Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

To jest przegrana Polski i Polaków. Mówi się dużo o nadzwyczajnych sektach ostatnio. Taką nadzwyczajną sektą okazują się posłowie i senatorowie - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Skomentował w ten sposób głosowanie Senatu w sprawie Stanisława Koguta. - Nawet senatorowie PiS nie wierzą politycznej prokuraturze - powiedział z kolei Andrzej Halicki z PO. W drugiej części programu gośćmi byli prof. Tomasz Nałęcz i Zbigniew Janas.

Poczekamy na ostateczny wyrok Trybunału. W tej chwili realizujemy jego postanowienie o zawieszeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk. Tłumaczył także powody dymisji szefa Lasów Państwowych. Gościem drugiej części programu był ksiądz Alfred Wierzbicki, kierownik Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wojna między byłym ministrem obrony Antonim Macierewiczem a prezydentem Andrzejem Dudą trwa. Sądzę, że nawet po decyzji w sprawie gen. Kraszewskiego będzie kontynuowana - ocenił gen. Stanisław Koziej w "Faktach po Faktach" TVN24. Gen. Roman Polko zauważył, że sprawa poświadczenia dla gen. Kraszewskiego to "element gry" Macierewicza z prezydentem, którego zwierzchnictwo kwestionował. Gościem drugiej części programu był szef PKW Wojciech Hermeliński.

Nie mam żadnych wątpliwości, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym są wadliwe. W związku z tym ja też bym nie chciała za bardzo ich firmować - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Ewa Łętowska, komentując rezygnację Dariusza Zawistowskiego ze stanowiska szefa KRS. - Decyzję każdy musi podjąć na własny rachunek - dodała. Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) i Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Pytaliśmy się kilka dni temu między sobą, co Polaków jednoczy poza granicami naszego kraju. Oczywiście taką rzeczą jest Wigilia, gdzie ona by nie była. Drugim takim momentem jest Wielka Orkiestra - mówił w "Faktach po Faktach" Jurek Owsiak, prezes fundacji WOŚP. Gościem drugiej części programu był sędzia Dariusz Zawistowski, były przewodniczący KRS.

WOŚP to taki karnawał, który budzi niesamowity podziw. Polska jest kolorowa, jest pełna ludzi, którzy przyszli się bawić - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak. - Samo to, że to robimy, to już jest rekord. Samo to, że w tej bardzo rozgadanej Polsce my to robimy, to jest największą wartością. Super, że jesteśmy, super, że to robimy - dodał. Gośćmi programu byli również psycholog doktor Jacek Santorski, socjolog profesor Ireneusz Krzemiński oraz ksiądz Jacek Stryczek, prezes stowarzyszenia Wiosna i organizator między innymi Szlachetnej Paczki.

To nie przypadek, że temat aborcji pojawił się w Sejmie akurat w tym czasie - stwierdził w "Faktach po Faktach" były szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusz Piechociński. Z kolei przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że po głosowaniu, w wyniku którego do dalszych prac trafił tylko projekt zaostrzający prawo aborcyjne, "opozycja parlamentarna może tylko przeprosić i zamilknąć". Gościem drugiej części programu był profesor Bohdan Maruszewski, członek zarządu fundacji WOŚP.

Mamy do czynienia z nieustannym łamaniem konstytucji, likwidacją Trybunału Konstytucyjnego i zdetonowaniem systemu sądowniczego - mówił w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, były działacz opozycji w PRL. Pytany, dlaczego nie stawił się na wezwanie w prokuraturze, odparł, że dlatego, "bo przestało istnieć w Polsce państwo prawa". Gościem drugiej części programu była Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

Zachowanie opozycji podczas głosowań nad projektami zmieniającymi prawo aborcyjne pokazało, że to jest "jakieś nieszczęście zupełne" - powiedział w "Faktach po Faktach" senator niezależny Marek Borowski. Razem z Pawłem Kowalem dyskutowali między innymi o kondycji polskiej opozycji. W drugiej części programu gośćmi byli: Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej i Adrian Zandberg z Partii Razem.

- To się należało od dawna. Pycha została ukarana. Minister Macierewicz zachowywał się, jakby miał być ministrem na zawsze, a okazuje się, że każda władza przemija - powiedział były szef MON i MSZ Radosław Sikorski, komentując w "Faktach po Faktach" rekonstrukcję rządu i dymisję ministra obrony narodowej. Gośćmi drugiej części programu byli Joanna Mucha (PO) i Marcin Horała (PiS).

Jestem trochę zaskoczony dymisją Antoniego Macierewicza. Wydawało się, że jest takim ministrem, który ma jeszcze przed sobą dużo zadań do wykonania. Zadań, które może skutecznie wykonywać - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Sasin, nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że jego następca Mateusz Błaszczak jest "jednym z najlepszych ministrów w rządzie". Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca klubu Nowoczesnej oceniła, że "cena za usunięcie Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej jest niestety bardzo wysoka". W drugiej części programu rozmawiali byli politycy PiS - Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów) i politolog Marek Migalski.

Jarosław Kaczyński ma swoje poważne rachunki z Antonim Macierewiczem. (...) Nie zostanie mu wybaczona i puszczona w niepamięć sprawa Misiewicza - powiedział w poniedziałek w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. - Na teraz to on się utrzyma, ale czy za trzy miesiące nadal będzie ministrem, to nie wiem - dodał, komentując zapowiedzianą na wtorek rekonstrukcję rządu. W drugiej części programu gościem był prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

- Procedura użycia artykułu 7 została kilka lat temu wymyślona, aby zastosować ją w stosunku do Węgier, a nie do Polski. Orban o tym wie - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller, były premier i były szef SLD. Jak dodał, "Orban jest na liście zagrożonych", a więc "złoży weto, gdyby doszło do głosowania, we własnym dobrze pojętym interesie". Drugim gościem programu był Janusz Lewandowski, były komisarz UE, europoseł PO.

Polacy abdykowali z miejsca, które (...) wypracowaliśmy. To jest koniec naszego marzenia o solidarności - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" były opozycjonista Andrzej Celiński. - Andrzej posługuje się czymś, co sprawia, że PiS wygrywa w tej grze poparcia społecznego. Mianowicie takie poczucie wyższości, które z jego ust i jego wypowiedzi tutaj bije: "my normalni, oni nienormalni" - skomentował słowa Celińskiego socjolog prof. Paweł Śpiewak. W pierwszej części programu gośćmi byli Mirosław Żukowski (szef działu sportowego Rzeczpospolitej) i Jakub Kot (komentator Eurosportu, skoczek narciarski).

Jeśli środowisko lekarskie domaga się, aby udział wydatków na ochronę zdrowia się zwiększał, to oznacza, że udział wydatków na coś innego powinien się zmniejszyć - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 prof. Grzegorz Kołodko z Akademii im. Leona Koźmińskiego. Były wicepremier wskazał też na potrzebę wejścia Polski do strefy euro. - Dzisiaj premier Morawiecki ma bardzo trudną partię do rozegrania, bo tu się kryje ekonomia i polityka - zaznaczył. Gościem drugiej części programu był prof. Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych.

- Minister Konstanty Radziwiłł nie dostrzega pewnych procesów, które uderzają w pacjenta - powiedział w "Faktach po Faktach" onkolog Cezary Szczylik. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił z kolei, że nie po raz pierwszy minister bagatelizuje problemy w ochronie zdrowia. W pierwszej części programu gośćmi byli prof. Tomasz Nałęcz i Marek Migalski.

Tak długo, jak Nowoczesna jest wierna ideałom, tak długo będę jej wierny - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, komentując swoją przyszłość w partii po tym, jak przestał być jej przewodniczącym. Gośćmi drugiej części programu byli przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia - były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) i Tomasz Latos (PiS).

- Premierzy są marionetkami. Pan prezydent może już marionetką nie jest, ale jest człowiekiem, który wykazuje zupełny brak odpowiedzialności za państwo - ocenił Aleksander Hall w "Faktach po Faktach". - To, co PiS robi, to odsunięcie jednych i wsadzenie w to miejsce drugich - przekonywała Monika Płatek. Z kolei Ryszard Bugaj zwrócił uwagę na prawdopodobne zwycięstwo PiS w kolejnych wyborach. - Mnie to nie będzie cieszyć, ale byłbym też zatroskany, gdyby to opozycja zwyciężyła - dodał.

To nie jest tak, że to jest robione wszystko na zasadzie szaleństwa. Pewna ogólna zasada opanowania kolejnych sfer życia w Polsce uznana jest po prostu za na tyle ważną, że warto zaryzykować konflikt. Potem ten konflikt się rozwiąże w momencie, kiedy już sprawy sądów, czy samorządów, czy wyborów będą rozwiązane - powiedział amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (UKSW). - To jest katastrofa wizerunkowa - ocenił Marek Ostrowski, komentator TVN24 BIS ("Polityka"). Wraz z pozostałymi gośćmi "Faktów po Faktach" - byłym wiceszefem MSZ Pawłem Kowalem i profesorem Waldemarem Dziakiem - komentowali m.in. spór polskiego rządu z Komisją Europejską.