Świat

Zmniejszyli głód o połowę - dostali 250 tys. dolarów

Świat

 
wikipedia.org/worldfoodprize.orgPrezydenci Kufour i Lula da Silva. Wspólne zdjęcie wykonane w 2005 roku

Byli prezydenci Ghany i Brazylii - John Kufour i Luiz Inacio da Silva - zostali nagrodzeni prestiżową World Food Prize za zmniejszenie ilości głodujących w swoich krajach o połowę. Oprócz wyróżnienia dostaną 250 tys. dolarów nagrody.

To pierwszy raz w 25-letniej historii nagrody, gdy doceniono rolę przywódców państw w walce z jedną z największych plag. Jak się ocenia, około 925 milionów ludzi na całym świecie chronicznie cierpi głód.

Kufour był prezydentem Ghany w latach 2001-2009. Luiz Onacio da Silva głową brazylijskiego państwa od 2003 do 2010 roku.

- Prezydent Kufour i prezydent Lula da Silva stanowią przykład dla innych przywódców politycznych na świecie - powiedział Kenneth Quinn, dyrektor nagrody World Food Prize.

Obaj mężowie stanu odbiorą nagrodę podczas trzydniowego sympozjum jesienią, dokładnie 16 października.

Porażka głodu

W trakcie swoich rządów Lula wprowadził w życie program "Zero Głodu", który stał się priorytetowy. Obejmował on m.in. pomoc finansową dla najbiedniejszych, zapewnienie darmowych posiłków uczniom na stołówkach szkolnych i aktywizację zawodową bezrobotnych i ludzi marginesu.

Podobne działania, z wykorzystaniem państwowego i prywatnego kapitału prowadził Kufour. Znalazł się tam m.in. program jeden posiłek dziennie dla uczniów i edukowania rolników na temat najlepszych form gospodarowania. 25-milionowa Ghana była pierwszym krajem subsaharyjskim, któremu udało się zmniejszyć głód o połowę.

Nagroda World Food Prize została ustanowiona przez zdobywcę Pokojowej Nagrody Nobla Normana Borlauga. Sam Borlaug - amerykański profesor genetyki i agronom został wyróżniony przez Komitet Noblowski za stworzenie "zielonej rewolucji" i wyprodukowanie odpornych na choroby bardzo plennych odmian pszenicy. Dzięki temu - jak szacują niektórzy - udało się uratować około miliarda ludzi przed śmiercią głodową.

World Food Prize przyznawana jest corocznie 16 października w oenzetowski Światowy Dzień Żywności (World Food Day).

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/worldfoodprize.org