskiego, który stwierdził, że "niektórzy koledzy, którzy sami nie mają odwagi stanąć do rywalizacji, chcieli Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wybić mur".

- Jeśli Jarosław Kaczyński ustąpi pola i wskaże Beatę Szydło jako kandydatkę na premiera, to mu zaufajmy - zaapelował w "Faktach po Faktach" Jacek Kurski (Zjednoczona Prawica), komentując doniesienia, że taka informacja może paść na sobotniej konwencji PiS. Jak podkreślił, Kaczyński już raz "miał taką iluminację", wskazując Andrzeja Dudę jako kandydata w wyborach prezydenckich. Joanna Mucha (PO) przekonywała z kolei, że konwencja Platformy Obywatelskiej będzie "punktem zwrotnym w historii partii".

- Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś odchodzi z rządu, po kilku tygodniach jest w świetnej formie i zostaje liderem w swoim okręgu wyborczym i słyszymy, że nic się nie stało - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, zapytany o to, czy ministrowie, którzy odeszli niedawno z rządu powinni znaleźć się na listach wyborczych PO.

- Wszyscy zauważyli niezwykłą aktywność i zaangażowanie religijne Andrzeja Dudy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Dodał że taka postawa nie będzie się podobała tym, którzy chcą, by państwo było neutralne światopoglądowo.

- Premier Ewa Kopacz chce rozmawiać merytorycznie z wyborcami, a nie w cieniu taśm, dlatego podjęła decyzję o dymisjach - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rafał Trzaskowski. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że decyzje personale składają się na pewien wizerunek rządu, ale nie są najważniejsze.

Były marszałek Sejmu Marek Borowski ocenił w "Faktach po Faktach", że jeśli PSL będzie forsować Józefa Zycha na stanowisko marszałka Sejmu, to może doprowadzić to do konfliktu w koalicji i trwania Radosława Sikorskiego na stanowisku. Wspólnie z Ludwikiem Dornem przewidywali też wynik wyborczy partii Kukiza. Były polityk PiS przyznał, że będzie zaskoczony, jeśli to ugrupowanie zdobędzie więcej niż 15 procent.

W poniedziałek poznamy nazwiska nowych ministrów i wiceministrów. Kto może objąć te stanowiska? Kto może zastąpić marszałka Sejmu? Piotr Marciniak zapyta o to naszych i Państwa gości, którymi będą poprzednicy Radosława Sikorskiego – Marek Borowski i Ludwik Dorn.

- Myślę, że zgodnie z zapowiedzią pani premier przedstawi w poniedziałek nowych ministrów. Sądzę, że będą to ciekawe nazwiska - powiedziała w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca PO.

- Polityka nie jest tylko sztuką obejmowania i piastowania stanowisk. To także sztuka odchodzenia w odpowiednim momencie ze stanowiska - podkreślił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz. Minister zdrowia, który w tym tygodniu podał się do dymisji przyznał, że zdarzało mu się bywać w restauracji, w której dokonywano nielegalnych podsłuchów. Jak jednak powiedział, nie wie, czy został nagrany.

- To przetasowanie w rządzie nie służy naprawie państwa. Juz rok temu powinny być te dymisje - powiedział w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski z PiS, odnosząc się do ogłoszonych w środę przez premier Ewę Kopacz zmian w jej ekipie. - Takie decyzje były potrzebne - przekonywała Joanna Mucha z PO.