"Znaczny postęp w ostatecznym tekście, praca nad aneksami"


W opracowywaniu tekstu układu w sprawie irańskiego programu atomowego pomiędzy Teheranem a sześcioma mocarstwami doszło do "znacznego postępu" - oznajmił wiceszef irańskiego MSZ i jednocześnie negocjator Abbas Aragczi.

- Osiągnęliśmy znaczny postęp w ostatecznym tekście, lecz jeszcze pracujemy nad aneksami - powiedział Aragczi po przybyciu do Wiednia na kolejną rundę negocjacji w sprawie ostatecznego układu, który ma być podpisany do 30 czerwca.

2 kwietnia przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) osiągnęli w Lozannie ramowe porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego, zawierające kluczowe punkty przyszłego układu. Jego celem jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji szkodzących irańskiej gospodarce. Porozumienie to zakłada, że ograniczenia w sprawie wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat. Główne elementy tej umowy to ograniczenie irańskich zdolności wzbogacania uranu o ponad dwie trzecie. Iran ma dysponować ok. 6 tys. aktywnych wirówek (wobec 19 tys. obecnie). W zamian za ograniczenie programu, amerykańskie i europejskie sankcje nałożone na Iran będą stopniowo uchylane, ale dopiero po stwierdzeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że władze tego kraju wypełniają wynikające z umowy zobowiązania. Zachód podejrzewa, że pod przykrywką cywilnego programu Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Teheran utrzymuje, że program nuklearny ma charakter pokojowy i zapewnia, że współpracuje z MAEA w sprawie wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości w tej sprawie.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości