Świat

Żona przywódcy dżihadu ujęta na libańskiej granicy

Świat

ISAbu Bakr al-Bagdadi to słynący z okrucieństwa przywódca Państwa Islamskiego

Libańskie wojsko poinformowało o zatrzymaniu żony Abu Bakra al Bagdadiego, przywódcy fanatycznego Państwa Islamskiego. Kobieta miała wraz z synem próbować przedostać się przez granicę z Syrii do Libanu. Nie wiadomo, dlaczego podjęła taką próbę.

Do zatrzymania miało dojść w ostatnich dniach. Nie podano imion ani narodowości kobiety i jej syna. Nie wiadomo, o którą żonę przywódcy Państwa Islamskiego chodzi. Bagdadi ma na pewno więcej niż jedną, nie ma jednak informacji na temat liczby zarówno jego żon, jak i dzieci.

Wcześniej w tym roku media opublikowały zdjęcia Sadżi Hamid al Dulaimi, jednej z żon Bagdadiego. Nie wiadomo jednak, czy zatrzymana kobieta to właśnie ona - podaje telewizja Al-Arabija.

Według libańskiej gazety "As-Safir" wojsko zdołało pojmać kobietę i jej syna w wyniku akcji "skoordynowanej z obcym wywiadem". Oznacza to najpewniej otrzymanie informacji od któregoś z państw zaangażowanych w zwalczanie Państwa Islamskiego.

Niebezpieczna granica

Nie wiadomo w jakim celu żona przywódcy Państwa Islamskiego, kontrolującego znaczną część Iraku i Syrii, próbowała przedostać się do Libanu. To małe państwo na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego jest cennym zapleczem dla wielu organizacji prowadzących wojnę w Syrii z reżimem Baszara Assada. Przez słabo kontrolowaną granicę przepływają duże ilości uzbrojenia i ludzi.

W ciągu ostatnich miesięcy libańskie siły bezpieczeństwa zaostrzyły kontrole graniczne i wzmogły działania wymierzone w dżihadystów z IS. W związku z tą operacją udało się zatrzymać wielu bojowników podejrzanych o chęć przeprowadzenia na terytorium Libanu operacji terrorystycznych. Wysłannicy IS mieli także wzmocnić lokalne struktury organizacji w graniczącym z Syrią państwie.

Autor: mk / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: IS

Tagi:
Raporty: