Żołnierz IRA przed sądem po 31 latach. Za słynny zamach w Hyde Parku

UPPA/BE&WW zamachu zginęło czterech żołnierzy

W londyńskim sądzie Irlandczykowi, byłemu członkowi IRA, przedstawiono zarzut morderstwa czterech kawalerzystów ze straży królowej Elżbiety II w 1982 r. W zamachu w sercu Londynu czasie parady w Hyde Parku wybuchła bomba podłożona w samochodzie. Był to jeden z największych zamachów przeprowadzonych przez Irlandzką Armię Republikańską.

John Downey, dziś ma 61 lat, został oskarżony o poczwórne morderstwo żołnierzy królewskiej kawalerii oraz spowodowanie obrażeń u 23 innych osób 20 czerwca 1982 r.

Zatrzymany w niedzielę

Według oskarżenia, Downey jest odpowiedzialny za stworzenie i zainstalowanie w samochodzie zaparkowanym w sąsiedztwie Pałacu Buckingham ładunku wybuchowego, który doprowadził do tragedii. Downey został zatrzymany w niedzielę i od razu przewieziony do aresztu.

Dwa zamachy. IRA świętowała

Zamach bombowy w Hyde Parku przeprowadzony 31 lat temu był jedną z najsłynniejszych akcji IRA w Wielkiej Brytanii. Dzień po eksplozji, która zabiła też siedem koni, w Regent's Park wybuchł kolejny ładunek - tym razem zabijając siedmiu członków Królewskiej Orkiestry dającej wtedy koncert.

Do obu zamachów przyznała się Irlandzka Armia Republikańska, walcząca w latach 80-tych zaciekle o opuszczenie przez armię brytyjską Irlandii Północnej.

W 1998 r. doszło do podpisania porozumienia między IRA i londyńskim rządem, które zakończyło trwający ponad trzy dekady konflikt.

Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: UPPA/BE&W

Pozostałe wiadomości