TVN24 | Świat

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają nowego prezydenta

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
Reuters
Pogrzeb prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Pogrzeb prezydenta Zjednoczonych Emiratów ArabskichReuters
wideo 2/2
Reuters Pogrzeb prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Dzień po śmierci prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalify ibn Zajida Al Nahajjana federalna Rada Najwyższa wybrała na jego następcę księcia koronnego, szejka Abu Zabi Muhammada ibn Zajeda an-Nahajana. Książę od jakiegoś czasu sprawował de facto władzę w kraju w związku z problemami zdrowotnymi prezydenta Chalify.

Zgodnie z konstytucją po śmierci prezydenta jego funkcję tymczasowo przejął - jak się okazało jedynie na moment - szejk Muhammed ibn Raszid al-Maktum, władca Dubaju, a także wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Federalna Rada Najwyższa, zrzeszająca władców siedmiu emiratów, miała 30 dni na wybranie nowego prezydenta, ale uczyniła to już następnego dnia po śmierci przywódcy kraju.

"Gratulujemy mu i ślubujemy mu wierność, podobnie jak nasz naród. Cały kraj będzie podlegać jego przywództwu, ku chwale" - napisał na Twitterze premier ZEA.

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich opuszczona do połowy masztu PAP/EPA/ALI HAIDER

Kim jest nowy prezydent ZEA?

61-letni MbZ - bo tak w skrótce Emiratczycy nazywają księcia Muhammada - już od lat de facto sprawował władzę w kraju w związku ze zdrowotną niedyspozycją swojego poprzednika. Szejk Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan rzadko był widywany publicznie od czasu udaru mózgu w 2014 roku.

Szejk Abu Zabi Muhammad ibn Zajed an-Nahajan w 2021 rokuPAP/EPA/ANDY RAIN

Jak zwraca uwagę Reuters, książę Muhammad obejmuje urząd prezydenta w czasie napięć na linii ZEA-Stany Zjednoczone, dla których Emiraty od lat pozostają jednym z najbliższych sojuszników na Bliskim Wschodzie. Powodem napięć w relacjach z Waszyngtonem są obawy o to, że USA coraz mniej angażują się w kwestie bezpieczeństwa państw Zatoki Perskiej.

Agencja przypomina, że MbZ przyczynił się do przeorientowania bliskowschodniej areny geopolitycznej i stworzenia wraz z Izraelem nowej antyirańskiej osi. Jak dodaje, książę wzmocnił także potęgę militarną Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co w połączeniu ze ogromnymi złożami ropy naftowej i statusem międzynarodowego centrum biznesowego rozszerzyło wpływy ZEA w regionie i na świecie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/adso

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDY RAIN