Świat

Zwierzęta na tle ofiar Holokaustu. Trybunał dopuszcza zakaz druku

Świat

Deutsches Bundesarchiv/wikipedia.orgWięźniowie obozu koncentracyjnego Dachau

Niemiecki sąd mógł zakazać publikacji plakatów przedstawiających źle traktowane zwierzęta na tle obozów koncentracyjnych i ofiar Holokaustu - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Taki zakaz nie naruszył swobody wypowiedzi.

Sprawa rozpatrywana przez Trybunał dotyczyła niemieckiej organizacji PETA walczącej o etyczne traktowanie zwierząt. Planowała ona kampanię reklamową "Holokaust na twoim talerzu", mającą zwrócić uwagę na to, jak ludzie traktują zwierzęta. W jej ramach zamierzała opublikować zdjęcia zwierząt na tle obozów koncentracyjnych i ofiar holokaustu.

Wiele instancji, jedna decyzja

Jeden z plakatów - "Ostateczne upokorzenie" - przedstawiał zdjęcie świń po uboju na tle spiętrzonych ciał ofiar holokaustu. Na innym, zatytułowanym "Jeżeli uwzględnimy zwierzęta - każdy jest nazistą", było zdjęcie rzędów kur w klatkach na tle rzędów więźniów na obozowych pryczach.

O zakaz publikacji tych plakatów wystąpili do sądu Członkowie Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Twierdzili, że planowana kampania jest obraźliwa i narusza ludzką godność oraz prawa osobiste członków ich rodzin, którzy zmarli w obozach koncentracyjnych.

Sąd I instancji wydał zakaz publikacji plakatów, a sądy wyższych instancji podtrzymały ten wyrok. PETA skierowała więc sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu, oskarżając niemieckie władze o naruszenie swobody wypowiedzi, wyrażonej w art. 10 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Na równi ze zwierzętami

Europejski Trybunał uznał w czwartek, że nie doszło do naruszenia art. 10 konwencji (sygn. 43481/09). Przyznał, że zakaz publikacji plakatów stanowił ingerencję w swobodę wypowiedzi. Ingerencja ta była jednak - zdaniem ETPC - uzasadniona, bo jej celem była bowiem ochrona praw osobistych i reputacji ofiar holokaustu oraz członków ich rodzin.

ETPC zauważył, że kampania, którą chciała zorganizować PETA, niewątpliwie miała być prowadzona w interesie publicznym. W jej ramach więźniowie obozów koncentracyjnych zostali jednak postawieni na równi ze zwierzętami. Jest to sprzeczne z niemieckim prawem, które człowieka i godność ludzką stawia w swoim centrum - orzekł Trybunał, przywołując orzeczenie niemieckiego sądu.

Choć celem kampanii nie było poniżenie ofiar Holokaustu, to sprawa nie może być rozpatrywana w oderwaniu od historycznego i społecznego kontekstu - podkreślił ETPC. Przypomniał, że Niemcy mają wobec Żydów szczególne zobowiązania, i w tym kontekście zakaz publikacji plakatów należy uznać za wystarczająco i właściwie uzasadniony.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsches Bundesarchiv/wikipedia.org