TVN24 | Świat

"Cyfrowe prawybory", a potem listowne potwierdzenie. Niemiecka chadecja zdecydowała, jak będzie decydować

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Zarząd Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) znaczną większością głosów podjął decyzję, że 16 stycznia odbędzie się wirtualny zjazd tej niemieckiej partii, na którym ma zostać wybrany nowy przewodniczący. W zjeździe ma wziąć udział 1001 delegatów.

Zarząd CDU obradował w trybie wideokonferencji. Według sekretarza generalnego Paula Ziemiaka, na zjeździe, którym ma się odbyć 16 stycznia, przeprowadzone zostaną "cyfrowe prawybory" z koniecznością potwierdzenia ich wyniku przez późniejsze głosowanie listowne.

Na karcie wyborczej znajdować się będzie nazwisko tylko jednego kandydata - tego, który uzyska największe poparcie w głosowaniu internetowym. Publiczne przeliczenie głosów listownych nastąpi 22 stycznia, umożliwiając ogłoszenie ostatecznego rezultatu.

Trzech kandydatów na stanowisko

Obecna przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer podała się w lutym do dymisji, ale planowany zjazd wyborczy nie doszedł dotąd do skutku z powodu pandemii COVID-19. O fotel szefa partii ubiega się trzech kandydatów - premier krajowy Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, były przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedrich Merz i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen. Powołując się na krążące w CDU wiadomości agencja dpa podała, że wszyscy trzej zapewnili Kramp-Karrenbauer, iż w razie przegrania internetowego głosowania nie pozwolą na dopisywanie ich nazwisk na karcie wyborczej.

W trakcie wirtualnego zjazdu Laschet, Merz i Roettgen będą przebywać wraz z 20-osobowym prezydium CDU w hali targów w Berlinie. Centralne głosowanie internetowe z potwierdzającym je głosowaniem listownym uznano za rozwiązanie lepsze, niż proponowane również przeprowadzenie szeregu lokalnych wirtualnych zjazdów wyborczych.

Obserwatorzy nie wykluczają, że w sytuacji braku w CDU wyrazistego przywódcy kandydatem chadecji na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu zostanie przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) i premier krajowy Bawarii Markus Soeder.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP