Świat

Znany chiński reżyser ukarany grzywną. Ma za dużo dzieci

Świat

Wikimedia Commons | KanegenZnany chiński reżyser zapłacił grzywnę wysokości 900 tys. euro, bo ma za dużo dzieci

Chińskie władze poinformowały, że Zhang Yimou naruszył zasadę polityki jednego dziecka i dlatego został skazany na grzywnę wysokości 7,48 mln juanów (900 tys. euro). Sławny reżyser ma ze swoją obecną żoną dwóch synów i córkę. Oficjalnie przeprosił za naruszenie prawa i zapłacił nałożoną grzywnę w komisji planowania rodziny.

Dzieci twórcy filmów takich jak "Hero" czy "Dom Latających Sztyletów" i jego obecnej żony, aktorki Chen Ting, przyszły na świat zanim para się pobrała w 2011 roku - podało biuro propagandy w Binghu, w okręgu miejskim Wuxi.

Przyznaje się i przeprasza

62-letni reżyser przyznał się do naruszenia polityki jednego dziecka i złożył publiczne przeprosiny. Zhang Yimou, który ma jeszcze jedną córkę z pierwszego małżeństwa, powołał się przy tym na szacunek dla starej tradycji, traktującej dzieci jako gwaranta dobrobytu dla rodziny.

Wysokość grzywny ustaliło dziewięć zespołów śledczych

Wysokość grzywny, nałożonej na Zhanga Yimou, obliczono z uwzględnieniem jego dochodów. Badania nad jej ustaleniem prowadziło dziewięć zespołów śledczych przez ponad pół roku. Jak podała lokalna prasa w Wuxi, grzywna za pierwsze dziecko miała wynieść trzykrotny łączny dochód małżonków z roku 2000, czyli roku poprzedzającego narodziny syna.

Według prasy kara za kolejne dzieci miała wynosić od pięciu do ośmiu razy więcej niż przeciętny roczny dochód plus nieokreśloną wielokrotność łącznego dochodu małżonków w tamtych latach.

- W piątek reżyser i jego żona Chen Ting zapłacili całą kwotę w komisji planowania rodziny - podało na swoim blogu biuro propagandy w miejscu zamieszkania pary, Binghu, w okręgu miejskim Wuxi we wschodnich Chinach.

Autor: jlo / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons | Kanegen