Świat

Zrezygnował z ambicji, bo nie chce wzmacniać Trumpa

Świat

Zrezygnował z ambicji, bo nie chce wzmacniać Trumpa
TVN 24Michael Bloomberg nie wystartuje w wyborach prezydenkich

Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg ogłosił w poniedziałek, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich w USA, gdyż obawia się, że startując jako trzeci, niezależny kandydat wzmocniłby szanse na zwycięstwo Republikanina Donalda Trumpa.

"Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"
"Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"tvn24
wideo 2/20

Tym samym 74-letni miliarder i filantrop zakończył trwające od kilku miesięcy spekulację, że przygotowuje się do startu o fotel prezydenta USA w listopadowych wyborach jako kandydat niezależny. W poście opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej Bloomberg View, były burmistrz Nowego Jorku wyjaśnił, że w trzyosobowym wyścigu prezydenckim (czyli kandydata nominowanego przez Partię Republikańską (GOP), kandydata demokratów oraz kandydata niezależnego) najprawdopodobniej nikt nie zdobyłby wymaganej większości ponad 50 proc. głosów. Wówczas zaś, zgodnie z zasadami, o tym kto zostanie prezydentem USA, zdecydowałaby Izba Reprezentantów USA. A ponieważ jest ona pod kontrolą GOP, to najpewniej prezydentem zostałby kontrowersyjny miliarder Donald Trump lub jego najważniejszy rywal w trwających republikańskich prawyborach ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz.

Trump to niebezpieczeństwo

Zdaniem Bloomberga zwycięstwo magnata nieruchomości i także nowojorczyka Donalda Trumpa byłoby niebezpieczne dla kraju. - Trump prowadzi najbardziej demagogiczną i dzielącą kraj kampanię prezydencką od kiedy pamiętam, żerując na ludzkich uprzedzeniach i lękach - ocenił Bloomberg.

Dodał, że niepokoi go antymuzułmańska retoryka Trumpa, który zagroził, że jeśli zostanie prezydentem USA to wprowadzi zakaz wjazdu do USA dla wszystkich muzułmanów, a także jego zapowiedzi prowadzenia wojen handlowych z Chinami czy Japonią. Wytknął też Trumpowi, że zbyt długo zajęło mu odcięcie się od wspierającego go nacjonalisty i byłego członka Ku Klux Klanu Davida Duke'a, który powiedział, że byłoby "zdradą dziedzictwa", jeśli jakiś biały Amerykanin nie zagłosowałby na Trumpa. - To wszystko dzieli nas w kraju i kompromituje nasze moralne przywództwo poza granicami - ocenił Bloomberg. Zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich mogłoby jego zdaniem "wzmocnić naszych wrogów i zagrozić bezpieczeństwu naszych sojuszników".

Demokratom też się dostało

Ale Bloomberg nie szczędził krytyki także pod adresem kandydatów demokratów: Hillary Clinton i jej rywala - przedstawiającego się jako socjalista senatora z Vermont Berniego Sandersa. Zarzucił im popadanie w ekstremizm, gdy krytykują w kampanii wolny handel oraz rynki finansowe.

Na decyzję Bloomberga najpewniej wpłynęły sondaże, które nigdy nie dawały mu większych perspektyw na uzyskanie poparcia Amerykanów. Zgodnie z najnowszym sondażem Reutersa i Ipsos, tylko 12 proc. wyborców zadeklarowało, że głosowałoby na Bloomberga, gdyby przyszło mu się zmierzyć w listopadowych wyborach z Trumpem i faworytką demokratów, byłą szefową dyplomacji Hillary Clinton. Aż 41 proc. respondentów tego sondażu stwierdziło, że zagłosowałoby na Clinton, a 31 proc., że poparłoby Trumpa. Bloomberg był początkowo demokratą, potem odszedł z Partii Demokratycznej i przystąpił do republikanów, ubiegając się w 2001 roku o urząd burmistrza Nowego Jorku. Jednak porzucił również republikanów, a w ostatnich latach stał się obiektem ich ataków jako zwolennik ograniczenia dostępu do broni. Jak pisał kilka tygodni temu "New Jork Times", Bloomberg poważnie rozważał start w wyborach prezydenckich. Zamówił m.in. sondaż, aby sprawdzić, jakie mógłby zyskać poparcie wyborców, konkurując z Clinton i Trumpem, a także był skłonny przeznaczyć nawet 1 mld dolarów ze swej fortuny na kampanię prezydencką. Majątek Bloomberga, który jest założycielem serwisu informacyjnego Bloomberg i szefem oraz właścicielem tej firmy, wyceniany jest na 41 mld dol. Jest on siódmy na liście najbogatszych Amerykanów magazynu "Forbes".

Autor: kg/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna | Nightscream

Raporty: