Świat

"Zobaczymy, jak działają". Łukaszenka zleca kontrolę gotowości wojsk obrony terytorialnej

Świat

Łukaszenka wizytuje mińskie zakłady zbrojeniowe
president.gov.byAlaksandr Łukaszenka wizytuje mińskie zakłady zbrojeniowe

Prezydent Białorusi polecił sprawdzenie gotowości wojsk obrony terytorialnej. - Tylko obrona ogólnonarodowa może zagwarantować bezpieczeństwo państwa - oświadczył Alaksandr Łukaszenka.

- Sekretariatowi Rady Bezpieczeństwa polecam, żebyśmy w jakimś przedziale czasowym, trzeba wybrać ten moment, mogli na mój rozkaz uruchomić wojska obrony terytorialnej w rejonie (powiecie), mieście i na innym obszarze w skali całego obwodu. Zobaczymy, jak działają wojska obrony terytorialnej – powiedział Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z dowództwem obrony terytorialnej.

Prezydent zaznaczył, że w Białorusi istnieją plany użycia wojsk obrony terytorialnej i są określone obiekty, które powinny one chronić. Powiedział jednak, że niepokoi go co innego: - Są plany, są obiekty, są papiery, ludzie, dowódcy itp., ale czy jesteśmy gotowi działać w warunkach wojennych i uruchomić całą obronę terytorialną? - mówił.

Jak działać i mieć wyobrażenia

- Jak pokazuje wielowiekowe doświadczenie, tylko nadając obronie charakter ogólnonarodowy można zagwarantować udaną obronę państwa – podkreślił Łukaszenka. Jego zdaniem, właśnie dlatego stworzono na Białorusi obronę terytorialną.

Łukaszenka przypomniał, że w okresie pokoju organami dowodzenia obrony terytorialnej są m.in. sztab generalny i organa władzy lokalnej. Zaznaczył, że każdy szef władzy lokalnej powinien wiedzieć, jak działać i mieć wyobrażenie o liczebności wojsk obrony terytorialnej.

Skrytykował władze lokalne za to, że nie poświęcają wystarczającej uwagi tej sferze, i podkreślił, że należy zwiększyć efektywność kierowania wojskami obrony terytorialnej.

- Na razie nie jest to, delikatnie mówiąc, najsilniejsze ogniwo w tym systemie – oznajmił.

Podkreślił, że poziom przygotowania członków kierownictwa powinien być taki, żeby w razie konieczności mogli oni samodzielnie zorganizować niezawodną obronę w swoim rejonie.

- Do tego niezbędne jest nabycie praktycznych nawyków – oświadczył.

"Zwiększamy mobilność sił zbrojnych"

Szef państwa polecił także stworzyć zapas broni i innych zasobów materialnych dla wojsk obrony terytorialnej. - Powinniśmy zrobić to wszystko, aby gubernator miał w tym temacie taką samą orientację jak na przykład w technologii kampanii siewnej – zaznaczył.

Łukaszenka powtórzył, że białoruska armia powinna być mobilna i dysponować mobilnym sprzętem.

- Zwiększamy mobilność naszych sił zbrojnych, by mogły one przerzucić wystarczającą ilość mobilnych, przygotowanych ludzi w dowolny punkt Białorusi – dodał.

O tym, że Białoruś powinna zwiększyć mobilność swoich sił zbrojnych, Łukaszenka mówił kilkakrotnie w 2014 r., po wybuchu konfliktu na Ukrainie.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by