"Zmiana w podejściu Kaczyńskiego do Orbana". Węgierskie media o spotkaniu w Niedzicy

Węgierskie media o spotkaniu Kaczyński-Orban
Węgierskie media o spotkaniu Kaczyński-Orban
tvn24
tvn24Węgierskie komentarze po spotkaniu Kaczyński-Orban

Jeszcze w zeszłym roku Jarosław Kaczyński odmówił spotkania z Viktorem Orbanem, gdy ten przybył do Polski z oficjalną wizytą - przypominają media w Budapeszcie. Środowe spotkanie szefów dwóch partii rządzących jest szeroko komentowane w węgierskiej prasie.

Media na Węgrzech podkreślają, że oficjalnie nie wiadomo, co było tematem ponad 6-godzinnych rozmów Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem - zwraca uwagę przebywający w Budapeszcie reporter TVN24 Cyprian Jopek.

Przed spotkaniem Orbana z Cameronem

Padają jednak sugestie, że najprawdopodobniej jednym z głównych tematów była planowana nowa polityka imigracyjna Wielkiej Brytanii, która ograniczyłaby pomoc socjalną dla Polaków i Węgrów pracujących na Wyspach Brytyjskich. Kaczyński i Orban mogli więc rozmawiać nad wspólnym stanowiskiem względem forsowanego przez Davida Camerona projektu.

Temat ten jest o tyle prawdopodobny, że na czwartek zaplanowano w Budapeszcie spotkanie Viktora Orbana z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

"Zmiana w podejściu Kaczyńskiego"

Węgierskie portale zauważają ponadto, że nieoficjalne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem ma miejsce w momencie, gdy polski rząd krytykowany jest przez międzynarodową prasę tak samo, jak krytykowany był rząd węgierski. A zmiany pod rządami PiS są bardzo podobne do zmian wprowadzanych przez rząd Fideszu.

W węgierskiej prasie zwracana jest również uwaga na "zmianę w podejściu Jarosława Kaczyńskiego do premiera Węgier".

Węgrzy przypominają, że w zeszłym roku, gdy Viktor Orban spotkał się z Władimirem Putinem w Budapeszcie, niedługo później prezes PiS odmówił spotkania z szefem węgierskiego rządu, gdy ten przybył z oficjalną wizytą do Polski.

Węgierska Niedzica

W węgierskich mediach zwracana jest również uwaga na nieprzypadkowe miejsce, w którym Kaczyński z Orbanem się spotkali. Jak piszą w gazetach, rozmowy miały miejsce w "węgierskiej Niedzicy", którą nazywają tak, bo ta miejscowość była częścią Wielkich Węgier do 1918 roku.

Autor: mm//gak / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości