Świat

Żona odsuniętego od władzy premiera z mandatem po mężu

Świat


Kulsoom Nawaz Sharif, żona oskarżanego o korupcję byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, zdobyła mandat poselski wakujący po mężu. Świadczą o tym wstępne wyniki niedzielnych wyborów uzupełniających do parlamentu.

Kulsoom Nawaz Sharif, reprezentująca rządzącą Pakistańską Ligę Muzułmańskiej Nawaz, uzyskała ponad 61 tysięcy głosów w okręgu wyborczym w Lahaur na wschodzie kraju - podała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na komisję wyborczą.

Małżonka byłego premiera otrzymała o około 15 tysięcy więcej niż jej główna rywalka, Yasmin Rashid, reprezentująca Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości.

Ostateczne wyniki głosowania zostaną podane w tym tygodniu.

Test popularności

Jak poinformowała AFP, wybory były testem popularności dla byłego premiera Sharifa, który w lipcu w wyniku afery korupcyjnej został pozbawiony funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy i musiał również zrzec się mandatu posła.

Sąd podjął taką decyzję w wyniku związanego z tak zwaną aferą Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących Sharifa i jego rodziny. Uznano, że nie jest on już "prawdomówny ani uczciwy" i nakazano wszczęcie śledztwa karnego w jego sprawie. Sharifowi zarzucano, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci.

Na stanowisku szefa rządu Sharifa tymczasowo zastąpił jego sojusznik, były minister do spraw ropy Shahid Khaqan Abbasi i również członek PML-N.

Kampania w imieniu matki

Kulsoom Nawaz Sharif nie była obecna w kraju podczas głosowania. Kobieta przebywa w Londynie na leczeniu nowotworu. Córka Sharifów, Maryam Nawaz, prowadziła kampanię wyborczą w imieniu matki.

Wybory nowego parlamentu Pakistanu mają odbyć się w przyszłym roku.

W związku ze skandalem wokół Panama Papers, który wybuchł na początku kwietnia 2016 roku, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe. Z kancelarii prawnej Mossack Fonseca w Panamie wyciekło w sumie 11,5 miliona dokumentów dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokowanie pieniędzy w rajach podatkowych.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP