Świat

Źródło w MON Rosji: Wojsko wraca na granicę z Ukrainą

Świat

Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie zgromadzili już 16 tys. żołnierzy na granicy
Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie zgromadzili już 16 tys. żołnierzy na granicyRussian-Ukrainian War | Youtube
wideo 2/24

Rosja przerzuca w rejon granicy z Ukrainą cztery batalionowe zgrupowania taktyczne 7. i 76. dywizji desantowo-szturmowej, 56. brygady desantowo-szturmowej i 19. samodzielnej brygady zmotoryzowanej - poinformował we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". To kolejne doniesienia o zwiększaniu obecności wojskowej Rosji w rejonie konfliktu w Donbasie.

Rosyjska gazeta powołała się na źródło zbliżone do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Nie wykluczyło ono, że liczebność przerzucanych wojsk zostanie zwiększona.

Rozmówca "Wiedomosti" wyjaśnił, że ten "przerzut wojsk ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa granicy w związku z niejednokrotnymi przypadkami jej naruszania ze strony ukraińskich formacji zbrojnych". Informator dziennika zauważył, że "po wycofaniu w końcu kwietnia sił lądowych w głąb kraju w pobliżu granicy z Ukrainą pozostały tylko nieznaczące siły specnazu".

Źródło "Wiedomosti" podało, że myśliwce i śmigłowce uderzeniowe sił powietrznych Rosji przystąpiły do patrolowania granicy już kilka dni temu.

Ukraińcy mówią o 16 tys. Rosjan na granicy

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij oświadczył w poniedziałek, że na wschodniej granicy Ukrainy znajduje się około 16 tys. rosyjskich wojskowych. Rozmówca moskiewskiej gazety temu zaprzeczył. Według niego Parubij zawyżył liczebność rosyjskich wojsk na granicy kilkakrotnie.

"Ukraińskie prowokacje" na granicy

W sobotę Rosja oskarżyła Ukrainę o podejmowanie prowokacyjnych działań na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Ostrzegła też, że będzie udaremniać wszelkie próby naruszania granicy przez stronę ukraińską. O stanowisku Rosji poinformowało jej MSZ w specjalnym oświadczeniu, w którym opisało pięć przypadków naruszenia w ostatnich dziesięciu dniach rosyjskiej granicy przez siły zbrojne Ukrainy.

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: