"Oznaki aktywności" w Jongbjon. Reaktor jądrowy znów działa?

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | W. Keith LuseJongbjon to główny ośrodek badawczy w kraju

Pjongjang być może próbuje wznowić pracę reaktora nuklearnego w Jongbjon - twierdzą eksperci amerykańskiego think tanku zajmującego się sprawami bezpieczeństwa, powołując się na zdjęcia satelitarne z Korei Północnej.

Według analizy grupy 38 North, projektu monitorującego Koreę Północną na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie, na razie za wcześnie, by jednoznacznie określić, co oznaczają "oznaki aktywności" w rejonie reaktora jądrowego Jongbjon. Według badaczy, z reaktora wydobywa się para, stopniał także śnieg na jego dachu.

"Jedną z możliwości jest to, że Koreańczycy z Północy są na wczesnym etapie ponownego uruchomienia reaktora po przerwie w działalności" - napisano w raporcie.

Swoje wnioski 38 North oparło na obserwacji zdjęć satelitarnych zrobionych pomiędzy 24 grudnia a 11 stycznia. "Jednakże, obiekt był ostatnio obserwowany jedynie przez kilka tygodni, więc jest za wcześnie, by wyciągnąć ostateczne wnioski; określić, czy projekt posuwa się naprzód, a także, czy może powodować problemy" - napisano.

Eksperci twierdzą jednak, że jasno można stwierdzić, iż na przełomie 2014 i 2015 roku reaktor pracował.

Reaktor wraca do pracy?

W kwietniu 2014 roku północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że Pjongjang wznowi prace nad programem nuklearnym w swoim głównym ośrodku w kraju. Stwierdzono, że w ośrodku zostaną wznowione prace nad programem nuklearnym, którego efekty będą wykorzystywane zarówno w gospodarce jak i wojsku.

KCNA przekazała, że ponowne uruchomienie reaktora ma też rozwiązać problem "poważnych" niedoborów energii elektrycznej.

Symbol koreańskiego programu atomowego

Jongbjon to główny ośrodek badawczy w kraju. To tam Korea Północna zbudowała swój pierwszy, eksperymentalny reaktor jądrowy. W lutym 2007 r. ONZ po serii rozmów z Phenianem ogłosiła, że ośrodek zostanie zamknięty po kontroli inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

W zamian za ten krok Korei Północnej kraje zachodnie udzieliły wtedy pomocy gospodarczej. W czerwcu 2008 r. w obecności dyplomatów z wielu krajów oraz dziennikarzy wysadzono w powietrze chłodnię kominową ośrodka, tym samym symbolicznie kończąc prace nad programem nuklearnym reżimu w Phenianie. Jak się okazuje, być może nieostatecznie.

Autor: pk\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | W. Keith Luse