Zniknął jeden z symboli Rzymu - światło w papieskim apartamencie

Świat


Z nocnego krajobrazu Rzymu zniknął jeden z jego symboli - światło w oknie w papieskim apartamencie Pałacu Apostolskiego. Od dekad mieszkańcy i pielgrzymi mieli zwyczaj patrzeć na zapalone do późnych godzin światło, symbol czuwania papieża nad Wiecznym Miastem.

Światło nie pali się, ponieważ papież Franciszek nie mieszka w apartamencie wielu jego poprzedników. Ku powszechnemu zdumieniu postanowił pozostać w skromnym mieszkaniu w Domu świętej Marty, hotelu dla hierarchów kościelnych w Ogrodach Watykańskich. Wiele wskazuje na to, że nie zmieni zdania i nie przeniesie się do pustego apartamentu w Pałacu Apostolskim. Bywa tam przy okazji południowej modlitwy, ale i to spotkanie z wiernymi odbywa się często na placu Świętego Piotra, po mszach, odprawianych przez papież.

"Latarnia nadziei zgasła"

Mieszkańcy Rzymu i turyści z całego świata wieczorami wciąż spoglądają w okno i widzą, że jest ono zawsze pogrążone w ciemnościach, a okiennice są zamknięte. Ksiądz Filippo Di Giacomo, komentator spraw watykańskich i publicysta włoskiej prasy przypomniał, że dla wielu pokoleń rzymian światło to było swoistą "latarnią nadziei". W ten sposób - podkreślił - podtrzymywano podczas kolejnych pontyfikatów mit, że papież pracuje do późnej nocy w gabinecie nad problemami Kościoła i świata. Okno było też symbolem kolejnych pontyfikatów; ich tajemnic, dramatów, historycznych wydarzeń i otaczających je legend. Po Janie Pawle II i Benedykcie XVI "nadszedł papież Franciszek, który - jak się wydaje - chcąc wszystko uporządkować, zgasił światło i zamknął okiennice" - zauważył ks. Di Giacomo na łamach weekendowego magazynu dziennika "La Repubblica". W ten sposób - jak podsumował - kolejny z odwiecznych symboli Rzymu przestał przemawiać.

Autor: nsz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: