Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Po sześciu miesiącach bilans tych rządów jest taki, że mamy obniżenie ratingu przez agencję Standard&Poor's oraz zmianę perspektywy ratingu przez Moody's. To poważne ostrzeżenie dla rządu PiS - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, były szef MSZ (PO). Zdaniem Adama Bielana, senatora PiS decyzja agencji Moody's pokazuje jak bardzo była upolityczniona styczniowa decyzja agencji Standard&Poor's.

Wiele z tych spraw, o których mówi minister Macierewicz, ma bardzo proste wyjaśnienie, tylko to wyjaśnienie by naruszało tajemnicę państwową i tego zrobić nie można - powiedział były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO). W "Faktach po Faktach" odpierał zarzuty swego następcy, że rząd PO-PSL pozostawił Polskę "bezbronną".

Jeśli z mównicy sejmowej koordynator służb mówi, że polski wywiad wydawał obcym służbom agentów, to kto z tym wywiadem będzie współpracował - mówił w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz. Odpierał zarzuty, postawione w środę w Sejmie przez koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, jakoby za jego kadencji polski wywiad oddał Rosjanom człowieka, który miał informacje o katastrofie smoleńskiej.

- Nie walczymy z wynikiem wyborów, nie walczymy z Jarosławem Kaczyńskim. Walczymy, żeby nie łamać w Polsce prawa - podkreślał w "Faktach po Faktach" Mateusz Kijowski. Lider KOD zapewnił, że ruch "nie zniknie, jak PiS zniknie". Polemizował z nim Andrzej Urbański, który przekonywał, że celem działalności KOD-u jest odsunięcie od władzy PiS.

Silna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że chcemy być w Europie, była bardzo sensowna - oceniła prof. Jadwiga Staniszkis, komentując poniedziałkowe przemówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Socjolożka, która była gościem programu "Fakty po Faktach", podkreśliła też, że w swoim wystąpieniu prezes PiS wykazał wolę kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Po roku może zostać przeprowadzona rekonstrukcja rządu, jednak nie będzie zmiany premiera - przewidywał w "Faktach po Faktach" były polityk PiS i były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Dodał, że Beata Szydło dla Jarosława Kaczyńskiego jest dużo lepszym premierem niż byłby Mateusz Morawiecki.

- Wierzę w to, że Grzegorz Schetyna przyjął tę samą zasadę, że dzisiaj wszystkie ręce na pokład, że dzisiaj każdy człowiek z PO po przegranych wyborach jest bardzo cenny i ważny - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" Ewa Kopacz, poseł PO i była premier.

- Wizja waszego świata wychodzi na każdym szczeblu: wszystko, co jest niezależne jest złe, wszystko, co jest z Zachodu jest złe - mówił w programie "Fakty po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk do senatora z klubu PiS Adama Bielana. - Więcej tego rodzaju wypowiedzi, a będziecie mieć jeszcze gorsze badania - odpowiedział Bielan.

Jest w Polsce problem braku wyczucia, jak się powinno budować autorytet państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" Bronisław Komorowski. Były prezydent skomentował w ten sposób m.in. reakcje obozu władzy na podpisany przez niego i innych byłych prezydentów list otwarty dotyczący rządów PiS.

Kontrole Centralnego Biura Antykorupcyjnego w warszawskim ratuszu to "atak za prawdę" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w "Faktach po Faktach" w TVN24. Tłumaczyła, że wcześniej wytknęła klasie politycznej brak reakcji na rasizm i antysemityzm, a rada miasta przyjęła stanowisko w sprawie respektowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.