Złapali szefa wywiadu Libii

Świat

Aktualizacja:

Mauretańskie służby bezpieczeństwa aresztowały byłego szefa libijskiego wywiadu Abdullaha al-Senussi'ego - poinformowały państwowe media. Pod jego dowództwem siły bezpieczeństwa "popełniały akty nieludzkie wobec ludności cywilnej, pozbawiając ludzi ich fundamentalnych praw" - twierdzi Międzynarodowy Trybunał Karny.

Al-Senussi został aresztowany w piątek wieczorem na lotnisku Nawakszut (Mauretania) - podaje CNN powołując się na urzędnika państwowego Mauretanii. Al-Senussi to jeden z najbardziej poszukiwanych ludzi reżimu Muammara Kaddafiego. Mężczyzna w czasie aresztowania miał przy sobie fałszywy paszport z Mali.

Interpol wysłał za nim międzynarodowy list gończy, który był oznaczony tzw. "red notice". To najwyższa z sześciu kategorii tego dokumentu, co oznacza poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji. Interpol wydał nakaz aresztowania al-Senussi ws. domniemanych zbrodni przeciwko ludzkości.

Jest zaocznie skazany na dożywocie

Al- Senussi był jednym z najbliższych współpracowników Muammara Kaddafiego, prywatnie zaś - jego szwagrem. Był poszukiwany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Szef wywiadu był ostatnim przedstawicielem libijskiego reżimu poszukiwanym przez MTK za zbrodnie przeciwko ludzkości. 62-letni al-Senussi jest żonaty z siostrą drugiej żony Kaddafiego, Safii.

Al- Senussi został w 1999 roku skazany zaocznie przez sąd w Paryżu na dożywotnie więzienie za rolę w zamachu na samolot francuskich linii UTA w 1989 roku nad terytorium Nigru, w którym zginęło 170 osób.

Źródło: cnn.com, Reuters