TVN24 | Świat

Złamał kwarantannę 15 razy, zapłacił gigantyczną karę

TVN24 | Świat

Autor:
asty//bgr
Źródło:
PAP

Właściciel Catering Gourmet, firmy gastronomicznej z Buenos Aires, zapłacił milion argentyńskich peso (ponad 60 tysięcy złotych) tytułem kary za 15-krotne złamanie przepisów o obowiązkowej kwarantannie wprowadzonej w marcu w związku z epidemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W Argentynie, w której na COVID-19 zachorowało już ponad 1200 osób, a 37 zmarło, od 20 marca do 12 kwietnia obowiązują przepisy nakazujące obowiązkową kwarantannę. Restrykcji tych nie uznaje przedsiębiorca branży gastronomicznej Roberto Dutra.

Jak ustalił wydawany w Buenos Aires dziennik "La Nacion", właściciel spółki Catering Gourmet w ciągu zaledwie dziesięciu dni kwarantanny został złapany przez policję 15-krotnie za łamanie przepisów dotyczących epidemii i ostatecznie trafił do aresztu. Po kilku dniach 62-letni biznesmen wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji w wysokości miliona peso, co stanowi około 60 tysięcy złotych.

"Chorzy w szpitalach i medycy zostaliby pozbawieni 15 tysięcy dań"

Adwokat Roberto Dutry wyjaśnił argentyńskim mediom, że zatrzymanie i kara finansowa nałożona na biznesmena były "niewłaściwe". - Firma kierowana przez mojego klienta ma pozwolenie na dystrybucję posiłków, między innymi dla pracowników służby zdrowia i pacjentów. Gdyby nie ona, chorzy w szpitalach, a także pracujący tam lekarze i pielęgniarki zostaliby pozbawieni 15 tysięcy dań - dodał Carlos Vela, adwokat Dutry.

Przypadek argentyńskiego biznesmena odnotowywany jest przez media w Hiszpanii, w której dotychczasowy rekordzista łamania kwarantanny otrzymał już dziewięć mandatów. Każda z kar finansowych opiewa na kwotę od 100 do 600 euro.

W Hiszpanii pomiędzy 15 marca, kiedy wprowadzono obowiązkową kwarantannę, do 1 kwietnia zatrzymano 2311 osób. Łącznie w kraju tym za łamanie przepisów dotyczących epidemii koronawirusa wystawiono również ponad 270 tysięcy mandatów.

Autor:asty//bgr

Źródło: PAP