Świat

Zmiana warty w Irlandii

Świat

Aktualizacja:

Fine Gael (Partia Jedności Irlandzkiej) i Partia Pracy porozumiały się w niedzielę nad ranem w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformował desygnowany na nowego premiera Enda Kenny. - Jestem szczęśliwy, mogąc poinformować, że osiągnęliśmy porozumienie, którego szczegółowe ustalenia są jeszcze opracowywane - powiedział.

W przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu wyborach parlamentarnych w Irlandii pierwsze miejsce zajęła konserwatywna partia Fine Gael, zdobywając 76 miejsc w 166-osobowej Izbie Posłów (izbie niższej). 37 miejsc zdobyło drugie najsilniejsze ugrupowanie - Partia Pracy.

Koalicja po tygodniu rozmów

Do uzyskania bezwzględnej większości zabrakło zwycięskiej partii ośmiu mandatów i dlatego desygnowany na premiera Enda Kenny prowadził od poniedziałku rozmowy z przewodniczącym Partii Pracy Eamonem Gilmore.

W wyborach dotkliwą klęskę poniosła rządząca dotychczas partia Fianna Fail ustępującego premiera Briana Cowena.

Przedterminowe wybory to efekt dramatycznego kryzysu finansów publicznych Irlandii, spowodowanego koniecznością wsparcia zagrożonych bankructwem banków prywatnych. By sprostać tym wydatkom, Dublin musiał się zgodzić na przyjęcie pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - na warunkach, które zdaniem wielu Irlandczyków ograniczają suwerenność ich państwa.

Źródło: PAP